Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

KOMENTÁŘ: Jak uklidnit situaci v českém biatlonovém týmu?

  0:59
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Mohou být povahově zcela odlišní, přesto společně mimořádně úspěšní. Pracovní vztah i sportovní výsledky biatlonistky Gabriely Koukalové a jejího osobního trenéra Ondřeje Rybáře v minulosti připomínaly jiné velmi zdatné sportovní duo: Barboru Špotákovou a trenéra Jana Železného.

Gabriela Koukalová při poradě s šéftrenérem Ondřejem Rybářem | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Po boku spontánní a impulzivní oštěpařky dlouho stál přemýšlivý flegmatik v osobě kouče. Spojovala je bezmezná důvěra, nesmírně si vážili jeden druhého. Zdálo se až nemyslitelné, že by se sportovně mohli odcizit. 

A přece se tak stalo, když Špotáková po narození syna odmítla trávit dlouhé měsíce na kempu v Africe.

Soutěž o ceny

Tipujte nejlepší biatlonové střelce

Michal Šlesingr na střelnici během stíhacího závodu v Oberhofu.

Kdo v české reprezentaci nejlépe střílí? Hrajte o biatlonové oblečení a části z olympijské kolekce. Tipujte ZDE

Do sebe tehdy narazily dva postoje. Kouče přesvědčeného o správnosti své přípravy. A matky, která chce být více se synem. Oba postoje byly zcela pochopitelné. Načež Železný vyřkl: „Pod přípravu, kterou nemám stoprocentně pod kontrolou, se nemohu podepsat.“

Důsledkem bylo ukončení jejich spolupráce.

Zažil jsem za novinářskou kariéru už řadu prominentních sportovních rozchodů trenér-závodnice. Od dvojice Frühauf-Neumannová přes Kodat-Vaidišová, Záhrobský-Záhrobská, Novák-Erbanová až třeba k duu Kupka-Hejnová.

V některých případech šlo o logický důsledek na sebe se nabalujících neshod a komunikačních krizí. Jindy se naopak stala spouštěčem jedna věta - jako u Špotákové a Železného.

Bylo by nešťastné, pokud by dvě věty pronesené Gabrielou Koukalovou vedly k odcizení jí a kouče Rybáře. Možná si ani neuvědomila, jakou vlnu reakcí může spustit, když v rozhovoru pro deník Sport hledala „výraznou příčinu“ svých zdravotních potíží ve změně techniky, k níž byla podle ní v minulosti koučem přesvědčena, ačkoliv jí připadala „pro závodnici mé tělesné konstituce nevhodná“.

Šéftrenér týmu Ondřej Rybář během vytrvalostního závodu v italské Anterselvě.
Šéftrenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Šéftrenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Jakmile se tyto dvě věty objevily v médiích, už je nemohla vzít zpět, žily si dál svým vlastním životem a zaujaly mnohé. Rybář se v Hochfilzenu ohradil a tuto možnost dementoval, k problematice nové techniky a možných následků se vyjádřili i další reprezentanti. Nikdo z nich tak rozhodně nečinil se zlým úmyslem, pouze komentovali aktuální situaci. 

Šlo o názorový nesoulad, který měl od svého prvopočátku zůstat uvnitř týmu. Tam si měli závodnice a její trenér vše rozebrat. 

Předseda svazu Jiří Hamza, přestože měl původně zůstat doma, cestoval proto o víkendu narychlo do Hochfilzenu a vyslal z týmu ven vzkaz: „Vyřešíme si to sami.“

Nervozita se stupňovala

Podobně jako Špotáková a Železný jsou rovněž Koukalová a Rybář velkými osobnostmi s protikladnými povahovými vlastnostmi. Velmi emocionální biatlonistka s místy bohémskými rysy a rozmanitými zájmy, přející, zavilý rváč na tratích, mimo ně občas o sobě pochybující a hledající další motivaci. A proti ní trenér - perfekcionista pohlcený biatlonem, neustále objevující a aplikující nové trendy.

