Pod vedením někdejšího vícebojaře se rodí nová česká atletická hvězda. Zdravě sebevědomý, ctižádostivý, cílevědomý, takový je Helcelet: muž, který by mohl být nástupcem slavných vícebojařů Změlíka, Dvořáka či Šebrleho.
Na svém dlouhém jménu si zakládá: evokuje bohatou historii jeho rodu s kořeny ve Švýcarsku. Praprapradědeček Jan Helcelet byl obrozencem, milencem Boženy Němcové a zasadil se o vznik první sokolské jednoty na Moravě. I proto má Helcelet k historii vztah a věnuje se humanitním studiím na Metropolitní univerzitě.
Hlavní výhoda: je silný v hlavě
Pozornost však budí zejména svými výkony. V Amsterdamu se dokázal oklepat z nevydařeného prvního dne a nakonec získal ve složitých větrných podmínkách 8 157 bodů.
A zase ukázal svou největší přednost: psychickou odolnost. „Adam není tréninkový šampion. Je to člověk, který umí závodit. Spousta desetibojařů se tady s tím nedokázala poprat. Ale s Adamem jsme se domluvili, že druhý den budeme ‚rubat‘ jednu disciplínu za druhou. Body se naštěstí počítají až po patnáctistovce,“ vyprávěl Karas.
Helceletovo osobní maximum 8 253 bodů je už tři roky staré. Jak jeho předchůdce Šebrle, tak i Karas věří, že má na mnohem víc.
„Když chcete bojovat o medaili na olympiádě, nepomůže vám k tomu sedm metrů do dálky nebo výška za 195. Naše rezervy jsou ve skocích. Budeme se snažit dopilovat technickou ztrátu, pracovat na technice ve vrzích, zkusíme dodělat rychlost,“ plánoval Karas.
Pokud se sejde forma, zdraví a vhodné podmínky, může Helcelet útočit třeba na 8 500 bodů.
Medaile z Ria? Stát se může vše
Čtyřiadvacetiletého atleta motivuje i jeho tuzemská konkurence: stále se lepšící Marek Lukáš a teprve 21letý Jiří Sýkora. „Vědomí toho, že jsou jiní lidé, kteří mu to mohou nějakým způsobem znepříjemnit, pomáhá. Jsou dny, kdy se člověku do tréninku nechce. Ale pak si řekne: Jestli já dneska nechci makat, co když ten druhý chce?“
Letos však Helcelet cíl, k němuž by se upnul, nemusí hledat těžko. Olympiáda v Riu se blíží - a svůj životní desetiboj by rád předvedl právě tam. Ve světové konkurenci bude mít medailový boj ještě těžší, ale...
„Když člověk jednou ochutná úspěch a medaili kolem krku, tak se k tomu chce vždycky potom vrátit. Stát se může všechno. Vždyť kdo by čekal, že tu bude na zlato stačit 8 200 bodů,“ věří Karas.
To Helcelet, jehož partnerkou je sprinterka Denisa Rosolová, zůstává skromnější: „Kdybych byl v Riu čtvrtý, tak bych se nezlobil. Ani za páté šesté místo. Dál už asi jo,“ usmál se.
V Amsterdamu definitivně potvrdil, že ambice na nejvyšší umístění má právem.