Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Británie slaví. Princ Harry a vévodkyně Meghan mají chlapečka

  15:43aktualizováno  17:53
Britský princ Harry (34) a jeho manželka Meghan (37) se dočkali potomka. Vévodkyně ze Sussexu v pondělí ráno v 5:26 britského času (6:26 SELČ) přivedla na svět syna. Radostnou zprávu odpoledne zveřejnil oficiální instagramový profil Meghan a Harryho. Jméno dítěte zatím rodiče neprozradili.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu přivítali na svět 6. května 2019 brzy ráno své prvorozené dítě. Syn jejích výsostí váží 7 liber a 3 unce (3,26 kila). Vévodkyně a miminko jsou zdraví. Více detailů bude oznámeno v následujících dnech,“ objevilo se v půl čtvrté odpoledne na oficiálním instagramovém profilu Meghan a Harryho. 

Fotogalerie

„Jsme oba naprosto nadšení,“ řekl následně před televizními kamerami princ Harry, který byl u porodu přítomen. „Bylo to nádherné, úplně neuvěřitelné. Jsem na svou ženu hrozně pyšný a jako každý otec a rodič, který o svém dítěti říká, že je skvělé, tohle miminko je úplně k zulíbání,“ pokračoval. 

„Miminko si dalo na čas a my stále ještě přemýšlíme nad jménem. Budeme schopni se s vámi sejít během následujících dvou dnů, jak bylo plánováno a sdílet s vámi vše jako s rodinou. Aby každý mohl vidět miminko,“ dodal princ Harry a naznačil tak, že prvního oficiálního představení miminka by se měla veřejnost dočkat tuto středu.

„Matka vévodkyně Meghan, Doria Raglandová, je z příchodu jejího prvního vnoučete nesmírně šťastná, je s jejich královskými výsostmi ve Frogmore Cottage,“ informovala královská rodina na Twitteru v odkazu na nové bydliště Harryho a Meghan nedaleko hradu Windsor na západ od Londýna.

Podle informací sázkové kanceláře Betfair počítají sázkaři s tradičními jmény – Jamesem a Alexanderem, kde je kurz 7/2. „U jména Arthur je kurz 6/1. Na čtvrtém a pátém místě jsou jména Edward a Oliver, kde je kurz 12/1,“ uvedla pro britský Mirror mluvčí Betfair, Katie Baylis.

Z miminka se raduje většina Britů. Stovky fanoušků slaví narození královského potomka před hradem Windsor. Obchodníci nezahálejí a pro fanoušky mají k prodeji připraveno nepřeberné množství nejrůznějších suvenýrů v podobě talířů, triček i polštářů s podobiznami vévodkyně Meghan, prince Harryho i jejich prvorozeného dítěte.

Foto: Na londýnské Věži British Telecom ( BT Tower) se hned po oznámení narození miminka objevilo sdělení „Je to kluk“:

„Gratuluji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich chlapce. Ať Bůh nové rodině požehná a dá jim lásku, zdraví a štěstí,“ napsal na Twitteru arcibiskup canteburský Justin Whelby, který královský pár loni oddával.

Mezi prvními gratulanty z řad politiků byla premiérka Theresa Mayová. „Blahopřeji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich malého chlapečka. Přeji vám v tuto šťastnou chvíli jen to nejlepší,“ uvedla na sociálních sítích.

O narození byli informováni významní členové královské rodiny včetně královny či Harryho bratra Williama, jež podle prohlášení Buckinghamského paláce zpráva potěšila. 

První společný potomek vévody a vévodkyně ze Sussexu je sedmý v pořadí nástupnictví na britský trůn a je to osmé pravnouče královny Alžběty II. (93). 

Buckinghamský palác již v dubnu oznámil, že Harry a Meghan se rozhodli příchod potomka nejdřív oslavit v soukromí a až potom se podělit s příznivci královské rodiny o šťastnou novinu. 

Pohlaví miminka rodiče dopředu neznali. Královský palác nicméně letos v březnu označil za nesmysl zprávy, podle nichž Meghan plánovala své dítě vychovávat jako genderově fluidní, tedy bez vyhranění pohlaví.

Těhotenství vévodkyně ze Sussexu bylo oficiálně oznámeno v říjnu 2018. Ještě před narozením miminka se Harry s chotí odstěhovali z Londýna. Jako nové bydliště si zvolili rezidenci Frogmore Cottage, která je součástí areálu hradu Windsor západně od britské metropole. Ve Windsoru se britský princ a americká herečka v květnu 2018 vzali. 

06.května 2019 v 15:37, příspěvek archivován: 06.května 2019 v 15:47

Chapec, který se dnes narodil britskému princi Harrymu a jeho manželce Meghan, zaujme sedmé místo v nástupnictví na britský trůn po dědečkovi Charlesovi a Harryho bratrovi Williamovi a jeho potomcích, a po samotném Harrym:

Pořadí následnictví britského trůnu (prvních deset míst):
1.
Princ Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948.
2.
Princ William, vévoda z Cambridge, syn prince Charlese, narozen v roce 1982.
3. Princ George z Cambridge, syn prince Williama, narozen v roce 2013.
4. Princezna Charlotte z Cambridge, dcera prince Williama, narozena v roce 2015.
5. Princ Louis, syn prince Williama, narozen v dubnu 2018.
6. Princ Harry, princ z Walesu, syn prince Charlese, narozen v roce 1984.
7. Syn prince Harryho, narozen v květnu 2019.
8.
Princ Andrew, vévoda z Yorku, druhý syn královny Alžběty II., narozen v roce 1960.
9.
Princezna Beatrice z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1988.
10.
Princezna Eugenie z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1990.

