Vondráčková a Michal prohráli spor s televizí Nova. Žalují i Primu

  15:36aktualizováno  15:36
Vrchní soud v Praze v pondělí pravomocně zamítl žalobu zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala na televizi Nova. Páru vadila reportáž, v níž byl spojován s Michalovým synem obviněným v rozsáhlé daňové kauze. Manželé od televize žádali omluvu a šest set tisíc korun. S požadavkem neuspěli.

Předmětem sporu byla reportáž odvysílaná v Televizních novinách 8. prosince 2012. Moderátorka ji ohlásila tak, že „manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal má vážný rodinný problém. Jeho syna Antonína zatkla protikorupční policie, byl totiž jedním ze 78 lidí, kteří podle obvinění připravili daňovými úniky stát o 1,25 miliardy korun“.

Fotogalerie

Redaktorka pak v reportáži uvedla, že podle policistů jde o jeden z největších případů krácení daně a že Antonín Michal nebude muset jít do vazby. Připomněla, že „s tou má bohaté zkušenosti jeho otec, který v ní v devadesátých letech strávil sedmnáct měsíců. Důvodem bylo podezření ze spáchání podvodu“. Martin Michal dostal v reportáži prostor a syna se zastal.

On ani zpěvačka však nebyli s odvysílaným zpravodajským šotem spokojeni a televizi Nova zažalovali. „Došlo k naprosto nepřípustnému spojování jmen žalobců (Martina Michala a Heleny Vondráčkové) s trestní kauzou (Antonína Michala), aby reportáž měla atraktivnější vyznění, aniž by k tomu byl dán jakýkoliv důvod, zejména u paní žalobkyně. Nebylo důvodu připomínat (dřívější) trestní stíhání žalobce. Toto jednání nemůže požívat právní ochrany,“ je přesvědčena jejich advokátka Jana Gavlasová.

V kauze údajných daňových podvodů figuruje i Antonín Michal (10. března 2017):

Právní zástupkyně TV Nova Zdeňka Zimová trvá na tom, že zpravodajská reportáž byla v pořádku. „Pravdivá informace o tom, že Antonín Michal, který byl v té době obviněn ze závažné trestné činnosti, je synem žalobce (Martina Michala), který je manželem žalobkyně (Heleny Vondráčkové), a uveřejnění pravdivé informace o tom, že žalobce byl nějakou dobu ve vazbě, nezasahuje do osobnostních práv žalobců,“ zdůraznila v jednací síni Zimová.

Senát vrchního soudu jí dal za pravdu a potvrdil prvoinstanční rozsudek, podle kterého zpěvačka ani její manžel nemají nárok na omluvu a finanční odškodnění.

Některé další spory a soudy

Podle soudu byla reportáž „v zásadě pravdivá“. Byla sice bulvárního charakteru a jejím cílem bylo patrně zvýšit sledovanost, to však není podle soudu nic nepatřičného, neboť „o sledovanost usilují nejen soukromé televize, ale i ty veřejnoprávní“.

„Žalobci jsou zvyklí na značnou míru mediální pozornosti a musí počítat s tím, že ne vždy jim taková mediální pozornost bude příjemná,“ řekla předsedkyně senátu Yvona Svobodová.

Právní zástupkyně Vondráčkové a Michala naznačila, že pondělním verdiktem spor nekončí a její klienti zřejmě podají dovolání. „Nemohu souhlasit s názorem soudu, že pokud je televize Nova brána jako bulvární médium, tak si může dělat v podstatě, co chce,“ řekla iDNES.cz Gavlasová.

Stejný senát bude řešit odvolání v podobném sporu, který Helena Vondráčková s Martinem Michalem vedou s televizí Prima. Ta je v prosinci 2012 v Krimi zprávách opakovaně spojovala s trestní kauzou, v níž figuruje Michalův syn Antonín. Manželé nepravomocně vysoudili 200 tisíc korun, žádali milion. Termín jednání zatím odvolací soud nenařídil.

Antonín Michal byl loni v červenci odsouzen k osmi letům vězení. V kauze údajných stamilionových daňových podvodů při obchodování s pohonnými hmotami bylo spolu s ním souzeno dalších sedm lidí. Nejvyšší desetiletý trest dostal Michalův tchán Eduard Vít. Rozsudek není pravomocný.

Letos v dubnu vysoudila zpěvačka s manželem na státu odškodnění ve výši 268 tisíc korun za průtahy, které jim v jejich sporech způsobil Městský soud v Praze. Od ministerstva spravedlnosti chtěli přes milion korun. Odvolání v této věci by měl soud projednat 6. listopadu.

Autor:

Nejčtenější

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Karel Gott poslal z Bertramky fanouškům nové foto a vzkaz

Karel Gott na křtu alba Ta pravá (Malostranská beseda, Praha, 26. července 2018)

Karel Gott (80) pozdravil příznivce aktuální fotografií z Bertramky. Zpěvák bojuje s akutní leukémií a podstupuje...

Nemohla jsem jinak, říká Jitka Boho. I s dcerou náhle opustila manžela

Jitka Boho s manželem Lukášem a dcerou (Praha, 26. června 2017)

Zpěvačka a bývalá modelka Jitka Boho (27) oznámila na sociálních sítích, že se po čtyřletém manželství odstěhovala od...

Stav mé těhotné přítelkyně mě momentálně nezajímá, říká MMA zápasník Vémola

Lela Ceterová a Karlos Vémola na premiéře filmu Rambo: Poslední krev (Praha,...

Karlos „Terminátor“ Vémola (34) a jeho přítelkyně, playmate Lela Ceterová (30) se těší na svého prvního společného...

Další z rubriky

Přítelkyně režiséra Kačeny sdílela první fotografii po nehodě

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (38) skončil počátkem září po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice...

Můj tanečník mě musí chválit a musí s ním být sranda, říká Vanda Hybnerová

Vanda Hybnerová na tiskové konferenci Roztančené divadlo (ABC, Praha, 18. září...

Vanda Hybnerová (50) se letos objeví mezi dalšími soutěžícími herci a herečkami v show Roztančené divadlo. V tanečním...

Než manžel zemřel, poslal mi SMS. Chybí mi dotyky, říká Céline Dion

René Angélil a Céline Dion (Paříž, 22. května 2008)

Céline Dion (51) pochovala manžela Reného Angélila (†73) v lednu 2016. Zpěvačka nyní přiznala, že jí chybí dotyky...

Američanka obvinila britského prince Andrewa ze sexuálního zneužití

Britský princ Andrew (Ascot, 20. června 2019)

Pětatřicetiletá Američanka Virginia Guiffreová obviňuje britského prince Andrewa (59), že ji kdysi coby sedmnáctiletou...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz