Tři stovky až tisícovku u prodejce, nebo 15 tisíc korun pokuty za stromek uříznutý v lese. Přestože sankce za krádeže jsou vysoké, každoročně se před Vánoci do lesů zloději vydávají. „Už v listopadu posilujeme lesní hlídkovou službu. Pokud odhalí pachatele, řeší celou záležitost nejprve domluvou, případně blokovou pokutou ve výši až patnáct tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová.
Krádež stromků by si však měli lidé dobře rozmyslet i z jiných důvodů. „Přinést si domů takový stromeček, by se jim nemuselo vůbec vyplatit. Vánoční atmosféru by totiž zcela jistě narušila nelibá vůně,“ říká mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Upozorňuje tak na skutečnost, že nejen soukromníci, ale i správci státních lesů si mladý porost chrání. „Provádíme prostřih koruny stromků, aby se snížila jejich estetická hodnota, a používáme chemický postřik. Stromkům neublíží, ale v teple odradí velmi silným zápachem,“ upřesňuje mluvčí LČR.
V minulosti „přiváděla“ lidi do lesů touha po co nejhezčím stromku, dnes ale k tomu není důvod. Nabídka na parkovištích u supermarketů, náměstích či soukromých prodejců je více než dostatečná, a dokonce je možné si „svůj“ stromek na mnoha místech v kraji sám legálně uříznout. „Dobrou ochranou proti zlodějům jsou také vysoké nároky lidí na kvalitu stromků. Často chtějí třeba kavkazské jedle, které však v českých lesích volně nerostou,“ míní Eva Jouklová a připomíná, že stromky z lesních prořezávek prodávají LČR za ceny od 90 do 120 korun.
Středočeši rabují méně než zbytek republiky
Kromě stromků musejí lesníci bránit také palivové dřevo, a to v podstatě celoročně. Obyvatelstvo regionu se totiž snaží na zimu předzásobit se značným předstihem.
Kde si uříznout stromek
|
Důkazem může být případ z Chyňavy na Berounsku, kde v druhé polovině srpna pachatelé ukradli více než 30 kubíků dřeva za více než 83 tisíc korun. Případ, který se odehrál na takzvané Bělečské cestě, je ale dle tamních strážců pořádku svým načasováním spíše ojedinělý. Správci lesů podle statistik za nejrizikovější považují období jara. „A v zimních měsících jsou ztráty spojené s krádežemi dříví nejnižší. Jde asi o deseti až patnáctiprocentní podíl z krádeží v celém roce,“ upozorňuje Jouklová. Všechny krádeže majitelé a správci lesů předávají policii. Ta jako prevenci krádeží doporučuje vytěžené dřevo nenechávat dlouho volně ležet a odvézt ho do bezpečí.
„V letošním roce evidujeme k 20. listopadu 260 případů krádeží v objemu 1 650 krychlových metrů dříví. Nejvíce krádeží dříví bylo letos zatím nahlášeno v Pardubickém kraji, ke krádeži tam došlo v 34 případech,“ říká Eva Jouklová s tím, že centrální region patří dlouhodobě mezi nejméně rizikové oblasti. Zatímco průměrné škody způsobené zloději dřeva vyčíslily LČR v loňském roce na 300 tisíc korun, ve středních Čechách to bylo pouhých 10 tisíc. A letos tam zatím evidují 14 případů, při nichž zmizelo 75 krychlových metrů dřeva. „Každopádně pokud si někdo načerno odveze z lesa tři vozíky za autem plné dříví, páchá trestný čin,“ konstatuje Jouklová. Nejvíce se podle ní kradou jehličnaté souše, ale lesníci upozorňují, že nejsou výjimkou ani krádeže zdravých stromů. Pořezané kulatiny pak mizí z lesa výjimečně, k tomu je totiž zapotřebí těžká technika. Přesto k takovým činům dochází, dokladem jsou záznamy policie.
Jen sedm zlodějů?
„Očekáváme, že s nastupující zimou budou krádeže v lesích přibývat,“ míní Marcela Pučelíková. A podobné zkušenosti mají z minulých let také jinde v kraji. „V období před Vánocemi a v zimním období zaznamenáváme každoročně zvýšený počet krádeží v lesních porostech. Pachatelé se nejčastěji zaměřují na vytěženou kulatinu, kterou majitelé někdy zbytečně ponechávají na místech dlouhou dobu,“ uvedla kutnohorská policejní mluvčí Vendulka Marečková.
Při zpětném pohledu největší „středočeskou lesní kriminalitu“ zaznamenala policie v roce 2014, kdy si pro vánoční stromky pachatelé přišli v 19 případech. O rok později to bylo už jen sedmkrát a stejný počet krádeží menších borovic, smrčků či jedliček zaznamenali policisté v loňském roce. U palivového dřeva je tomu podobně, i když s mírným nárůstem v poslední sezoně. Před třemi lety si pro cizí dřevo do lesa zloději přijeli čtyřiadvacetkrát. Další rok majitelé nahlásili jedenáct případů a loni opět o jeden víc.
Lesníci s policisty spolupracují především na prevenci a kontrolách. A nejde jen o krádeže dřeva. „Společně provádíme kontrolní akce na lesních cestách, kdy jsou odhaleny krádeže dříví, ale i pytláctví či porušení zákazu vjezdu,“ líčí společné akce mluvčí státních lesů. Ideální je navíc kombinace s technikou, která případného pachatele usvědčí.
„Doporučujeme instalaci takzvaných fotopastí. Pokud není snímek rozmazaný, může posloužit k dopadení. Stejně tak je dobré, když máme k dispozici třeba typ či poznávací značku auta, které ukradené dřevo či stromky odvezlo,“ radí majitelům lesních porostů Marcela Pučelíková.