18. května 2018

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv

Na jméno potomka Harryho a Meghan si příznivci královské rodiny nejspíš chvíli počkají. Harryho starší bratr William s manželkou Kate loni oznámili jméno svého třetího dítěte Louise čtyři dny po jeho narození. U svých prvních dvou dětí výběr jména prozradili dva dny po jejich narození.

Dříve se na oznámení jména královského potomka čekalo mnohem déle, i několik týdnů. Jméno prince Charlese palác v roce 1948 oznámil až po měsíci. Samotný Charles s princeznou Dianou v roce 1982 zveřejnili jméno  prvorozeného syna Williama po týdnu. O dva roky později v případě Harryho to bylo už druhý den.

8. února 2019

Bookmakeři ve Velké Británii už před narozením královského miminka vypsali kurzy na možná jména. Pro holčičku vedla Victoria před Dianou, Alicí a Alžbětou. V případě kluka byl favorizovaný Albert před Philipem, Arthurem, Jamesem a Alexandrem.

Potomci královské rodiny obvykle mají tři nebo čtyři jména, která se vybírají velmi pečlivě ze jmen používaných v rodině po celá staletí. Některá vzdávají hold členům královské rodiny, například dalšími jmény princezny Charlotte je Elizabeth (na počest královny Alžběty II.) a Diana (jako vzpomínka na princeznu Dianu). Dalšími jmény prince George jsou Alexander a Louis, zatímco princ William je Arthur, Philip a Louis. Královna Alžběta II., která je celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, obvykle jména královských dětí schvaluje.

Až do roku 1917 neměli členové britské královské rodiny žádné příjmení, ale jen jméno rodu nebo dynastie, ke které patřili. Králové a princové byli v historii známí jmény zemí, kterým vládli. Králové a královny se vždy podepisovali jen křestním jménem, což je tradice, která vydržela dodnes.

23. ledna 2019

V roce 1917 došlo k radikální změně, když Jiří V. přijal jméno Windsor nejen jako název dynastie, ale i jako příjmení rodiny. Stejné příjmení si zachovala i současná královna Alžběta II., ale v roce 1960 se spolu s princem Philipem rozhodla, že jejich potomci budou odlišeni od zbytku rodiny příjmením  Mountbatten-Windsor.

OBRAZEM: Šik a svá. Ohlédnutí za těhotenskými outfity novopečené maminky Meghan

Na kombinaci červené a fialové si trufne málokdo. Meghan to při návštěvě města...

Zatím není jasné, zda „Baby Sussex“, jak miminku doposud přezdívali novináři, bude mít nárok na titul princ. Podle dekretu krále Jiřího V. z roku 1917 má nárok na titul princ jen prvorozený syn nejstaršího syna následníka trůnu, prince z Walesu, kterým je nyní princ Charles (po jeho korunovaci se princem z Walesu stane William). V případě dětí prince Williama by tedy tento titul měl mít jen princ George. Královna Alžběta II. to ovšem v roce 2012 změnila a určila, že všechny děti Williama a Kate budou mít titul princ nebo princezna. Pro Harryho děti to zatím neplatí.

Princ Harry a Meghan Markle dostali své tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu od královny v den svatby. Podobně se princ William a jeho manželka Kate Middletonová v roce 2011 stali vévodou a vévodkyní z Cambridge.

16. ledna 2018

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Královský úděl: Být ve střehu. S čím vším se musí královská rodina potýkat

Ve jménu koruny. Královská rodina.

VIDEO Za pár dní by princezna Diana oslavila 60. narozeniny. Zemřela 31. srpna 1997, přesto dodnes plní...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Princ Harry (Haag, 9. května 2019)

VIDEO Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví,...

Symbol monarchie i milovnice psů corgi. Alžběta II. slaví 95. narozeniny

Britská královna Alžběta II. (Berlín, 24. června 2015)

VIDEO Pro většinu svých poddaných je britská královna Alžběta II., která slaví 21. dubna úctyhodné...

Po 40 letech hrad Windsor otevírá zahradu, kde ráda tráví čas královna

Hrad Windsor, jedno ze sídel britské královské rodiny a současně oblíbený...

VIDEO Hrad Windsor, jedno ze sídel britské královské rodiny a současně oblíbený venkovský azyl britské...

Největší umění je vykouzlit lahůdku z mrkve za 12 korun, říká šéfkuchař

Petr Kunc rád kombinuje běžné věci s exkluzivními. Sleduje, jak se vaří ve...

Metou zcestovalého šéfkuchaře Petra Kunce je michelinská hvězda. Pomáhal chystat narozeniny...

  • Nejčtenější

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Synovi Megan Foxové se posmívají kvůli dívčím šatům. Herečka ho brání

Megan Foxová (35) povzbuzuje svého syna Noaha, kterému se ve škole vysmívají a údajně ho šikanují. Nosí totiž holčičí...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Adamovská: Čas, který je mi tady vyměřen, se snažím užít a nepromarnit

Herečka Zlata Adamovská (62) se díky karanténě dostala k velkému úklidu své domácnosti a naučila se zbavovat se...

Považuji se za vdovu, říká hvězda Panství Downton roky po smrti snoubence

Herečka Michelle Dockery (39), která se proslavila rolí Lady Mary v seriálu a filmu Panství Downton, zavzpomínala na...

Princ George slaví osmé narozeniny fotkou od Kate. Připomíná i pradědečka

Britský princ George slaví osmé narozeniny. Jak už bývá zvykem, jeho maminka Kate zveřejnila nový portrét, který sama...

Smrt na jevišti. Milan Lasica, mistr laskavého humoru i hloubavé satiry

Premium „Prvá klaňačka a všetko bolo v poriadku. Druhá klaňačka.“ Už tak ponurý hlas slovenského lékaře Pavla Maloviče se...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...