Košice - Brno:  Mc Carvilleová  a Veselá

Košice - Brno: Mc Carvilleová a Veselá - Janel Mc Carvilleová z celku Košic (vlevo) a Jana Veselá z Gambrinusu Brno v utkání 8. kola Evropské ligy basketbalistek. | foto: Peter Lázár, ČTK

Brňanky rozhodly o výhře až v závěru

Košice - Další vítězství v Evropské lize si připsaly basketbalistky Gambrinusu Sika Brno. České šampionky přehrály v 8. kole v Košicích domácí tým Kosit 78:60. Odpor soupeřek přitom definitivně zlomily až v poslední čtvrtině. Nejpilnější střelkyní vítězek byla s 16 body Hana Machová.

Basketbalistky Gambrinusu se dlouho nemohly dostat do tempa. Problémy měly hlavně s důraznou obranou Košic, která je nutila k častým ztrátám míčů v rozehrávce. Bojovně naladěné domácí hráčky se prosazovaly i v podkošových soubojích a smazaly náskok soupeřek.

Po pěti minutách se v brněnském týmu blýskla Machová. Po jejích šesti bodech za sebou vedly české mistryně 12:7, slibný náskok se ale po kombinačním trápení a špatné koncovce stejně rychle rozplynul.

Přetahovaná o každý míč pokračovala i ve druhé čtvrtině. Košice držely až do 17. minuty krok, i když po třech osobních chybách posadil trenér Vladimír Karnay na
lavičku pivotku Kováčovou.

Teprve tři minuty před přestávkou se podařilo Brňankám získat po sérii rychlých protiútoků slibnější osmibodový náskok 37:29. V košickém týmu vynikala zejména přesně zakončující Američanka McCarvillová, která jen za první poločas zaznamenala 17 bodů.

Po pauze se ale v koncovce tápající české mistryně nechaly zaskočit dravější hrou soupeřek, které za čtyři minuty po šňůře 11:2 otočily stav a získaly naposledy v utkání jednobodový náskok 40:39.

Brňanky se ale rychle vzpamatovaly, zpřesnily hru v obraně a hlavně zrychlily protiútoky. Domácí basketbalistky ztratily svou předcházející jistotu i síly. Moravský tým si vybojoval po půlhodině devítibodový náskok, který postupně zvýšil a soupeřkám už nedal šanci na zvrat.

"Zápas měl stejný průběh jako první vzájemný souboj v Brně. Pouze jsme tentokrát hráli špatně o něco kratší dobu," řekl brněnský trenér Jan Bobrovský, který nebyl spokojen s výkonem svých svěřenkyň v prvním poločase.

"V této části zápasu jsme si udržovali náskok jen díky tomu, že z nás měly soupeřky respekt. Když už jsme vedli o šest bodů, tak jsme začali hrát v úvodu druhého poločasu hodně profesorsky. Hráčky nebyly v optimální pohodě, zdravotní problémy měly Žirková, Machová a psychicky nebyla ve své kůži ani Maiga-Baová," dodal Bobrovský.

Košický kouč Vladimír Karnay viděl příčiny porážky ve špatné střelbě z tříbodového území. "Zbytečně jsme ztráceli míče. Ovšem Brňanky mají podstatně vyzrálejší hráčský kádr. V závěru nám už viditelně chyběly síly," uvedl Karnay.

Kosit 2013 Košice - Gambrinus Sika Brno 60:78 (15:16, 29:37, 43:52)
Nejvíce bodů:
McCarvilleová 23, Jalčová 16, Michulková 8 - Machová 16, Whitmoreová 15, Žirková 10, Večeřová a Maiga-Baová po 8. Rozhodčí: Hallik (Est.), Fufis (Řec.), Glod (Luc.). Fauly: 22:17. Trestné hody: 18/16 - 21/17. Trojky: 2:5. Diváci: 1500.