Rekonstrukce Sázavského kláštera jde do finále, vyjde na 120 milionů

  6:41aktualizováno  8:41
Národní patron svatý Prokop by měl zajisté radost, finišuje totiž rozsáhlá rekonstrukce „jeho“ kláštera v Sázavě. Řemeslníky sice poněkud zpomalily nedávné mrazy, na jaře by však mělo být dílo za 120 milionů hotovo. O tom, kdy se v někdejším benediktinském klášteře budou moci na prohlídkový okruh vydat první návštěvníci, ale rozhodne covid.
Torzo gotického trojlodí představuje dominantu areálu, v němž jsou uloženy...

Torzo gotického trojlodí představuje dominantu areálu, v němž jsou uloženy Prokopovy ostatky. Gotická přestavba zde probíhala od počátku 14. století za opata Matyáše a vytlačovala starší románskou stavbu. | foto: archiv kláštera

„Zpozdily se práce na střeše a varhanách. Pokrývači museli kvůli počasí zastavit práci, neboť prejzová krytina se dává do malty,“ popsal aktuální stav farář u sv. Prokopa na Sázavě Radim Cigánek. 

Na střeše naopak dál pracují tesaři, kteří rekonstruují a obnovují sanktusník (malou štíhlou věžičku) nad vchodem do kostela. „Skončila oprava fary. A také nedostavěné gotické torzo a věž jsou po dokončení všech prací a restaurátorských zásahů připraveny k předání,“ uvedl Radim Cigánek.

Práce pokračují v chrámové kryptě a v interiéru kostela. „Koncem května předpokládáme posvěcení kostela a na počátku července by se měla uskutečnit prokopská pouť. Ale uvidíme, jaká bude aktuální covidová situace,“ připomněl farář.

Velkolepá proměna

Rekonstrukce klášterního areálu pokračuje již několik let, jejím stěžejním bodem je komplexní památková obnova kostela sv. Prokopa. V rámci jeho opravy dojde i ke zpřístupnění veřejnosti doposud „zapovězených“ prostor, tzv. zimní kaple a severní empory. Kromě kostela se renovace týká rovněž torza gotického trojlodí s věží a fary a součástí projektu je také revitalizace zahrady mezi těmito budovami.

„Obnova kostela a torza s věží počítá s rozsáhlými sanačními a restaurátorskými pracemi jak v interiéru, tak v exteriéru zajišťujícími větší životnost těchto objektů. Prostor před kostelem má sloužit jako nové liturgické místo pro slavení poutních bohoslužeb,“ popsal záměr obnovy konventu Cigánek.

Rekonstrukce pomůže také barokní faře. „Dojde k restauraci kamenných částí i dřevěných prvků a také k opravě elektroinstalace,“ uvedl Lukáš Tichý ze stavebního odboru Arcibiskupství pražského s tím, že celkové náklady dosáhnou zhruba 120 milionů korun.

Prokopova cesta do samoty

Jak uvádějí legendy, pozdější světec Prokop odešel zřejmě na počátku 11. století do úplné pustiny v lesích okolo Sázavy. Zde ho podle kroniky Mnicha sázavského objevil kníže Oldřich, jenž slíbil v těchto místech založit konvent.

Historici však podávají poněkud prozaičtější popis – coby člen benediktinské řehole sem mohl být Prokop vyslán s posláním kultivovat zdejší krajinu. Benediktini tehdy totiž klučili a žďářili nevyužívané oblasti, aby se následně stali jejich majiteli a vytvářeli nové sídelní komory.

Odchod do ústraní míval však i další rozměr. „Byla to cesta, jak se v osamocení stát dokonalým. Tedy proces, kterému se říká conversio morum, čili proměna zvyků,“ vysvětlil historik Petr Sommer, ředitel Centra medievistických studií.

Místo pozdějšího kláštera však v Prokopově době rozhodně nebylo liduprázdné. „Archeologické nálezy dokládají, že klášter nastupuje do té krajiny poté, co svou činnost ukončila dvě starší hradiště, Vraník a Dojetřice, která souvisejí s dobou předstátní. Jsou v těsné blízkosti kláštera a jakoby se s ním střídají,“ popsal vznik kláštera Petr Sommer.

V Oldřichově zakladatelském záměru pokračoval také jeho syn a nástupce na kamenném stolci českých knížat Břetislav I. Sázavský klášter v jeho době fungoval i jako důležitý opěrný bod.

Prvotní klášter řeholníci vybudovali ze dřeva, nešlo však o úplné provizorium, neboť stavby z tohoto materiálu dokázaly sloužit i sto let. „V Sázavě jsme z té doby našli plochu s otisky po dřevěné konstrukci v místě prelatury v pozici datované keramikou z 11. století,“ uvádějí archeologové. Románská kamenná svatyně vyrůstala od konce 11. století. Kostel okolo poloviny 12. století opat Silvester nechal obestavět bočními prostory, takže se proměnil v baziliku. Tu ve 14. století začala nahrazovat gotická stavba a pro klášterní služebníky vznikl kostel sv. Kříže.

Chátrající komplex prošel náročnými barokní úpravami v první polovině 18. století. Řeholní život zde skončil nařízením císaře Josefa II. ze 4. listopadu 1785, o rok později byl klášter vyklizen.

Autor:

Další část rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu

  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Když osud chce, je to, říká houslař. Vlastní kolekci netradičních modelů

22. června 2024  11:44

„Já nejsem neznámý,“ předesílá pražský řezbář Ludovít Bari, který se 8. června stal novým českým...

Pamatuješ, jak jsem ti dal pěstí? Když řádí dvojtornádo Douděra a Červ

22. června 2024

Premium Hamburk (Od našich zpravodajů) Neumíte si představit, jak to vypadá, když si sednou vedle sebe a spustí. Dostat se přes ně ke...

Koželuhová je po prvním kole Czech Ladies Open v Berouně dvanáctá

21. června 2024  22:11

První kolo golfového turnaje Czech Ladies Open v Berouně zvládla z domácích hráček nejlépe Tereza...

VIDEO: Bez trička, s krví na rukách. Policie ukázala zadržení útočníka z benzinky

21. června 2024  18:12

Dvanáct let ve vězení hrozí dvaapadesátiletému muži, který ve středu u čerpací stanice v pražských...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...