Romana Hejdová (vpravo) z Frisca Brna míří pod koš USK Praha, cestu jí

Romana Hejdová (vpravo) z Frisca Brna míří pod koš USK Praha, cestu jí zastavila Kateřina Bartoňová. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Favorizované Frisco Brno doma podlehlo basketbalistkám VŠ Praha

• 21
Basketbalistky Frisco Brno překvapivě prohrály v lize na domácí palubovce s VŠ Praha 74:77 a klesly v tabulce za své přemožitelky. Svěřenkyně trenéra Petra Tremla postoupily po senzačním vítězství na druhé místo za obhájce titulu ZVVZ USK Praha. Brňanky jsou třetí.

Čtrnáctinásobné ligové šampionky v posledních letech prohrávaly v domácí soutěži zřídka a výhradně s USK. Velký rival ukončil v únoru 2007 jejich rekordní sérii 256 vítězství, která se táhla od začátku roku 1998. Také před touto šňůrou prohrál brněnský celek naposledy s USK.

Poslední ligovou porážku s jiným týmem než s USK si připsal před 17 lety. Jeho přemožitelem byla 17. dubna 1994 v sérii o třetí místo Sparta Praha, která zvítězila na domácí palubovce 80:72. Tehdy hrál klub pod hlavičkou Drakr Brno.

Úřadující české vicemistryně přitom v první polovině potvrzovaly roli favoritek a v poločase vedly nad VŠ o 14 bodů. Jenže ve třetí čtvrtině dal tým kouče Jana Bobrovského jen sedm bodů a prohrál ji 7:22. V dramatickém závěru rozhodly o výhře VŠ trojky Karolíny Elhotové a Viktorie Mirčevové.

Brňankám nepomohla ani nová posila Jasmine Thomasová, která se k týmu připojila v pondělí. Americká rozehrávačka dala při své premiéře 13 bodů.

"V prvním poločase bylo všechno v pořádku. Naše hráčky žily v domnění, že se nemůže nic stát," řekl trenér Bobrovský. Jenže po změně stran se ani zkušený kouč nestačil divit, co se stalo s týmem, který ještě v sobotu prohrál s favorizovaným USK Praha až po prodloužení.

"Přestali jsme bránit, třetí čtvrtinu jsme prohráli o patnáct bodů. A i když v závěru hráčky chtěly zápas zvrátit, už se jim nedařilo. Prohrát doskoky s VŠ Praha o dvacet považuji z našeho pohledu za tragédii. Ale musím ocenit nesmírnou bojovnost našich soupeřek. Hrály stejně zarputile, jako my v sobotu proti USK," dodal brněnský trenér.

Po výrazné obměně kádru hledá jeho celek svou tvář. "Jsme tým, který se teprve rodí. Musíme ale v každém zápase bojovat. Už vystoupení na trénincích naznačovalo, že mají naše hráčky příliš mnoho sebevědomí. Ale taková porážka může být také poučná a včas se sebereme," tvrdí Bobrovský.

ZVVZ USK Praha vyhrál i pátý zápas v sezoně, kdy v pražském derby deklasoval nováčka DSK Basketball 100:32. Poražený celek zaznamenal nejmenší počet bodů v této sezoně, o pět bodů "překonal" výkon Slovanky MB na palubovce USK.