Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Co by asi udělal Pantani? Jak Pirát Jacquelin vyškolil Johannese Böa

  15:59
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - Po Norce Olsbuové-Röiselandové, Rusovi Loginovovi a domácí Wiererové se světový šampionát biatlonistů v Anterselvě dočkal v nedělním odpoledni i prvního francouzského vítěze - ale jiného, než byste očekávali. S číslem 6 ovládl Emilien Jacquelin stíhací závod, do nějž vyrážel se ztrátou 29 sekund na šampiona sprintu Loginova.

Vítěz stíhacího závodu Emilien Jacquelin z Francie. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

Alexander Loginov vypráví, jak mu manželka, ukrajinská biatlonistka Marija Kručovová, poslala večer po sprintu fotografii jejich malé dcery. „To mě psychicky nesmírně posílilo,“ říká.

Sobotní triumf někdejšího dopingového hříšníka vyvolal vlnu bouřlivých reakcí, okamžitě se přelévajících i do mediální roviny. Když tedy v nedělním odpoledni hlasatel představuje Loginova s číslem 1 na startu stíhacího závodu, ozývá se z tribun také pískot.

Ne, nejde o mohutný „gatlinovský“ pískot, jenž doprovázel vystoupení mnohými prokletého sprintera Justina Gatlina na světovém šampionátu atletů v Londýně 2017, ale je to pískot.

Český sportovní ředitel Ondřej Rybář reakci publika sleduje a nad Loginovovým případem se zamýšlí: „Ostatní by se víc snažili pochopit situaci, ve které se ocitl, kdyby se ke svému někdejšímu dopingu postavil čelem a všem se omluvil. Kdyby řekl, že to tehdy udělal třeba z nerozvážnosti nebo kvůli velkému tlaku, pod nímž byl. Jenže on radši strká hlavu do písku a nemluví o tom. Tím nic nevyřeší. Ovšem to Rusové dělají, že spoustu věcí si nepřipouštějí a nekomentují, protože asi ani nevědí, co by měli říci.“

Nechtěný hříšník. Jak se hvězdy zlobily, ale Loginov tvrdil: Jsem čistý

Loginov, mimochodem též majitel černého pásu v karate a nadšený rybář, později prohlásí, že navzdory veškeré kritice posledních 24 hodin zůstává v mysli silný. „Nic mě nevykolejilo. Soustředil jsem se jen na sebe a na závod.“

Stíhačka se poté proměňuje v souboj Loginov versus zbytek světa.

Kdo by jej v ní mohl porazit? Nejvíce se před startem skloňují tři jména: Johannes Bö, Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet.

Jenže vítězem nakonec nebude ani jeden z nich.

MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Speciální příloha iDNES.cz

Fillon Maillet si hned při úvodní ležce odpálí veškeré ambice čtyřmi ranami mimo terče. Ani Fourcade tentokrát plně nepotvrzuje svoji famózní střeleckou úspěšnost 98 procent v kalendářním roce 2020.

Naopak Loginov je dlouho neomylný a suverénní, jako kulomet likviduje terče na prvních třech položkách a silně působí i na trati.

Zbývá poslední položka. Rus se chystá ke střelbě, zatímco teprve přijíždějí dva jeho nejbližší pronásledovatelé Johannes Bö - a Emilien Jacquelin.

A pak se to stane. Hledištěm proletí vlna vzrušení. 

Loginov třetí ranou poprvé minul.

Norsko-francouzské duo je naopak bezchybné a společně vyráží na trať. Loginov za nimi po obkroužení trestného kola zaostává o osm sekund. Ztráta vedení jako by mu najednou ubírala i fyzických sil, odstup stále narůstá.

Zdá se, že takřka všechny trumfy má nyní v rukách fenomenální Johannes Bö. Vždyť mladý Jacquelin ještě nikdy nevyhrál ani závod Světového poháru.

Jenže Emilien Jacquelin se odmítá smířit s druhým místem.

Jeho dětským idolem nebyli ani Ole Einar Björndalen, ani Raphael Poiree a už vůbec ne Martin Fourcade.

Jeho dětský vzor totiž šlapal na kole, měl hlavu bez vlasů a na ní nasazený pirátský šátek.

Jmenoval se Marco Pantani.

„Jako kluk jsem Pantaniho styl závodění zbožňoval,“ vyprávěl Jacquelin. „Když jsem si pouštěl na videu, jak útočil 60 kilometrů před cílem, aniž by jakkoli taktizoval, připadalo mi to naprosto úžasné.“

Z rodného Grenoblu sám vyrážel na kole do alpských kopců a snil, že stejně jako italský pirát jednou pozdvihne v Paříži trofej pro šampiona Tour de France. Až do 17 let se věnoval závodně cyklistice, běhu na lyžích i biatlonu.

Potom mononukleóza jeho sny o profesionální cyklistické kariéře ukončila.

