Proč basketbalisté neuspěli? Kvůli absenci opor a špatné hře venku

Český basketbalista Ondřej Starosta (vlevo) se snaží prosadit proti Janivovi Greenovi z Izraele. | foto: ČTK

21 2008
Cíl českých basketbalistů zabojovat o postup na mistrovství Evropy v příštím roce už je minulostí. Prohry v posledních dvou kvalifikačních duelech s Velkou Británií a hlavně těžký debakl o 37 bodů v Izraeli poslaly reprezentaci do barážových bojů o záchranu v elitní skupině.

Češi doplatili na to, že vedle Jiřího Welsche neměli nikoho, kdo by ve vypjatých zápasech dokázal opoře španělské Málagy sekundovat. Až příliš citelná tak byla absence Luboše Bartoně a Maurice Whitfielda. Projevila se hlavně při zápasech na palubovkách soupeřů, při nichž svěřenci trenéra Michala Ježdíka vyhořeli a podepsali si tak barážový ortel.

"Kvalifikace byla jako na sinusoidě. Domácí zápasy jsme zvládli až na několik výpadků na jedničku, ale venku jsme absolutně selhali," uvedl trenér Michal Ježdík v rozhovoru pro Radiožurnál poté, co vstřebal první nával zklamání po drtivé prohře.

Ježdík se k týmu vrátil letos po necelých třech letech, ale nevyšlo mu přání kvalifikovat se na šampionát do Polska v příštím roce.

Trenér Ježdík považuje Baroně za nenahraditelného
Už během letní přípravy Ježdíkovy plány dostaly velké trhliny. Při skládání týmu totiž do mozaiky nemohl dosadit všechny kamínky, které si přál. Klíčová se nakonec ukázala být absence dvou hráčů: Luboše Bartoně, vyhlášeného kanonýra a nové akvizice slavné Barcelony, a rozehrávače Maurice Whitfielda. Bez nich kvalita českého týmu poklesla a chyběly i tolik potřebné zkušenosti, na jejichž nedostatek Ježdík při kvalifikaci často žehral.

Při pohledu na velmi úzkou českou špičku bylo prakticky nemožné za Bartoně a Whitfielda najít odpovídající náhradu. Bartoň, který se omluvil z rodinných důvodů, by z Welsche pomohl sejmout psychický tlak a také pozici hráče, na nějž v rozhodujících okamžicích míří všechny míče a soupeřovi obránci tak mají jasno v tom, od koho v českém výběru hrozí největší nebezpečí. Excelentní střelec Bartoň by určitě pomohl zvednout i úspěšnost střelby z delší vzdálenosti, která byla nyní tristní.

"V současné chvíli je pro náš tým Luboš nenahraditelný. Dokáže na sebe brát odpovědnost v rozhodujících momentech," vysvětloval Ježdík. Nepřítomnost Whitfielda zase tým oslabila na citlivém postu středního rozehrávače. "Chyběly nám hlavně jeho velké zkušenosti. Ani jeden z našich rozehrávačů nyní zkušenosti z mezinárodních zápasů neoplýval," uvedl Ježdík.

První rozehrávač Štěpán Vrubl tíhu očekávání neunesl a poznal, že co mu stačí na českou ligu, v níž patří ke špičce, je málo na mezinárodní fórum.

Od  šestnáctiletého mladíčka Tomáše Satoranského a o dva roky staršího Jakuba Kudláčka se ani nemohlo čekat, že tým můžou táhnout. Velkým pozitivem je ale už jenom zapojení obou mladých nadějí do  reprezentačního týmu, protože Satoranský ani Kudláček rozhodně nezklamali a jejich výkony byly světlým bodem při české kvalifikační pouti.

Naopak se určitě víc čekalo od kapitána Ladislava Sokolovského, opory Nymburka ošlehané mnoha bitvami v evropských pohárech. To samé platilo také pro Radka Nečase či pivota Ondřeje Starostu.

O neúspěchu rozhodovaly především zápasy venku
Šance mužstva povadly hlavně po nepovedených vystoupeních na palubovkách soupeřů. Češi nedokázali zabodovat ve Velké Británii, Bosně a výbuch v Izraeli byl smutnou symbolickou tečkou. Přitom český tým při zápasech v Pardubicích a přesvědčivých výhrách s Bosnou a Izraelem dokázal, že i s těmito soupeři se může měřit jako s rovnými.

Čechy může mrzet poslední domácí čtyřbodová prohra s Británií. Kdyby Češi uspěli, mohli bojovat o postup a určitě by se pádu do baráže vyhnuli bez ohledu na poslední zápas v Izraeli. "Venku jsme vůbec nedokázali aplikovat obranu jako v zápasech na domácím hřišti," hledal příčiny výpadků Ježdík.

"Při zápasech doma a venku jsme působili jako úplně jiný tým. Jako bychom do toho šli se strachem a zalekli se toho. Možná se to s námi táhlo už od přípravných zápasů," připomněl pivot Starosta sérii šesti porážek před kvalifikačním startem. "Možná to opravdu bylo tím, že jsme jako tým neměli tolik zkušeností.

Co bude s reprezentačním mužstvem dál?
Češi mají skoro rok času na to, aby zmobilizovali síly a zvládli v srpnu nástrahy baráže, v níž se utkají s Ukrajinou, Maďarskem a Estonskem, přičemž dva celky z elitní skupiny sestoupí.

Pokud bude reprezentace v plné síle, je v jejích silách baráž zvládnout. A trenéři mohou doufat, že během další sezony "vyletí" vzhůru někdo z nadějných mladíků ze současných úspěšných reprezentací do šestnácti či osmnácti let, které patří k nejsilnějším výběrům srovnatelným s úspěšnou generací kolem Welsche s Bartoněm. I kvůli růstu mladíků by byla škoda, kdyby dospělý tým měl sestoupit a složitě bojovat o návrat na výsluní.

"Každopádně tahle kvalifikace neúspěchem je. Ale musíme se připravit na baráž a zachránit se v ní," řekl Starosta.

Autoři: ,

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Další z rubriky

Vyhlášená střelkyně máchala na ulici pistolí. Přijde o třetinu sezony

Riquna Williamsová z Los Angeles Sparks se raduje.

Riquna Williamsová přijde o téměř třetinu sezony WNBA. Americká rozehrávačka týmu Los Angeles...

Satoranský je vzor. Přijel a poradil, vzpomíná nadějný teenager Dáňa

Tátu už přerostl. Ve svých rodičích má Matěj Dáňa maximální podporu. Jeho otec...

Už za necelý měsíc bude český výběr hráčů do 16 let bojovat na basketbalovém mistrovství Evropy. Do...

Talent, který sledují miliony lidí. LeBron junior začíná nejtěžší misi

OTEC & SYN. Nebo také legenda a talentovaný mladík. Na koš střílí i LeBron...

VIDEO Na dresu nosí nulu, což by se dalo přeložit i tak, že je teprve na startu. Šikovný, vytáhlý...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz