Díly mariánského sloupu zakotví u Karlova mostu, sochař opět sundá dlažbu

  14:38aktualizováno  14:38
V úterý zakotví u Karlova mostu v Praze loď, na které posílá sochař Petr Váňa do metropole kamenné díly kopie mariánského sloupu pro Staroměstské náměstí. Na něm chce muž, který se skupinou příznivců o obnovení památky usiluje, v sobotu uspořádat veřejné shromáždění. A zřejmě i znovu odkrýt dlažbu.

Tým akademického sochaře Petra Váni odkryl na Staroměstském náměstí v Praze dlažební kostky v místě, kde stál Mariánský sloup. (29. května 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Právě na nepovoleném záboru kusu náměstí, ze kterého kus dlažby sňali, zkrachoval pokus o vztyčování sloupu 29. května. Váňovi dělníci museli vše pod dohledem strážníků uvést do původního stavu.

Podle právního zástupce, kterého si sochař najal, je stavební povolení, na základě kterého minule konal, stále platné. Nyní čeká pouze na povolení záboru od Prahy 1 a Technické správy komunikací. O jeho vydání požádal úřady na konci května.

Pokus o vztyčení sloupu

Kamenný náklad o hmotnosti přibližně šedesáti tun naloží spolupracovníci s Váňou v úterý časně ráno ve Staré Boleslavi na říční loď. Po požehnání knězem z tamní farnosti vyplují do Prahy.

Ke Karlovu mostu by měli dorazit mezi patnáctou a šestnáctou hodinou. Plánují tam kotvit přibližně jeden měsíc, uvedl Váňa.

Na lodi budou dokončovat korintskou hlavici sloupu.

„Chceme lidem ukázat, na čem jsme dvacet let pracovali,“ řekl Váňa. Přiveze zhruba 220 pískovcových dílů. Na lodi by se měl uskutečnit také kontrolní den památkářů.

V sobotu od 16:00 pořádá Váňa na Staroměstském náměstí veřejné shromáždění. Na místě chce lidem celý projekt představit, přivézt tam první kámen a znovu začít odkrývat dlažbu. Pokud radnice Prahy 1 zábor nevydá, je připraven vše provést ručně, jako na konci května.

Obnovení mariánského sloupu iniciuje Společnost pro obnovu mariánského sloupu. Vztyčení sloupu v 17. století považuje za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách.

Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Sloup byl stržen davem krátce po vyhlášení samostatného Československa v roce 1918. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Najdete na iDNES.cz