Welsch dal deset bodů, Boston vyhrál

• 26
New York - Také díky deseti bodům Jiřího Welsche porazili basketbalisté Bostonu v silvestrovském utkání NBA tým Washingtonu 108:103 a po´třech prohrách se tak znovu dočkali úspěchu. V pořadí Východní konference stále bojují o osmé místo s Philadelphií. Ta neuspěla na palubovce Denveru.

Boston (13/16) - Washington (15/13) - 108:103
Hosté přijeli bez nemocného Gilberta Arenase a Boston to využil k ukončení série porážek (3 v řadě). Český reprezentant Jiří Welsch sice odehrál z hráčů základní pětky nejméně minut, ale nechyběl na palubovce v dramatickém závěru, kdy výrazně přispěl k výhře svého týmu.

O výsledku neuvěřitelně vyrovnaného zápasu, v jehož průběhu ani jeden z týmů nevedl o více než 6 bodů, se rozhodovalo až v posledních sekundách. Hosté trojkou Larryho Hughese srovnali v poslední minutě na 103:103, ale pak nejlepší střelec domácích Paul Pierce (26 bodů) jednou šestkou poslal Celtics do vedení.

Washington z protiútoku neuspěl a Jiří Welsch 11 sekund před koncem proměnil dva klíčové trestné hody. Hostům nezbylo, než se pokusit o vyrovnání trojkou, ale Antawn Jamison z dobré pozice netrefil. "Ani jsem nečekal, že budu takhle volný," povzdychl si Jamison po zápase. "Trochu jsem tu střelu uspěchal, ale tohle bych měl proměnit."

Jamison nastřílel 29 bodů, Larry Hughes dokonce 33 (trojky 6/6!!), ale ani jejich výborné výkony hostům nestačili. Za domácí se střelbou 8/12 z pole blýskl Gary Payton (18 bodů), Ricky Davis přidal 15 bodů a 3 sekundy před koncem pečetil výhru Bostonu trestnými hody.

Jiří Welsch za 20 odehraných minut zaznamenal 10 bodů a 4 doskoky, když trefil 3 z 5 dvojkových pokusů a všechny 4 trestné hody. Nedařily se mu trojky, při kterých měl bilanci 0/3. Ve prospěch Bostonu rozhodly především trestné hody, kterých střílel o 24 více než soupeř.
Střelci:
Celtics
- Pierce 26, Payton 18, R.Davis 15, LaFrentz 12, Welsch 10
Wizards - Hughes 33, Jamison 29, Haywood 13 (Ruffin 10 doskoků)
střelba: 47% - 45% (trojky: 6/18 - 10/18)

Charlotte (7/19) - Seattle (22/6) - 97:103
Nováček NBA je v domácím prostředí velmi nebezpečným soupeřem a favorit se na výhru hodně nadřel. První půli sice hosté vyhráli 57:45, ale ve 3.čtvrtině přišel velký nápor Bobcats (30:18) a do poslední části hry se šlo za vyrovnaného stavu.

Ještě 3 minuty před koncem byl stav 89:91, ale závěr zvládli přece jen lépe hosté, když 6 důležitých bodů zaznamenal náhradník Antonio Daniels. Nejlepším střelcem vítězů byl Rashard Lewis s 27 body, Vladimír Radmanovič přidal 21 bodů, když trefil 5 ze 7 trojkových pokusů.

Domácím nepomohl ani další výborný výkon nováčka Emeky Okafora - ten zaznamenal 27 bodů a 10 doskoků a dosáhl už 18.double-double v řadě za sebou. Bobcats se soupeři vyrovnali téměř ve všech ukazatelích, ale na trojky prohráli 2:11.
Střelci:
Bobcats -
Okafor 27 bodů a 10 doskoků, Brezec 22, G.Wallace a Rush 15, Knight 4 body a 15 asistencí
Sonics - Lewis 27, Radmanovič 21, R.Allen 18, A.Daniels a Collison 10 (Evans 10 doskoků)
střelba: 48% - 49% (trojky: 2/11 - 11/22)
trestné hody: 11/13 - 14/18
doskoky: 37 - 38
asistence: 30 - 21
ztráty: 16 - 17
13696 diváků

Denver (14/15) - Philadelphia (13/15) - 97:92
Domácím chyběl zraněný Kenyon Martin a už v první čtvrtině si zranil záda Marcus Camby, ale naopak už se uzdravil Carmelo Anthony a ten svými 24 body výrazně přispěl k první výhře nového ("dočasného") kouče Nuggets Michaela Coopera. Denver navíc přerušil sérii 6 porážek v řadě.

Anthony sice neměl příliš vysokou úspěšnost (9/25 z pole), ale doskočil 8 míčů a přidal i 4 asistence. Za hosty sice nastřílel Allen Iverson 29 bodů, ale z toho jen 4 v poslední čtvrtině a celkem proměnil jen 11 z 28 pokusů.

Hosté sice vedli až o 11 bodů, ale poslední čtvrtinu prohráli 18:30 a jejich série pěti výher venku za sebou je u konce. Velkou bolestí Sixers byly včera ztracené míče - celkem jich bylo 25!
Střelci:
Nuggets
- Anthony 24, D.Johnson 18, Nene 16 bodů a 12 doskoků
76ers - Iverson 29, M.Jackson a Williamson 15, Korver 13 bodů a 10 doskoků
střelba: 41% - 44% (trojky: 5/17 - 5/17)
trestné hody: 16/23 - 17/23
doskoky: 47 - 45 (útočné: 16 - 9)
ztráty: 16 - 25 (!)
body z protiútoků: 23 - 21
19099 diváků

Utah (11/19) - Sacramento (18/9) - 102:109
Jazzmani prohráli 4.zápas v řadě, klesli už na předposlední místo Západní konference a zoufale čekají na návrat zraněného Andreje Kirilenka. Včera sice nastoupili i s Rajou Bellem, velmi dobře stříleli a vedli až o 9 bodů, ale ve 3.čtvrtině nestačili na Chrise Webbera, který v ní nastřílel 14 ze svých 25 bodů.

Třetí čtvrtinu hosté vyhráli 28:17, vybudovali si náskok až 15 bodů a v závěru náporu domácích odolali. Predrag Stojakovič nastřílel 26 bodů, domácím nepomohlo ani 25 bodů a 10 doskoků Carlose Boozera.
Střelci:
Jazz
- Boozer 25 bodů a 10 doskoků, Okur 15, McLeod 14 bodů a 11 asistencí, Bell 14, Harpring 13 bodů a 10 doskoků, Giriček 10
Kings - Stojakovič 26, Webber 25, B.Miller 17 bodů a 10 doskoků, Bibby 17, Christie 10
střelba: 51% - 52% (trojky: 5/11 - 4/11)
trestné hody: 17/23 - 21/30
doskoky: 42 - 35
fauly: 30 - 22
ztráty: 15 - 8
19911 diváků

L.A.Clippers (13/15) - San Antonio (25/6) - 79:98
Spurs hrají ve velké formě a vyhráli už popáté v řadě. Bilance 25/6 znamená nejlepší start do sezony v historii klubu a Spurs vyhráli 17 z posledních 20 zápasů. Včera nastoupili už i s Manu Ginobilim a nenechali se zaskočit ani úvodním desetibodovým vedení domácích.

Těsně před koncem 1.čtvrtiny byl vyloučen hostující kouč Gregg Popovich a Spurs jako by to probudilo - od té chvíle nedali soupeři žádnou šanci a všechny další čtvrtiny vyhráli nejméně o 8 bodů. Výborně stříleli TIm Duncan a Tony Parker, hosté navíc ztratili za celý zápas jen 7 míčů.
Střelci:
Clippers
- Maggette 17 bodů a 10 doskoků, Brunson 17, Brand 14, Simmons 10
Spurs - Duncan 23, T.Parker 21 bodů a 11 asistencí, B.Barry 12, Bowen 10, Ginobili 9
střelba: 42% - 49% (trojky: 4/10 - 7/21)
trestné hody: 11/17 - 17/20
doskoky: 41 - 39
fauly: 23 - 15
ztráty: 14 - 7
17115 diváků

Houston (15/15) - Milwaukee (9/17) - 105:90
Rockets nastoupili bez nemocného Yao Minga, ale už s oběma novými posilami (David Wesley a Jon Barry) a především Tracym McGradym, který nasázel hostům 42 bodů a ještě doskočil 10 míčů. Houston vyhrál 9 z posledních 13 zápasů a po dlouhé době je se svou bilancí opět na 50%.

Hosté velmi špatně stříleli a ani jednou v utkání nevedli. Michale Redd zaznamenal 21 bodů.