Toronto - LA Lakers: domácí Chris Bosh (vlevo) útočí přes Andrewa Bynuma

Toronto - LA Lakers: domácí Chris Bosh (vlevo) útočí přes Andrewa Bynuma | foto: AP

Lakers ztratili vedení v NBA. New York inkasoval debakl o 50 bodů od Dallasu

• 13
Basketbalisté Dallasu zvítězili na palubovce New York Knicks rozdílem 50 bodů a vytvořili nový rekord sezóny v rozdílu skóre - a navíc historický rekord klubu. Celkem 7 hráčů hostů nastřílelo dvouciferný počet bodů.

New York (17/26) - Dallas (29/15) - 78:128
(25:27, 18:32, 13:38, 22:31)

Knicks v pátek velmi dobře drželi krok s obhájci titulu Lakers a ani první čtvrtina proti dalším ze špičkových týmů Západu žádný debakl nenaznačovala - Knicks ji prohráli jen o 2 body.

Ve druhé čtvrtině ale přišel velký nápor hostů, Knicks se vůbec nebyli schopni trefit z trojek do koše a naopak čím dál víc nestíhali v obraně - a do šaten už si nesli šestnáctibodovou ztrátu.

Poločasová přestávka Knicks vůbec nepomohla a po mizerném výkonu prohráli třetí čtvrtinu 13:38. V poslední čtvrtině už se zápas jen dohrával a šanci dostali náhradníci - přesto se rozdíl ve skóre ještě zvýšil.

Hosté nastoupili bez dvojice Jason Kidd (rodinné důvody) a Eric Dampier (koleno), přesto celkem 7 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů. Dirk Nowitzki zaznamenal 13 ze svých 20 bodů ve třetí čtvrtině, Jason Terry nastřílel také 20 bodů a Drew Gooden přidal 15 bodů a 18 doskoků, z toho 15 za první půli.

Shawn Marion nastřílel také 15 bodů, nováček Rodrigue Beaubois přidal 13 bodů a třemi trojkami ve druhé čtvrtině v podstatě odstartoval nápor hostů. Za domácí nastřílel Jared Jeffries 14 bodů (všechny v první půli), David Lee přidal 11 bodů a 14 doskoků.

Knicks trefili jen 4 trojky z 25 pokusů, z toho navíc tři během rozhodnutého závěru. Dallas naopak trefil 12 z 22 trojkových pokusů.

Washington (14/29) - LA Clippers (20/23) - 78:92
(26:30, 20:18, 22:23, 10:21)

Wizards drželi díky Antawnu Jamisonovi a Brendanu Haywoodovi krok tři čtvrtiny, ale v poslední části hry se proti výborné obraně hostů zmohli jen na 10 bodů a nakonec jasně prohráli.

Za hosty nastřílel Chris Kaman 20 bodů, Rasual Butler přidal 15 bodů a Marcus Camby 12 bodů, 19 doskoků a 5 bloků. Za domácí nasbíral Jamison 20 bodů a 10 doskoků, Haywood 18 bodů a 12 doskoků.

Clippers dokázali přerušit sérii 9 porážek v řadě venku, a to přestože se jim nedařila trojková střelba - trefil jen 3 ze 16 pokusů, ale domácí na tom nebyli o mnoho lépe.

Clippers vylepšili svou bilanci na 20/23, takže už mají na kontě víc výher než za celou loňskou sezónu. Baron Davis zaznamenal 11 bodů a 11 asistencí a Clippers vyhráli ve Washingtonu poprvé za posledních tři roky.

Toronto (23/22) - LA Lakers (33/11) 106:105
(21:24, 33:32, 28:28, 24:21)

Lakers přišli v Torontu o postavení nejlepšího týmu základní části. Jedenáct porážek, ale o jedno vítězství víc má Cleveland Cavaliers.

Utkání Toronta proti LA Lakers rozhodly 1,2 sekundy před koncem dva úspěchy Heda Turkogla z čáry trestného hodu. Hvězda hostů Kobe Bryant se ještě pokusil odpovědět, když z otočky vyslal střelu z velké dálky - a míč tak tak že nepropadl obroučkou.

"Vypadalo to dobře, jenomže ten pokus byl přece jen krátký," poznamenal pak Bryant po závěrečném klaksonu. Střelci Lakers jen těsně unikl druhý triple-double sezony, k 27 bodům připojil 16 doskoků a devět asistencí.

Hosté v polovině třetí čtvrtiny vedli o deset bodů (73:63) a ještě 106 vteřin před koncem to bylo 105:101 v jejich prospěch. Andrea Bargnani tříbodovou akci a po něm Turkoglu však dokázali koncovku otočit.

Nejlepším střelcem vítězů byl Bargnani s 22 body, Chris Bosh připojil 18 bodů a 13 doskoků,