Je to už pět let, kdy začal Marek Havlas ve svém rodinném domě v Ujkovicích na Mladoboleslavsku vařit Slepého krtka. Pokud by si někdo myslel, že se jedná o odvar z hmyzožravce, byl by na omylu. Netradiční název totiž patří třináctistupňovému nápoji hutné hořké chuti.
Středočeský, spodně kvašený ležák se tehdy tak vyvedl, že získal nejvyšší ocenění od návštěvníků prvního ročníku Žižkovského pivobraní na Parukářce v roce 2011. Jinak tomu nebylo ani loni, kdy o tom rozhodovalo dokonce 14 tisíc příchozích. Zda Slepý krtek obhájí své vítězství i letos, se bude rozhodovat už tento pátek a sobotu.
„Před tak velkým festivalem musím půl měsíce pivo šetřit a nikam ho nevyvážet, abych ho měl dostatek. A i tak mi obvykle k večeru festivalového dne dochází,“ říká středočeský sládek Marek Havlas, který nemá ani jednoho zaměstnance. Vše dělá sám.
To není u minipivovarů zas tak neobvyklé. A Žižkovské pivobraní, které letos již pátým rokem pořádá městská část Praha 3, se zaměřuje pouze na tento typ varen.
Letos na něj zavítají zástupci z jedenatřiceti pivovarů z celé České republiky a příchozím nabídnou přes sto druhů chmelového nápoje. Příchozí budou mít možnost ochutnat spodně nebo svrchně kvašená piva, pšeničné speciály, piva ale, ovocná piva typu radler, vícestupňová piva nebo piva vyrobená z amerického chmelu.
To z pivobraní dělá vůbec největší festival minipivovarů v Česku. „Vybíráme zásadně jen české minipivovary, které vaří pivo poctivým způsobem. Letos to budou například pivovary Berounský medvěd, Bizon, Hostomice pod Brdy nebo Želivský klášterní pivovar,“ vyjmenovává hlavní pořadatel celé akce Tomáš Čekal.
Mistrovství v otáčení pivních tácků
Kromě degustace chmelového nápoje je připravený i doprovodný program, který zahrnuje vystoupení hudebních kapel, zábavu pro děti, ale také pivní hry. Mezi ně patří i mistrovství v otáčení pivních tácků jednou rukou, kterého se mimo jiné zúčastní také český rekordman, který jich otočil najednou sedmdesát.
Soutěžit se bude také v tom, kdo nejdéle udrží tuplák plný piva v natažené paži. K jídlu se budou podávat steaky na grilu, sýry raclette, domácí hamburgery, ale i sladké dezerty.
Městská část Praha 3 letos za celou akci zaplatí ze svého rozpočtu 1,5 milionu korun. Podle místní starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) spočívá hlavní význam festivalu nikoli v pivních radovánkách, ale v tom, že se zde setkávají místní občané a tráví spolu čas.
„Loni přišlo asi 14 tisíc lidí a letos očekáváme ještě větší zájem. Jediné, co nemůžeme ovlivnit, je počasí,“ říká Hujová. Organizátoři festivalu proto zajistili velkokapacitní stan pro případ, že se přiženou bouřky, a naopak kropicí vůz, kdyby bylo velké horko. To se totiž stalo vloni. Dobře na to pamatuje i Marek Havlas.
„V těch hrozných vedrech byla třináctka na lidi už moc silná. A tak jsem letos pro jistotu připravil dvanáctku,“ říká výrobce Slepého krtka. Podle něj lidé v posledních pár letech přicházejí na to, že pivo může chutnat opravdu různě a začínají se o jeho chuť i více zajímat.
A také právě o minipivovary, od kterých chtějí něco speciálního. Sám Havlas si netroufá tvrdit, proč právě jeho pivo už dvakrát na Parukářce vyhrálo. „Jde asi i o přístup k vaření. Já když na to nemám náladu, tak radši nevařím. Když to člověk nedělá ve chvíli, kdy to chce dělat, tak to nedopadá dobře,“ míní Marek Havlas.
Festival piva na Parukářce začíná zítra ve dvanáct hodin a skončí v devět večer. Sobotní program rámuje také devátá a dvacátá první hodina. Vstup na akci je zdarma. Návštěvníci zaplatí jen za to, co ochutnají.
Kam vyrazit za pivními slavnostmi?Festival minipivovarů Den Kozla 2016 Pivo na náplavce Den Postřižinského piva Berounské hradby Slánský tuplák 7. Kyjský pivní festival Postřižinské slavnosti Pivní slavnosti Cerhovice Pivovarské slavnosti Postřižinský cyklozavírák |