Jacquelin vyhrál stíhací závod na MS v Anterselvě. Nejlepší z Čechů Moravec

Zpravodajství

K lyžím a malorážce se naopak vrátil. Rázem jim věnoval ještě větší pozornost než dřív. Okolo něj zaznívalo: „Ten chlapec má velký talent.“

V roce 2018 se po slibných výkonech ve Světovém poháru probil do sestavy francouzských biatlonistů pro olympijské hry v Pchjongčchangu. Solidní počin na 22letého mladíka, že? Funkcionáři jej navíc zvolili Objevem roku, stejně jako kdysi Fourcada. Ten se najednou stal na tratích masivu Vercors jeho tréninkovým sparingpartnerem.

Jenže v zimě 2018 - 2019 Jacquelin na svůj předchozí razantní vzestup nenavázal. Ve Světovém poháru obsadil celkově 24. místo.

Jako by se najednou zalekl, že by mohl porážet i své o tolik slavnější týmové kolegy a další hvězdná jména biatlonu.

„Zůstal jsem uzavřen ve škatulce mladého talentu,“ popisoval. „Několikrát jsem v závodech útočil na pódium, jenže pak jsem přijel na rozhodující stojku a pokazil ji, protože jsem nedokázal uvěřit, že by se mi to mohlo povést.“

Emilien Jacquelin z Francie na ležce během sprintu na deset kilometrů.

PŘED ROKEM. Emilien Jacquelin při sprintu na MS v Östersundu.

Na oslavě narozenin společného přítele se v létě potkal s bývalou biatlonistkou Marie-Laure Brunetovou, bronzovou ženou z olympiády ve Vancouveru 2010.

„Poslyš, tvojí poslední sezonou jsem trochu zklamaná. Promarnil jsi spoustu příležitostí,“ řekla mu.

Vysvětlil Brunetové, co ho tíží, a ta mu doporučila sportovního psychologa.

Což byl zlom.

„Snažil jsem se potom změnit svoji mentalitu a být i na každém tréninku ze všech nejlepší,“ líčil.

Od začátku současné sezony byl „někým jiným“ i v závodech. V Hochfilzenu doběhl třetí ve stíhačce a stanul poprvé na pohárových stupních vítězů. Třetí skončil rovněž v hromadném závodě v Le Grand-Bornard. A po Vánocích druhý ve sprintu v Oberhofu.

Fotogalerie

Stíhací závod mužů v Anterselvě

„Fyzicky i ve své hlavě překročil velký milník,“ ocenil Stephane Bouthiaux, šéf francouzských biatlonistů. „Už nechce být jen benjamínkem týmu nebo náhradníkem.“

Dokonce i Italka Dorothea Wiererová uznale pronesla: „Baví mě pozorovat Jacquelina při závodech. Vypadá, že z naprosto ničeho nemá strach.“

Zbývalo jen, aby poprvé vystoupal až na stupeň nejvyšší.

„Při mistrovství světa by to bylo stylové, ne?“ řekl před odjezdem do Anterselvy.

Do stíhačky odstartoval ze 6. pozice po sprintu. Postupně se probíjel pořadím vzhůru. Na prvních třech položkách zasáhl všechny terče. Před čtvrtou, emocionálně nesmírně vypjatou, si pomyslel: A teď si to rozdám s Johannesem o stříbro. 

Francouzský biatlonista Emilien Jacquelin na trati stíhačky v Anterselvě

NA TRATI. Emilien Jacquelin stoupá pořadím.

Pak zaregistroval Loginovovu chybu a rázem mu došlo: „Bože, já mohu mít zlato.“

Vzpomněl si na Le Grand-Bornard, jak tam v prosinci v souboji tělo na tělo s bratry Böovými předvedl vestoje jednu z nejrychlejších položek kariéry - a ani tentokrát se při střelbě nemýlil.

Teď tedy zbývá poslední kolo závodu a poslední soupeř.

Johannes Bö.

Kvůli Pantanimu měl Jacquelin vždy nejradši závody, při nichž dochází k přímým soubojům muže proti muži, na kole i na lyžích. Proto v biatlonu nejvíc pookřává právě v kontaktních kláních. 

Vytrvalostní závod mužů v Anterselvě

Sledujte ve středu od 14.15 hodin.

„Miluji takové závody, kde si mohu hrát se soupeři. Zvlášť když nás podél trati žene co nejvíce diváků,“ přiznává. „Už coby cyklista jsem každou chvíli útočil. Mám v sobě hráčskou vášeň a baví mě předvádět divákům velkou show.“

Johannes Bö na začátku posledního kola ostře napálí tempo. Jacquelin si vzpomene na strategické hrátky v cyklistickém pelotonu, taktizuje, v jednu chvíli takřka zastavují, bedlivě sledují jeden druhého. Mohou si to dovolit, Loginov už je příliš daleko za nimi.

Potom si Jacquelin znovu vzpomene i na útočnou náturu Pantaniho.