POHLED: Kvůli slovní přestřelce vše nezboříme

Očima Jiřího Hamzy, předsedy Českého svazu biatlonu

Nikdo se v žádném případě nerozchází ani se rozcházet nebude. Ondra Rybář a Gábina Koukalová si vše vyříkají, o tom nemusíme diskutovat. Rozhodně není současná situace taková, že by ji společně nechtěli vyřešit.

Oba jsou silnými a výjimečnými osobnostmi. Kdyby takoví nebyli, nedostali by se ani jeden až tam, kam se dostali. Názorově pochopitelně občas mohou být v nesouladu, to je zcela logické. Také oni se nějakým způsobem vyvíjejí a jsou spolu už velmi dlouhou dobu. Je to podobné jako v manželství, chvilku si padáte kolem krku, chvilku ne.

Myslím, že to ve velmi krátkém čase vyřešíme. Rozebral jsem vše s týmem, rozeberu to i s Gábinou. A Gábina i Ondra Rybář se pak k tomu postaví po svém.

Mým úkolem je, aby jakékoliv nesoulady co nejrychleji zmizely ze světa, nejen v tomto případě. Od toho tady jsem, od toho jsem šéf svazu. Mám na starosti udržet jednotu a lidi spojovat, ne rozpojovat. To také byla vždy i naše devíza, že jsme jako svaz a český biatlon byli jednotní. Tak jsme měli postavenou naši strukturu a spousta jiných svazů nám ji záviděla.

Kvůli nějaké zcela zbytečné slovní přestřelce nebudeme teď bořit něco, co jsme budovali tolik let.

Pracovali spolu od roku 2013. I oni si plně důvěřovali a mluvili o sobě navzájem s nejvyšší úctou. Žádné téma pro ně nebylo tabu.

Společně se vytáhli k výšinám a patřili mezi tvůrce českého biatlonového boomu, jenž v minulé zimě dosáhl prozatímního vrcholu. „Český ženský Jágr“ nazývali Koukalovou i němečtí reportéři.

V minulosti opakovaně přiznávala, že povahou příliš nezapadá mezi ostatní biatlonisty, mezi tuto skupinu náruživých sportovců. Tvrdila o sobě, že je odlišná a svá. Po olympijské zimě 2014 poprvé přemýšlela, zda ukončit kariéru. Tehdy se ji Rybář snažil nasměrovat zpět k medailím a titulům.

Později už nebyla pouze závodnicí, ale i manželkou badmintonisty Petra Koukala, hledala v životě nové výzvy a zákonitě se měnila. Pracovní vztah s koučem dospěl do nových dimenzí, často i komplikovanějších. Občas docházelo ke složitějšímu vyjasňování postojů na ose Koukalová-Rybář-Hamza-Koukal.

Červnové bolesti lýtek, které hrubě narušily její přípravu na hry v Koreji, se postupem času proměnily v záhadnou nemoc. Léčebné postupy konzultovali biatlonisté s kapacitami, ať už s profesorem Pavlem Kolářem nebo s profesorem Liborem Vítkem z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, ale i s dalšími specialisty - ortopedy. 

Bolesti měly odeznít po několika měsících, a když se tak nedělo, stupňovala se nervozita, usilovněji se hledaly příčiny a současně se množily spekulace, co tento stav způsobilo, velmi často nepodložené a až bizarní.

Rychle si vyjasnit postoje

Vrcholový sportovec na úrovni Gabriely Koukalové se každou částí svého těla pohybuje na hraně možného, fyzicky i mentálně, s rizikem, že tělo v jednu chvíli řekne dost. Můžeme se jen dohadovat, nakolik byla původní bolest lýtek dodatečně umocněna nejistotou mysli či obrovským tlakem, pod nímž se coby spolufavoritka olympiády pochopitelně ocitla. Experti se shodují, že to tak klidně mohlo být.

