Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Británie slaví. Princ Harry a vévodkyně Meghan mají chlapečka

  15:43aktualizováno  17:53
Britský princ Harry (34) a jeho manželka Meghan (37) se dočkali potomka. Vévodkyně ze Sussexu v pondělí ráno v 5:26 britského času (6:26 SELČ) přivedla na svět syna. Radostnou zprávu odpoledne zveřejnil oficiální instagramový profil Meghan a Harryho. Jméno dítěte zatím rodiče neprozradili.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu přivítali na svět 6. května 2019 brzy ráno své prvorozené dítě. Syn jejích výsostí váží 7 liber a 3 unce (3,26 kila). Vévodkyně a miminko jsou zdraví. Více detailů bude oznámeno v následujících dnech,“ objevilo se v půl čtvrté odpoledne na oficiálním instagramovém profilu Meghan a Harryho. 

Fotogalerie

„Jsme oba naprosto nadšení,“ řekl následně před televizními kamerami princ Harry, který byl u porodu přítomen. „Bylo to nádherné, úplně neuvěřitelné. Jsem na svou ženu hrozně pyšný a jako každý otec a rodič, který o svém dítěti říká, že je skvělé, tohle miminko je úplně k zulíbání,“ pokračoval. 

„Miminko si dalo na čas a my stále ještě přemýšlíme nad jménem. Budeme schopni se s vámi sejít během následujících dvou dnů, jak bylo plánováno a sdílet s vámi vše jako s rodinou. Aby každý mohl vidět miminko,“ dodal princ Harry a naznačil tak, že prvního oficiálního představení miminka by se měla veřejnost dočkat tuto středu.

„Matka vévodkyně Meghan, Doria Raglandová, je z příchodu jejího prvního vnoučete nesmírně šťastná, je s jejich královskými výsostmi ve Frogmore Cottage,“ informovala královská rodina na Twitteru v odkazu na nové bydliště Harryho a Meghan nedaleko hradu Windsor na západ od Londýna.

Podle informací sázkové kanceláře Betfair počítají sázkaři s tradičními jmény – Jamesem a Alexanderem, kde je kurz 7/2. „U jména Arthur je kurz 6/1. Na čtvrtém a pátém místě jsou jména Edward a Oliver, kde je kurz 12/1,“ uvedla pro britský Mirror mluvčí Betfair, Katie Baylis.

Z miminka se raduje většina Britů. Stovky fanoušků slaví narození královského potomka před hradem Windsor. Obchodníci nezahálejí a pro fanoušky mají k prodeji připraveno nepřeberné množství nejrůznějších suvenýrů v podobě talířů, triček i polštářů s podobiznami vévodkyně Meghan, prince Harryho i jejich prvorozeného dítěte.

Foto: Na londýnské Věži British Telecom ( BT Tower) se hned po oznámení narození miminka objevilo sdělení „Je to kluk“:

„Gratuluji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich chlapce. Ať Bůh nové rodině požehná a dá jim lásku, zdraví a štěstí,“ napsal na Twitteru arcibiskup canteburský Justin Whelby, který královský pár loni oddával.

Mezi prvními gratulanty z řad politiků byla premiérka Theresa Mayová. „Blahopřeji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich malého chlapečka. Přeji vám v tuto šťastnou chvíli jen to nejlepší,“ uvedla na sociálních sítích.

O narození byli informováni významní členové královské rodiny včetně královny či Harryho bratra Williama, jež podle prohlášení Buckinghamského paláce zpráva potěšila. 

První společný potomek vévody a vévodkyně ze Sussexu je sedmý v pořadí nástupnictví na britský trůn a je to osmé pravnouče královny Alžběty II. (93). 

Buckinghamský palác již v dubnu oznámil, že Harry a Meghan se rozhodli příchod potomka nejdřív oslavit v soukromí a až potom se podělit s příznivci královské rodiny o šťastnou novinu. 

