Silas Kirui

Silas Kirui - Keňský běžec Silas Kirui probíhá vítězně cílem Pražského maratonu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Pražský půlmaraton vyhrál Keňan Kirui

Praha - Očekávaným triumfem Keňanů skončil sedmý ročník Pražského půlmaratonu. Cílovou pásku protrhl jako první Silas Kirui v novém traťovém rekordu 1:01:07 hodiny. Na stupně vítězů jej doprovodili krajané Stanley Kipkosgei Salil a obhájce prvenství Joseph Kiprotich Ngeny. Radost měl i Róbert Štefko.

Skončil na sedmém místě a vyhověl časem 1:03:34 kritériím Českého atletického svazu pro start na mistrovství světa v Edmontonu.

Také dvě ze tří medailových pozic mezi ženami obsadily Keňanky. Za vítěznou jmenovkyní mužského šampiona Susan Kiruiovou a Jennifer Chesinon Lungakwiangovou se o nejlepší výsledek pro domácí barvy postarala Jana Klimešová.
Letos pětatřicetiletá závodnice se postupně vrací k běhání po mateřské dovolené a v
Pražském půlmaratonu získala už svoji pátou medaili. Vítězka prvních dvou ročníků má ve sbírce ještě dva další bronzy z let 2001 a 2002.

"Do pátého kilometru jsem se držela s Keňankami, ale na desítce jsem to vzdala. Už jsem v té době neměla ani šanci na limit pro mistrovství světa (1:13:00) a bojovala jsem sama se sebou," řekla Klimešová, jež vloni po narození druhého dítěte skončila osmá. Rok před tím na startu chyběla.

Mezi muži nebylo o šestém keňském triumfu za sebou záhy pochyb. Reprezentanti běžecké velmoci diktovali od počátku tempo a už na pátém kilometru měli ve vedoucí osmičlenné skupince drtivou převahu.

Z uprchlíků zbylo krátce po polovině závodu kvarteto a v poslední čtvrtině trati zejména na posledním kilometru měl nejvíce sil Kirui.

"Po polovině jsem cítil, že mám spoustu sil a že mám na vítězství," řekl běžec, který Ngenyho loňské maximum vylepšil o 39 sekund. V Praze vyhrál automobil Volkswagen Golf, prémii 2000 eur a stejně vysoký bonus za rekordní čas. Druhý Salil dosavadní maximum překonal o sekundu.

Štefko se v slunečném a teplém počasí dlouho držel keňským favoritům na dohled a s přehledem plnil roli české jedničky. Nakonec s africkými běžci těsně prohrál boj o páté místo, ale mohl se radovat ze splněného osobního cíle - kritérium pro start na MS splnil o 26 sekund.

"Osobně ten čas nepovažuji právě za super. Mám vyšší ambice, ale s ohledem na podmínky přípravy v letošní dlouhé zimě mohu být spokojený," řekl Štefko. Druhého
Čecha v cíli Pavla Faschingbauera porazil o 51 sekund.  Včetně elity se půlmaratonu zúčastnilo 3450 běžců, což je nový rekord. Ten předchozí byl skoro o tisíc účastníků horší.