MÁME JE! Jihokorejští basketbalisté slaví důležitý koš na cestě k první výhře

MÁME JE! Jihokorejští basketbalisté slaví důležitý koš na cestě k první výhře na MS do 19 let. Porazili výběr České republiky. | foto: FIBA / ČBF / Václav Mudra

Mladí basketbalisté ztratili náskok 21 bodů a podlehli Korejcům

• 44
Čeští basketbalisté do 19 let vstoupili do bojů o třinácté až šestnácté místo z pražského mistrovství světa nešťastně. Výběru z Jižní Koreje podlehli 95:96 po prodloužení. Další zápasy je čekají v úterý s Pobřežím slonoviny a ve středu se Senegalem. Hraje se vždy od 18 hodin v O2 areně.

Z duelu o čest hostitelé turnaje země vyšli nedobře. Vždyť v průběhu už vedli o 21 bodů, ale nakonec odešli zklamaní. "Ukázalo se, co všechno se může v basketbalovém utkání mládeže stát. Dneska jsme se usmažili ve vlastní šťávě, sehráli jsme ne jedno, ale několik utkání," shrnul kouč poražených Petr Jachan.

Oba týmy se od úvodu prezentovaly rychlým basketbalem, jejich snahu však limitovaly nevynucené chyby. Dřív se uklidnili domácí, dva úspěchy Martina Peterky znamenaly stav 8:4.

Češi si po celou první část udržovali vedení o jeden až dva koše. Celek z Asie nechával hodně okének v obraně a byl za to trestán. I proto bylo skóre po 10 minutách relativně vysoké - 22:18. Ale pravá ofenzivní smršť z české strany měla ještě přijít.

Domácí ještě vylepšili útočný doskok. A také zlepšili střelbu z dálky. Český nápor rozjel Karel Aušprunk, který v rychlém sledu zaznamenal 11 bodů. A přidali se další, především Peterka, který je nejlepším českým střelcem na turnaji. Pod košem dominoval Prokop Slanina.

Výsledkem bylo 30 českých bodů v korejském koši během jediné čtvrtiny. Jediným způsobem hostujícího celku, jak alespoň občas odpovídat, se stala tříbodová střelba.

Před patnáctiminutovou pauzou výsledek 52:36 pro domácí. A ve třetí části rozdíl rychle nakynul dokonce přes dvacetibodovou metu. Zdálo se, že je hotovo. Ale nebylo.

"Zvýšili jsme rotaci hráčů a soupeř se začal rozjíždět," naznačil kouč svou chybu vsadit na náhradníky. Českou rádobyexhibici dokázali Korejci nadvakrát zchladit. Poprvé šesti a podruhé dokonce třináctibodovou sérií. Od 32. minuty se znovu hrál vyrovnaný zápas.

"Ve čtvrté části jsme ztratili kontrolu nad vším. Soupeř se dostal nahoru, my naopak dolů a nebyli schopni ničeho. Ani jsme neměli kontrolu nad driblingem," mrzelo trenéra Jachana.

Bití na poplach vrátilo na palubovku to nejlepší, čím český tým na tomto šampionátu disponuje. Částečné uklidnění přinesl především bodující Petr Šafarčík.

Ani za stavu 83:73 však nebylo jasno. Český výběr jako by se bál o výhru a protivníka si znovu nechal přiblížit. Do poslední minuty se šlo za tříbodového rozdílu. A když domácí 20 sekund před koncem ztratili míč, trest přijít asi už musel. Do českého koše spadla další z celkových 13 korejských trojek. 87:87.

A protože se na druhé straně Slanina zpod koše neprosadil, šlo se do prodloužení.

To začali Korejci třemi body v řadě, ale Češi úder vrátili a nastala přetahovaná doslova o každý bod. Byli to však znovu Asiaté, kdo šel do tříbodového minibrejku. Domácí měli 43 sekund na zvrat. Radovan Kouřil snížil, ale střelu, která by zápas otočila, už Češi neproměnili.

A poučení? "Po prvním poločase jsme byli všichni v euforii a už to vypadalo, že to půjde samo. Ale ukázalo se, že se zápas hraje 40 minut. Anebo ještě dýl," shrnul za hráče Prokop Slanina.

Mistrovství světa basketbalistů do 19 let v Praze

Skupina o 13.-16. místo:
Korea - Česká republika 96:95 po prodl. (18:22, 36:52, 66:72, 87:87)
Nejvíce bodů:
Hun Ho 32, Čche Song-mo 25, Čche Čun-jong 11 - Peterka 24 (a 21 doskoků), Šafarčík 18, Slanina 16, Aušprunk 11

Španělsko - Írán 68:59

Pořadí: 1 Litva 8 bodů, 2. Španělsko 8, 3. Chorvatsko 7, 4. Kanada 5, 5. Argentina 5, 6. Írán 5

Skupina F:
Srbsko - Rusko 60:46
Čína - Austrálie 88:79
USA - Brazílie 91:66

Pořadí: 1. USA 8 bodů, 2. Srbsko 8, 3. Čína 7, 4. Austrálie 6, 5. Rusko 5, 6. Brazílie 5