Kenenisa Bekele

Kenenisa Bekele | foto: AP

Bekele maraton v Dubaji nedokončil, Tola vylepšil traťový rekord

• 0
Favorizovaný Etiopan Kenenisa Bekele po pádu v úvodu nedokončil Dubajský maraton. Jeho případný pokus o světový rekord zhatila už krátce po startu nezaviněná kolize, po níž majitel druhého nejlepšího času v historii ztratil kontakt s čelem závodu a nakonec těsně za polovinou trati kvůli zranění vzdal.

Bekele, který vloni v Berlíně zaběhl druhý nejrychlejší čas historie 2:03:03, dopadl v Dubaji podobně jako při předchozím startu v roce 2015.

„Měl jsem nejméně stejnou formu jako v Berlíně a byl připravený na něco mimořádného. Jenže tvrdý pád hned po startu mě rozhodil a v tom tempu na světový rekord jsem pak začal dostávat křeče do levého lýtka,“ vysvětlil Bekele, který se nejprve na lídry dotáhl, ale v rychle rozběhnutém závodě pak začal ztrácet.

Nedlouho poté už ale myslel na další start. „Uvidíme se v dubnu v Londýně,“ vzkázal na sociálních sítích.

Závod i tak skončil etiopským triumfem a vítězný Tamirat Tola vytvořil časem 2:04:11 traťový rekord. Bronzový olympijský medailista z dráhové desítky vylepšil maximum krajana Ayeleho Abshera z roku 2012 o dvanáct sekund. Na rovinaté trati zaostal o minutu a 14 sekund za historickým rekordem Keňana Dennise Kimetta.

Etiopané měli v první desítce devět běžců, podobná byla i výsledková listina žen, z nichž byla nejrychlejší Workneš Degefaová (2:22:36).