Helena Jonssonová ovládla stejně jako loni úvodní díl SP v Östersundu | foto: AP

Češky na startu biatlonové sezony propadly. Úvodní závod ovládly Švédky

• 14
Švédka Helena Jonssonová vstoupila nejlépe do nové biatlonové sezony. Obhájkyně celkového prvenství ve Světovém poháru vyhrála na domácí trati v Östersundu individuální závod na 15 kilometrů. O necelou půlminutu porazila druhou krajanku Olofssonovou-Zidekovou. Češky na úvod seriálu propadly, nejlepší Rezlerová skončila až v sedmé desítce.

České biatlonistky v úvodním závodě propadly. Nejlepší Magda Rezlerová sice odstartovala do závodu jako vůbec první a úvodní položku absolvovala s čistým štítem, ale pět chyb na dalších třech položkách ji odsoudily až na konečné 67. místo, šest minut za vítězkou.

Devadesátá skončila Barbora Tomešová, 94. Veronika Zvařičová a až 100. Zdenka Vejnarová.

ve čtvrtek závod mužů

Individuálním závodem na 20 km odstartují ve čtvrtek v 17:10 v Östersundu svou sezonu také biatlonisté.

Mezi 136 přihlášenými závodníky budou také čtyři Češi:

Michal Šlesingr (číslo 23), Jaroslav Soukup (43), Tomáš Holubec (72) a Ondřej Moravec (126).

Obhájce celkového triumfu Nor Ole-Einar Björndalen odstartuje s číslem 12.

"Zklamání, co jiného," povzdechl si šéfrenér českých reprezentantů Ondřej Rybář. "Už několikátou sezonu se v ženách trápíme, přesto jsem čekal posun k lepšímu," uvedl na webových stránkách českého biatlonu.

V rychlosti střelby přitom Rezlerová obsadila 14. místo ze 112 závodnic, ale chyby na střelnici se sečetly s pomalejším během.

"Zatím jsme s Magdou vůbec netrénovali rychlost. Dosud jsme se zaměřovali na vytrvalost a sílu," uvedl osobní kouč Rezlerová Jindřich Šikola.

Zklamán byl především chybami své svěřenkyně na poslední stojce. "Po tři týdny jsme pilovali stojku, protože kvůli zánětu šlachy v předloktí nemohla polohu vleže ani trénovat. A výsledek? Tři chyby v závěrečné položce. V položce, při které se rozhoduje. Ale to si musí v hlavě srovnat Magda především sama," dodal trenér.

Jonssonová zopakovala loňský triumf

Vítězná Jonssonová zopakovala v Östersundu skvělý start z minulé sezony, kdy na stejné trati zahájila svou cestu za premiérovým triumfem v celkové klasifikaci Světového poháru.

Šestadvacetiletá domácí reprezentantka se držela v popředí po celou dobu závodu, během dvaceti výstřelů zaznamenala pouze jedinou trestnou minutu za chybu na úvodní stojce.

SP Östersund 2009, individuální závod: zleva druhá Anna Carin Oloffson-Zideková, vítězná Helena Jonssonová, třetí Darja Domračevová

Své šesté prvenství v seriálu získala Jonssonová i díky chybám svých soupeřek na závěrečné položce, na níž dvakrát chybovala do té doby vedoucí Němka Döllová, jednou vystřelila vedle její krajanka Anna Carin Olofssonová-Zideková.

Ta nakonec uhájila druhé místo, 26 sekund za vítězkou. Třetí původně figurovala Ruska Světlana Slepcovová, díky korekci jedné chyby nakonec bronz připadl Bělorusce Domračevové.

Box

Ženy - 15 km:

1. Jonssonová 43:01,4 (1 tr. minuta), 2. Olofssonová-Zideková (obě Švéd.) -26,2 (2), 3. Domračevová (Běl.) -1:16,4 (3), 4. Slepcovová (Rus.) -1:26,7 (2), 5. Valj Semerenková -1:34,6 (2), 6. Chvostěnková (obě Ukr.) -1:43,6 (0), 7. Brunetová (Fr.) -1:51,2 (2), 8. Ponzaová (It.) -1:55,9 (0), 9. Medveďcevová (Rus.) -1:57,5 (2), 10. Pidhrušná (Ukr.) -1:59,0 (1), ...67. Rezlerová -6:06,7 (5), 90. Tomešová -8:07,6 (6), 94. Zvařičová -8:40,7 (4), 100. Vejnarová (všechny ČR) -9:30,9 (6).

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)