Tomáš V. přišel do budovy Krajského soudu v Praze 23. června kolem poledne. Podle usnesení státního zástupce, které má redakce iDNES.cz k dispozici, pronesl dovnitř „doposud nezjištěným způsobem“ nůž.
Deník Právo přitom v létě citoval mluvčí Vězeňské služby, podle níž z kamerových záznamů vyplynulo, že pachatel zbraň nejprve přehodil do dvora soudu přes zeď a pak prošel bez problémů kontrolou, kterou u vstupu provádí justiční stráž. Následně si na dvůr pro nůž zašel.
Ozbrojen zamířil do třetího patra ke kanceláři, která patří předsedkyni jednoho z odvolacích senátů. Vešel dovnitř a soudkyni oznámil, že si to s ní jde vyřídit.
„Připravila jste mě o děti, podala jste na mě trestní oznámení a kvůli vám jsem teď bezdomovec,“ řekl jí. Žena se ho marně pokoušela uklidnit.
Po napadení soudkyně se šel udat policistům
Z místnosti se pokusila uniknout, ale Tomáš V. zakryl tělem dveře. V pravé ruce měl nůž, kterým se po ní oháněl, druhou rukou se ji snažil chytit.
Soudkyně křičela o pomoc. V jednom okamžiku se jí podařilo dveře od kanceláře otevřít a útočníka vytlačit na chodbu.
„Obviněný ji chytl za ruku a silou ji odhodil na podlahu na chodbě před její kanceláří, čímž se poškozená udeřila zezadu do hlavy o dřevěnou zárubeň protějších dveří,“ popisuje průběh incidentu státní zástupce Jiří Richter.
Útočník ženu vážněji nezranil. Na chodbě pak nůž zahodil a odešel. Tvrdil, že si uvědomil, jak špatnou věc provedl, a šel se udat na policejní služebnu.
Při výslechu uvedl, že se léčí na psychiatrii a že ho velice mrzí, co udělal. O tom, že je pachatelem, nebylo pochyb. Část útoku zachytila kamera umístěná na chodbě soudu.
Soudkyni křivě nařkl, jejímu kolegovi vyhrožoval
Následné vyšetřování ukázalo, že Tomáš V. byl v roce 2015 odsouzen za křivé obvinění a vyhrožování soudcům Krajského soudu v Praze ke dvěma letům vězení. Mezi poškozenými tehdy byla i soudkyně, kterou nyní napadl nožem.
Muž vedl od roku 2009 spor týkající se péče o nezletilé děti. Jeho odvolání pak u krajského soudu řešil senát zmíněné předsedkyně. Když Tomáš V. neuspěl, poslal v září 2011 na soud dopis, ve kterém soudkyni křivě nařkl z toho, že po něm chce úplatek.
„Žádám Vás, JUDr. (.......), o sdělení čísla účtu, na které má být poukázán Vámi požadovaný obnos, kterým podmiňujete zákonný postup ve věci mých dětí... Miluji své děti a již nechci být bez nich, zaplatím!“ stálo v něm.
V dubnu 2012 poslal jejímu kolegovi, který ve sporu o děti též rozhodoval, výhrůžný dopis: „Jestli mě nepustíš k mým dětem, ty šmejde, tak ti nechám ustřelit palici, peníze na to ještě mám, ale trpělivost na tvoje chování už ne. Sbohem, T. V.“
Poté, co ho začala stíhat policie, označil oba soudce za podjaté. Stěžoval si na ně u Ústavního soudu, avšak neúspěšně.
Agresivní kverulant, konstatoval posudek
Znalkyně v oboru psychiatrie uzavřela, že muž trpěl letos v červnu, když na soudkyni zaútočil nožem, duševní poruchou „s trvalými bludy se sklony k opakované brachiální agresivitě u premorbidní smíšené poruchy osobnosti s dominantním paranoidně kverulantským jednáním a disociálními sklony“.
Nebyl schopen se ovládnout ani rozpoznat, že páchá něco protiprávního. Jeho pobyt na svobodě označila lékařka za nebezpečný.
„Z hlášení Vězeňské služby ČR a úmrtního listu vyplývá, že obviněný dne 29. 6. 2020 ve 23:25 hodin zemřel ve Vazební věznici Praha Pankrác,“ uvádí dále usnesení státního zástupce. Příčinu smrti dokument nezmiňuje.
Policisté navrhli stíhání Tomáše V. zastavit a žalobce jim vyhověl. Ze dvou důvodů – nepříčetnost a smrt – vybral „ten pro obviněného příznivější“. Trestní stíhání zastavil pro mužovu duševní poruchu.