Sázavský klášter odkrývá rarity, bílé stěny se mění na obraz

  18:03aktualizováno  18:03
Restaurátoři v Sázavském klášteře odkrývají vzácné malby, které vyobrazují život zakladatele kláštera sv. Prokopa, který zemřel před 960 lety. Procházka klášterní křížovou chodbou tak může návštěvníkům připadat, jako by se ocitli v knize.

Vzácném malby v Sázavském klášteře vyobrazují život zakladatele kláštera sv. Prokopa. | foto: Národní památkový ústav

Na malby se přišlo náhodou před čtyřmi roky. Loni v listopadu odkryli restaurátoři po pěti měsících práce už čtvrtou fresku. Turisté ji poprvé uvidí 30. března. V nadcházející sezoně je to jedno z největších lákadel středočeských památkářů.

I díky němu si chtějí udržet přes nepříznivou ekonomickou situaci návštěvnost. Loni na památky v kraji přišlo téměř 730 tisíc lidí, tedy přibližně stejně jako předloni. "Obávali jsme se ekonomické krize, ale ta se u nás paradoxně neprojevuje,“ uvedla ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Na co lákají památky v kraji

Sázavský klášter a fresky

Nově zrestaurovaná freska s názvem Sv. Prokop zahání straky. Od 1. 6. výstava Ikona - okno do jiného světa u příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje.

Zámek Březnice s císařem

Od 30. 5. výstava František Josef I. - přibližuje 70leté období panování císaře rakouského. Dobové tiskoviny, obrazy i trojrozměrné předměty.

Točník chce medvědy

Medvědi na hrad - kulturní akce 18. 5., veřejnost může podpořit návrat medvědů na hrad Točník. Fotografování se zvířaty.

Konopiště ve výročí

Připomínka 150. výročí narození Františka Ferdinanda d‘Este, 18. 12. vzpomínkový večer s ukázkami osobních předmětů, koncert.

Pozn.: výběr MF DNES

Nová freska Sázavského kláštera by mohla některé návštěvníky přilákat znovu. Tentokrát se patron kláštera pod rukama restaurátorů Martina Martana a Kateřiny Prokopové objevil v postoji, jak zahání straky. Na předchozí přijímá slib mnichů, na druhé je s nadační listinou kláštera a úplně první objevená malba znázorňuje zřejmě jeho smrt. Ta se ale nedochovala celá.

Proč tentokrát obraz s ptáky? "Neexistuje žádná písemná legenda. Například může vyhánět rušitele a zloděje, kteří zneklidňují a škodí. Nechám návštěvníky, aby sami popřemýšleli,“ řekla kastelánka Slávka Matoušová.

V chodbě je celkem 24 polí, fresky jsou schované pod několika vrstvami, a tak odkrývání není jednoduché. V létě se ale začne s další. Kastelánka už odhaduje, co na ní může být. Existuje kniha historika Františka Krásla z konce 19. století, v níž je popsáno 18 vyobrazení. "Zatím jdou podle knihy, a tak by na další měl svatý Prokop vyhánět démona z podzemní krypty. Není to jisté, ale těšíme se na to,“ řekla.

Vystaví ikony i obrazy kreslíře Neprakty

V klášteře chystají i výstavu o ikonách. "Tímto typicky východním křesťanským uměním vyzdobíme prostory kláštera. Navíc minulý týden byla dokončena speciálně jen pro nás ikona sv. Prokopa," upozornila Matoušová.

Právě na nové výstavy kasteláni sázejí. Na hradě Křivoklát na Rakovnicku, který otevírá své brány předčasně už 23. března, začnou výstavou kreslíře a karikaturisty Jiřího Wintra–Neprakty.

"Podařilo se nám získat od jeho manželky hodně věcí z jeho pozůstalosti a našli jsme i něco neprobádaného. Součástí budou upomínkové předměty s jeho náměty hlavně hradní tematiky,“ vysvětlil kastelán Luděk Frencl. V dubnu otevřou výstavu o Lánské oboře, které je 300 let.

Hrad Karlštejn je už také přístupný, o víkendech od 1. února, ale na letní sezonu přijde s unikátní expozicí. Sehnali kolem třiceti kostýmů z filmového muzikálu Noc na Karlštejně, od jehož natočení uplyne 40 let.

"Spojili jsme se s Barrandovským fundusem, jehož ředitelka se několik let snaží dohledávat jednotlivé originály kostýmů. Máme i několik doplňků,“ uvedl zástupce kastelána Lukáš Kunst. Například paruku herečky Jany Brejchové. Na toto téma navážou i noční prohlídky po stopách filmu.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Byt 3+kk v Boleslavi byl dobrou volbou. Architektka jej výborně zařídila

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi....

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi. Prostor velký 80 m² si přál zařídit v...

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

Najdete na iDNES.cz