O finálním vzhledu stánků ale zatím rozhodnuto není. Ateliér Cígler Marani Architekti, který vypracoval studii na celkovou obnovu náměstí, už představil návrhy, jak by mohly v budoucnu vypadat.
"Cílem je jejich podobu sjednotit. Stejně budou vypadat prodejní místa pro tisk, květiny i občerstvení," vysvětluje radní Aleksandra Udženija.
Magistrátní komise si ze šesti návrhů vybrala dva – Cube a Loď.
"Konceptem obou návrhů je povýšit prodejní stánek, který nyní působí ve všech podobách ostudně, na transparentní skleněný pavilon," naznačuje ideové představy architekt Jakub Cígler.
Nyní jeho ateliér oba návrhy zpracovává do tendrové dokumentace. Až bude hotova, bude jasná i jejich cena a podle toho se na magistrátu rozhodnou.
A kde architekt Cígler a jeho kolega Jan Hofman hledali inspiraci? "Snažíme se navázat na meziválečnou architekturu, ale ne ani tak po formální stránce, jako spíše s odkazem na její kvalitu. Ta dnes na Václaváku není," tvrdí Cígler.
Varianta nazvaná Loď, které dominuje ohýbané sklo, pak podle autorů vychází z tvaru výkladů a nároží funkcionalistických budov v centru Prahy, jako je třeba Bílá labuť, Baťa či hotel Juliš.
"Podélný tvar navíc zbytečně nezužuje chodníky a ve směru pohledu chodců působí subtilně," upozorňuje Hofman.
Město navíc sníží počet stánků všeho druhu. Dnes jich na náměstí stojí přes dvacet, zůstane jen dvanáct. Původně dokonce hrozilo, že by zmizely i oblíbené klobásy, to ale vyvolalo mezi Pražany válku.
Na jedné straně pomyslné barikády stáli kritici, kteří argumentovali tím, že uzeniny v ulicích zapáchají, navíc nejsou ani české provenience a jejich kvalita je pochybná. Proti nim stanuli milovníci klobás, kteří si cestu po náměstí bez uzenky na tácku nedovedou představit.
"Klobásovou válku" rozsekl magistrát vskutku šalamounsky. "Prodejci, kteří budou mít stánky pronajaté, se zaměří na prodej květin, pečiva, novin a tabáku. Ale nezmizí ani tradiční sortiment občerstvení, především oblíbené klobásy," slibuje Udženija.