Pohlaví miminka rodiče dopředu neznali. Královský palác nicméně letos v březnu označil za nesmysl zprávy, podle nichž Meghan plánovala své dítě vychovávat jako genderově fluidní, tedy bez vyhranění pohlaví.

Těhotenství vévodkyně ze Sussexu bylo oficiálně oznámeno v říjnu 2018. Ještě před narozením miminka se Harry s chotí odstěhovali z Londýna. Jako nové bydliště si zvolili rezidenci Frogmore Cottage, která je součástí areálu hradu Windsor západně od britské metropole. Ve Windsoru se britský princ a americká herečka v květnu 2018 vzali. 

06.května 2019 v 15:37, příspěvek archivován: 06.května 2019 v 15:47

Chapec, který se dnes narodil britskému princi Harrymu a jeho manželce Meghan, zaujme sedmé místo v nástupnictví na britský trůn po dědečkovi Charlesovi a Harryho bratrovi Williamovi a jeho potomcích, a po samotném Harrym:

Pořadí následnictví britského trůnu (prvních deset míst):
1.
Princ Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948.
2.
Princ William, vévoda z Cambridge, syn prince Charlese, narozen v roce 1982.
3. Princ George z Cambridge, syn prince Williama, narozen v roce 2013.
4. Princezna Charlotte z Cambridge, dcera prince Williama, narozena v roce 2015.
5. Princ Louis, syn prince Williama, narozen v dubnu 2018.
6. Princ Harry, princ z Walesu, syn prince Charlese, narozen v roce 1984.
7. Syn prince Harryho, narozen v květnu 2019.
8.
Princ Andrew, vévoda z Yorku, druhý syn královny Alžběty II., narozen v roce 1960.
9.
Princezna Beatrice z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1988.
10.
Princezna Eugenie z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1990.

18. května 2018

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv

Na jméno potomka Harryho a Meghan si příznivci královské rodiny nejspíš chvíli počkají. Harryho starší bratr William s manželkou Kate loni oznámili jméno svého třetího dítěte Louise čtyři dny po jeho narození. U svých prvních dvou dětí výběr jména prozradili dva dny po jejich narození.

Dříve se na oznámení jména královského potomka čekalo mnohem déle, i několik týdnů. Jméno prince Charlese palác v roce 1948 oznámil až po měsíci. Samotný Charles s princeznou Dianou v roce 1982 zveřejnili jméno  prvorozeného syna Williama po týdnu. O dva roky později v případě Harryho to bylo už druhý den.

8. února 2019

Bookmakeři ve Velké Británii už před narozením královského miminka vypsali kurzy na možná jména. Pro holčičku vedla Victoria před Dianou, Alicí a Alžbětou. V případě kluka byl favorizovaný Albert před Philipem, Arthurem, Jamesem a Alexandrem.

Potomci královské rodiny obvykle mají tři nebo čtyři jména, která se vybírají velmi pečlivě ze jmen používaných v rodině po celá staletí. Některá vzdávají hold členům královské rodiny, například dalšími jmény princezny Charlotte je Elizabeth (na počest královny Alžběty II.) a Diana (jako vzpomínka na princeznu Dianu). Dalšími jmény prince George jsou Alexander a Louis, zatímco princ William je Arthur, Philip a Louis. Královna Alžběta II., která je celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, obvykle jména královských dětí schvaluje.

Až do roku 1917 neměli členové britské královské rodiny žádné příjmení, ale jen jméno rodu nebo dynastie, ke které patřili. Králové a princové byli v historii známí jmény zemí, kterým vládli. Králové a královny se vždy podepisovali jen křestním jménem, což je tradice, která vydržela dodnes.

23. ledna 2019

V roce 1917 došlo k radikální změně, když Jiří V. přijal jméno Windsor nejen jako název dynastie, ale i jako příjmení rodiny. Stejné příjmení si zachovala i současná královna Alžběta II., ale v roce 1960 se spolu s princem Philipem rozhodla, že jejich potomci budou odlišeni od zbytku rodiny příjmením  Mountbatten-Windsor.

