DVOJNÁSOBNÝ BLOK. Al Jefferson z Utahu střílí, jeho pokus se snaží zastavit Jan Veselý a Emeka Okafor z Washingtonu. | foto: AP

Černá série Washingtonu se prodlužuje, Veselého tým prohrál i poosmé

• 9
Krušné časy Washingtonu v basketbalové NBA pokračují. Wizards nevyhráli ani na osmý pokus, tentokrát podlehli Utahu 76:83 a potvrdili zlou vizitku momentálně nejhoršího týmu soutěže, který se jako jediný ještě v sezoně nedočkal triumfu. Čech Jan Veselý strávil v dresu poražených na palubovce přes 22 minut a připsal si 5 bodů, 5 doskoků a 2 asistence.

Veselý dostal poprvé v nové sezoně šanci v základní sestavě, bídnou bilanci však zlomit nepomohl. I loni prohrál Washington všech osm úvodních zápasů, první výhry se dočkal až v devátém utkání.

Přitom ani Utah nebyl v dobrém rozpoložení. V Washingtonu uzavíral sérii čtyř venkovních utkání, z nichž předchozí tři prohrál. Veselému a jeho spoluhráčům se toho však nepovedlo využít. Ještě v úvodu závěrečné čtvrtiny byl stav vyrovnaný 65:65, pak ale přišel střelecký výpadek domácích.

"Je to těžké. Už nevím, jak jinak bychom to zvládli," litoval promarněné šance na toužebně očekávanou výhru kouč Randy Wittman. Nespokojení fanoušci Wizards se během zápasu dožadovali jeho odchodu.

Derrick Favors z Utahu pronikl pod koš Washingtonu, Jan Veselý (vpravo) se snaží jeho rozlet přibrzdit.

V poslední čtvrtině hráči Washingtonu přes čtyři minuty nedokázali dát koš a trefili v ní jen čtyři z 19 pokusů ze hry. Veselý v té době už nehrál, do zápasu zasáhl naposledy ve třetí části.

Washington se tak zapsal do historie NBA jako teprve druhý tým, který zahájil dvě sezony po soě osmi porážkami. Stejně se trápil v úvodu soutěže Memphis v letech 2001 a 2002.

Právě hráči Memphisu v současnosti zámořské lize vládnou. V sobotu porazili Charlotte na jeho palubovce 94:87 a od nezdaru v zahajovacím duelu si připsali osmé vítězství za sebou.

Daří se také Los Angeles Clippers, kteří zdolali Chicago 101:80 a vyhráli popáté v řadě. Sedmým vítězstvím v úvodních devíti zápasech vyrovnali sedm let starý klubový rekord.

"Jsme nadšení, ale je ještě brzo. Potřebujeme ustálit výkonnost," uvedl kouč Clippers Vinny Del Negro. Blake Griffin přispěl k výhře 26 body a deseti doskoky, 22 bodů nastřílel z pozice náhradníka Jamal Crawford.

Obhájci titulu z Miami vyhráli 97:88 ve Phoenixu, i když jim podruhé za sebou chyběl kvůli zranění nohy Dwyane Wade a LeBrona Jamese trápila začínající chřipka. Přesto dosáhl James i v jedenáctém utkání v sezoně dvacetibodové hranice díky 21 bodům, ještě o tři více dal jeho spoluhráč Chris Bosh.

5. Golden State 9 5 4 55,6
6. Minnesota 9 5 4 55,6