Kopec před cílem se pro něj stává biatlonovou variací na Mont Ventoux. Tady útočí. Bö se za ním stále drží. Jacquelin volí vhodnější vnitřní stopu do posledních zatáček. Už jsou na stadionu, Nor se z posledních sil snaží protlačit před něj, jenže Francouz ho chytře blokuje, nedopřává mu volný prostor.

A v cílové rovince Johannese Böa poráží.

Ve 24 letech je mistrem světa!

Francouz Emilien Jacquelin (vpravo) doběhl do cíle stíhacího závodu v...

PORAZIL JSEM JOHANNESE! Emilien Jacquelin (vpravo) vítězí.

Přijíždějí třetí Loginov i čtvrtý Fourcade, který už před cílem vztyčí na počest krajana vítězně ruku a hned s úsměvem spěchá, aby ho objal.

„Věděl jsem, že jsem dnes schopný velkých výkonů. Ovšem vítězství je víc, než jsem očekával, je to cosi úžasného,“ říká Jacquelin.

Požádá Böa, jestli se mohou společně vyfotografovat. „Najednou nevím, co mám dělat,“ přizná Norovi.

„Co? Měl bys brečet radostí a být prostě šťastný,“ odvětí muž, pro nějž jsou vítězství biatlonovou přirozeností. 

Francouz Emilien Jacquelin (uprostřed) vyhrál stíhací závod v Anterselvě, po...

TRIO MEDAILISTŮ. Emilien Jacquelin (uprostřed) vyhrál stíhací závod v Anterselvě, po stranách stojí druhý Johannes Bö (vlevo) a třetí Alexandr Loginov.

Bronzový Loginov na tiskové konferenci říká: „Všechno probíhalo podle plánu, až na tu jednu ránu. Mám velkou radost, že jsem získal další medaili.“

Stříbrný Bö tvrdí: „Ke konci závodu už mi trochu chyběla energie. Ale se stříbrem jsem přesto spokojený.“

A co zlatý Emiliene Jacquelin, jenž si první velké vítězství kariéry schoval na ten nejpříhodnější moment?

„Byl to neuvěřitelně napínavý závod, až do poslední sekundy. Tolik věcí dnes do sebe zapadlo. V pravou chvíli,“ usměje se.

Autor:

Výsledky Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Celkové vítězství ve Světovém poháru v biatlonu 2020/2021 vybojovali Johannes Bö a Tiril Eckhoffová z Norska. Největším úspěchem české reprezentace v sezoně byla zlatá medaile Markéty Davidové z vytrvalostního závodu na mistrovství světa na Pokljuce.

  • Nejčtenější

Slavia odmítla pokleknout, řeší v Anglii. Udělali jsme jiné gesto, oponuje klub

Seřadili se po části obvodu středového kruhu, chytili se kolem ramen. „Tak to ne, pánové, na svá místa na hřišti,“...

Arsenal - Slavia 1:1, domácí zahazovali šance, v nastavení je ztrestal Holeš

Slávističtí fotbalisté ve vyřazovací fázi Evropské ligy opět neprohráli. V prvním čtvrtfinále na stadionu Arsenalu...

Ten prst ti useknem! Jágr po prvním gólu ve Stanley Cupu udělal něco, co neměl

Jak pestrou škálu čirých vášní vyvolá jedna hokejová akce. Kolik událostí se do ní vměstná a kolik jich navazuje. A jak...

Slavia - Sparta 2:0, derby pro lídra, rozhodl gól Holeše do šatny

Fotbalové derby číslo 298 vyhrála Slavia 2:0. Sparta měla slušný nástup, tři šance, ale když inkasovala gól do šatny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petra je žehlička, Italky diamanty. Kouč Vlhové končí po kontroverzních výrocích

Stačilo pár nerozvážných slovních obratů a úspěšná spolupráce končí v momentě, kdy dosáhla vrcholu a měla útočit na...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Bez spánku i bez jídla, jen boj o záchod. Češky prohrály už před startem

„Kdyby to nebyl svěťák, tak holky nestartovaly,“ prohlásil Jiří Holubec, jeden ze dvou koučů českých biatlonistek, po...

Skvostný úvod, poté ale chyby. Davidová byla v hromadném závodě čtrnáctá

Ještě před třetí položkou hromadného závodu byla první. Poté ale přišly střelecké chyby. Markéta Davidová v náročných...

Svítání na lepší časy. Štvrtecký: Už se mi při stojce neklepou nohy

Loni mu bylo hej. Oslavoval stříbro z mistrovství světa juniorů i zdařilý vstup mezi dospělé ve Světovém poháru během...

Johannes Bö ve stíhačce klopýtl, Lägreid vyhrál a sahá po velkém glóbu

Skvěle využil zaváhání úhlavního rivala na poslední položce a do maximální možné míry zdramatizoval bitvu o velký...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...