OBRAZEM: Šik a svá. Ohlédnutí za těhotenskými outfity novopečené maminky Meghan

Na kombinaci červené a fialové si trufne málokdo. Meghan to při návštěvě města...

Zatím není jasné, zda „Baby Sussex“, jak miminku doposud přezdívali novináři, bude mít nárok na titul princ. Podle dekretu krále Jiřího V. z roku 1917 má nárok na titul princ jen prvorozený syn nejstaršího syna následníka trůnu, prince z Walesu, kterým je nyní princ Charles (po jeho korunovaci se princem z Walesu stane William). V případě dětí prince Williama by tedy tento titul měl mít jen princ George. Královna Alžběta II. to ovšem v roce 2012 změnila a určila, že všechny děti Williama a Kate budou mít titul princ nebo princezna. Pro Harryho děti to zatím neplatí.

Princ Harry a Meghan Markle dostali své tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu od královny v den svatby. Podobně se princ William a jeho manželka Kate Middletonová v roce 2011 stali vévodou a vévodkyní z Cambridge.

16. ledna 2018

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Princ Charles vyzval k boji s klimatickými změnami (21. září 2020)

VIDEO Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž...

Karibský Barbados se zcela odstřihne od britské koruny, stane se republikou

Královna Alžběta II. a skromná oslava 94. narozenin panovnice (Windsor, 13....

Karibský ostrovní stát Barbados se chce definitivně vymanit z koloniálního propojení s Velkou...

V Koruně vymění Dianu. Podívejte se na další herečky, které princeznu hrály

Elizabeth Debicki (Benátky, 7. září 2019)

VIDEO V posledních dvou řadách seriálu Koruna bude princeznu Dianu hrát Elizabeth Debicki. Herečka s...

Šetření, nebo milé gesto? Královna půjčila vnučce na svatbu šaty i korunku

Princezna Beatrice a Edoardo Mapelli Mozzi ve svatební den (Windsor, 17....

Britská královská rodina v pátek slavila svatbu princezny Beatrice (31) a italského miliardáře...

Místo velkolepé svatby skromný obřad. Princezna Beatrice se v tichosti vdala

Princezna Beatrice a Edoardo Mapelli Mozzi (Paříž, 19. října 2019)

VIDEO Britská princezna Beatrice (31) a italský miliardář Edoardo Mapelli Mozzi (37) se v pátek dopoledne...

  • Nejčtenější

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Jana Bernášková už není Bernášková. Zrušit změnu příjmení jí úřady nepovolily

Premium Rozhovor s Janou Bernáškovou byl plný smíchu a nesl se v dobré náladě. Člověk by řekl, že herečka a nově také autorka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajčo s Gottem nazpíval duet. Mistrovi slíbil, že vyjde rok po jeho smrti

Zpěvák Richard Krajčo ještě předtím, než pro Karla Gotta složil hit Srdce nehasnou, stihl s mistrem nazpívat duet....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Čvančarové vyhrožovali kvůli rasismu, Nova se za ni postavila

Jitka Čvančarová (42) byla po vystoupení v show Tvoje tvář má známý hlas kritizována za to, že v písni použila slovo...

Olga Lounová prodělala covid, jde jako dobrovolnice pomáhat do nemocnice

Zpěvačka Olga Lounová nabídla své síly českému zdravotnictví. V pořadu Benešovský Impuls prozradila, že chce ve svém...

Tvoje tvář, Ordinace, Show Jana Krause. Za všemi stojí producentka Matásková

Premium Patří mezi nejvlivnější ženy českého showbyznysu a říká se o ní, že je neviditelnou královnou televizních show. Za...

Jana Bernášková už není Bernášková. Zrušit změnu příjmení jí úřady nepovolily

Premium Rozhovor s Janou Bernáškovou byl plný smíchu a nesl se v dobré náladě. Člověk by řekl, že herečka a nově také autorka...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...