Kombinace sportem opotřebovaného těla, slabší imunity i těžce zkoušené psychiky tak mohla být příčinou nelepšícího se stavu.

Nyní je pro tým úkolem číslo 1 zbytečně napjatou situaci zklidnit. 

Co tomu může napomoci?

Především vyjasnění si postojů Koukalové a Rybáře osobně, mezi čtyřma očima.

Ujištění, že tým za ní stojí. Což je realita, jak ujišťují sami jeho členové. Přejí si její návrat.

A klidu duše samotné biatlonistky prospěje i její jasná vize, co chce udělat dál.

Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu
Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu
Gabriela Koukalová během tréninku střelby v Östersundu

Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu.

Může si říci, že bude stále doufat a pokoušet se do poslední „minuty“ o start v Koreji. Nebo raději předčasně ukončit celosezonní trápení, dopřát si dlouhodobý klid, srovnat tělo, vyčistit mysl - a pokud jí tělo dovolí, vrhnout se naplno do další sezony. Jakou dokáže být bojovnicí, když se po komplikovaných obdobích vrací na scénu, už v minulosti dokázala několikrát. 

Stejně tak ale může říci, že její touha po založení rodiny a zcela jiném životě definitivně převážila nad dalším trmácením po biatlonových štacích. Také tuto variantu už loni zvažovala.

Bude to jen a jen její volba. 

A ať bude jakákoliv, neměla by v žádném případě ani trochu zastínit vše, co Gabriela Koukalová, ale i další členové biatlonového týmu v posledních letech pro český sport učinili.

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2021/2022

Vrcholem sezony budou závody na ZOH v Pekingu. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března v norském Holmenkollenu. Celkové vítězství v seriálu SP obhajují norští biatlonisté Johannes Bö a Tiril Eckhoffová.

27. 11. - 20. 3. 2022 (program závodů)
5. - 19. 2. 2022
(Peking)

  • Nejčtenější

Opičí gesto a tvrdý trest. Hrabík si nezahraje třicet zápasů

Český hokejový útočník Kryštof Hrabík byl potrestán za rasistickou urážku, které se měl dopustit v zápase farmářské AHL...

Jsem omezený, kaje se Hrabík za rasismus. Třicetizápasový trest přijal

Český hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, za které dostal v nižší zámořské soutěži AHL zákaz...

Krejčíková zkrátila zpoždění programu. Prožívá radost i žal: Puká mi srdce

Druhá partie, druhé přesvědčivé představení na modrých kurtech v Melbourne Parku. Tenistka Barbora Krejčíková po Němce...

Skvostný obrat. Krejčíková vydřela postup do osmifinále Australian Open

Tenisový grandslam Australian Open v pátek poznal první osmifinalisty. Mezi poslední šestnáctku se probojovala i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Davidová je křišťálová! Ve vytrvalostním závodě byla šestá a má malý glóbus

První vytrvalostní závod v sezoně Světového poháru opanovala, ten druhý nikoliv, ale radovat se může stejně. Markéta...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

V půlce závodu jsem se styděl a myslel si, že budu padesátý, smál se Krčmář

Na první položce jedna chyba = jedna trestná minuta. Na druhé položce dokonce dvě. V tu chvíli se Michal Krčmář se...

Jeď, pořád jedeš o glóbus. Jak si Davidová řekla o křišťál a co bude dál

Premium Obstarala si injekci sebevědomí před odletem na olympijské hry. Markéta Davidová sice nevyhrála třetí vytrvalostní...

Norští biatlonisté vyhráli v Anterselvě o dvě minuty. Usoužení Češi patnáctí

Hůř už to ani začít nemohlo. Po prvním úseku byla česká štafeta po trestném kole Mikuláše Karlíka úplně poslední a...

Tři nuly a obrovská šance Voborníkové: Ale už jsem měla šíleně zmrzlé prsty

Byl to její teprve dvanáctý závod ve Světovém poháru v kariéře. Dosud nikdy v něm nebodovala. A najednou 21letá Tereza...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...