Muzeum Grévin skončilo, celebritám možná jejich voskové figuríny darují

  • 87
Pražská pobočka francouzského muzea voskových figurín Grévin 6. března 2018 ukončila svoji činnost. Kvůli hospodářským ztrátám se brány muzea se sochami světových a českých osobností za miliony korun po čtyřech letech zavřely.

„Pražská pobočka byla ze strany francouzských majitelů čtyři roky dotována a za celou tu dobu nedosáhla na vyrovnaný rozpočet,“ uvedla za muzeum Grévin Daniela Pedret.  

Muzeu nepomohly ani zlepšující se výsledky loňského fiskálního roku, či úsilí pražského týmu, uvedl na webu provozovatel.

Podle Daniely Pedret je nyní několik možných scénářů. Do úvahy připadá například nový investor. Co bude s voskovými figurínami osobností, zatím také není úplně jasné. „Rozhodně se zatím nikomu neprodávají. Je tu i možnost, že je Grévin českým celebritám daruje,“ řekla pro iDNES.cz Pedret.

Pražská pobočka muzea Grévin byla po roce příprav otevřena 1. května 2014. Celková investice do projektu se pohybovala v přepočtu kolem 290 milionů korun. Výroba jedné figuríny trvá několik měsíců a cena začíná na jednom milionu korun. Jde o umělecká díla, kterým předchází pečlivé měření, studování originálu podle naskenovaných proporcí nebo fotografií. Na výrobě se podíleli špičkoví sochaři, vlásenkáři, kostyméři a další zástupci uměleckého týmu Musée Grévin Paris.

Ve třech patrech domu v Celetné ulici byly desítky figurín tuzemských i zahraničních osobnosti. Grévin nabízel náhled nejen do světa současného showbyznysu Čech a zahraničí, ale také do historie. 

Návštěvníci se mohli setkat s Karlem IV., Svatým Václavem, Charlie Chaplinem, Louisem Armstrongem, Janem Ámosem Komenským, Mozartem, Václavem Havlem, Janem Třískou, Karlem Gottem, Helenou Vondráčkovou či Lucií Bílou. 

Nechyběly ani postavičky ze světa pohádek, třeba Krteček či Spejbl a Hurvínek. Sály s interaktivními prvky měly podobu alchymistické dílny, literární kavárny, ateliéru vynálezů nebo tanečního sálu.

1. května 2014

Muzeum patřilo k oblíbených cílům turistů, mělo velmi vysoké hodnocení od návštěvníků například na Facebooku, Slevomatu či serverech, jako je Tripadvisor.

Slevomat měl vstupenky do muzea v nabídce pravidelně a vždy se prodávaly po tisících. „Na mapě pražských atrakcí to bude znatelná díra a muzeum bude těžko nahraditelné jinou takto atraktivní nabídkou. Grévin bylo žádané nejen u cizinců, ale u návštěvníků z celé republiky,“ uvedl mluvčí Slevomatu Tomáš Holý.

Pařížské muzeum Grévin vystavuje figuríny několika set známých osobností a ročně uvítá až 800 tisíc návštěvníků. Grévinovo muzeum bylo otevřeno v roce 1882 a dal je dohromady výtvarník Alfred Grévin na popud novináře Arthura Meyera. Vlastníkem muzea je společnost Compagnie des Alpes. Další pobočky muzea jsou v Montréalu, Soulu a právě v Praze.

V Praze zůstává muzeum voskových figurín založené v roce 1997 Zdeňkem Kočíkem, které sídlí v historickém centru metropole.

12. dubna 2014

,