Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Lov podle předpisů kontrolují rybářské hlídky. Používají i termovizi

  7:40
Vybaveni moderní technikou – termovizemi, motorovými čluny nebo dalekohledy s nočním viděním – vyrazili v minulých dnech ke dvěma rozsáhlejším a několika menším kontrolám ve středních Čechách uniformovaní členové rybářské stráže Českého rybářského svazu. Odhalili řadu prohřešků, přibývá cizinců lovících bez povolení.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V kraji působí zhruba tisícovka členů rybářské stráže. Kdo se domníval, že z kontroly nemusí mít v době koronavirové pandemie a přijatých restriktivních opatření obavy, ten se mýlil.

Hlídky stráže prověřily na tři stovky rybářů na březích středočeských řek a rybníků. Odhalily přitom řadu prohřešků. Ve spolupráci s policisty a strážníky budou v podobných kontrolách pokračovat i v dalších měsících.

Podle předsedy středočeské organizace Českého rybářského svazu Dušana Hýbnera zadrželi strážci povolenky například za zakázaný způsob lovu dravých ryb v době jejich hájení, nepřítomnost rybáře u nahozeného prutu, chybné zápisy úlovků nebo lov mimo povolenou dobu. Některé další drobnější nedostatky vyřešili domluvou.

Nahozeno a rybář nikde

Například při noční kontrole břehu Labe na Kolínsku zadrželi v závěru dubna členové rybářské stráže 15 povolenek k lovu. Třeba za to, že u nahozených prutů nikdo nebyl a jejich majitelé spali opodál v chatě.

Rybářům začala sezona chytání pstruhů, k vodě vyrazili v rouškách

Podobně dopadl ráno i rybář, který nechal nahozeno a odjel si do nedaleké Nové Vsi nakoupit. Jiný byl na soutoku Labe a Jizery v Toušeni dopaden při zmíněném způsobu lovu dravých ryb přívlačí.

Zvýšenou pozornost chce rybářská stráž věnovat pískovně Samberk u Kolína. „Zde jsme kontrolovali poprvé a několik rybářů stihlo v době zákazu lovu nahozené pruty vytáhnout nebo je skrýt. Jde o velkou a členitou vodní plochu. Její celková a rychlá kontrola je velmi těžká. Poučili jsme se a příště se připravíme lépe. Na tento revír se v budoucnu zaměříme. Zejména na chytání z oplocených pozemků, kdy už nejde o lov, ale spíše o nastražené pasti,“ konstatoval Dušan Hýbner.

Členové Rybářské stráže vyrazili rovněž k Turyňskému a Dokeskému rybníku na Kladensku nebo k řece Berounce. Zadrželi zde rybářské povolenky třem lidem, v jednom případě to bylo za lov v přírodní rezervaci.

Podle Hýbnera si však řada rybářů zaslouží i pochvalu. Ačkoli v minulých dnech byly středočeské vodní toky a rybníky doslova v obležení, členy rybářské stráže překvapilo, že na březích nezůstával větší nepořádek.

Roušky nekontrolují

Nesprávná je představa, že stráž může postihovat rybáře například za to, že nemají obličej zakrytý rouškou. Takových oznámení přitom od veřejnosti dostávala středočeská organizace rybářů v posledních týdnech mnoho. Dodržování vládních opatření je totiž zcela v působnosti policie nebo strážníků, nikoliv rybářské stráže. Podobně je tomu i s rozděláváním ohňů nebo porušováním zákazu vjezdu aut.

„Strážci kontrolují platnost rybářského lístku, povolenky, způsoby lovu, tedy jakým způsobem dotyčný člověk chytá a jaké používá nástrahy. Samozřejmě prověřují i úlovky,“ vysvětlil postup Dušan Hýbner.

K pokutování na místě má rybářská stráž oprávnění. Ale kvůli složité administrativě zpravidla pouze okamžitě zadrží povolenku a prohřešek oznámí příslušnému městskému nebo obecnímu úřadu. Ty pak oznámení řeší v rámci správního řízení. Hlášení dostane i organizace, jíž je přistižený rybář členem. Ta mu pak zakáže rybařit.

Cizinci bez povolenky

V několika případech rybářská stráž odhalila i rybáře bez povolení. „Nelze je však nazývat pytláky, neboť nezpůsobili škodu vyšší než pět tisíc korun. Takových případů přitom v kraji přibývá,“ konstatoval Dušan Hýbner.

Výlov proběhl v rouškách a tichu, diváci poslechli starostu a zůstali doma

Zatímco před pár lety bylo neoprávněně lovících lidí ročně přistiženo ve středních Čechách mezi dvaceti až třiceti, nyní je to už téměř dvojnásobek.

„Prakticky vždy to jsou cizinci. To potvrdily i právě provedené kontroly. Odhalily zahraniční pracovníky, kteří nechodili do práce, protože továrny byly zavřené. Na březích popíjejí a pak je láká chytat. I když se mnoho cizinců vrátilo po zavedení restrikcí domů, stále jich tu zůstalo dost. Případy neoprávněného lovu zaznamenáváme především v regionech, kde je automobilový průmysl, tedy na Mladoboleslavsku, Kolínsku a také v okolí Brandýsa nad Labem, kde se však celkově situace s dodržování pravidel rybolovu rok od roku zlepšuje,“ řekl předseda středočeských rybářů.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na D1 u Benešova se proháněli koně, dálnice byla půl hodiny neprůjezdná

Přibližně 30 minut byla zavřená dálnice D1 na 31. kilometru na Benešovsku. Pobíhali na ní čtyři koně, kteří ohrožovali...

Staronový starosta Prahy 13 se zaměří na parkování a Radlickou radiálu

David Vodrážka byl zvolen starostou Prahy 13 již pošesté a patří k těm nejdéle sloužícím v metropoli. Snaží se...

Na zahradě ve Všenorech se našla mrtvá žena, policie vyloučila cizí zavinění

Policisté našli v pátek ráno na zahradě u rodinného domu ve Všenorech v okrese Praha-západ mrtvou ženu. Na místo...

Návrh mostu mezi Výtoní a Smíchovem není zdařilý, míní Klub Za starou Prahu

Podle zástupců Klubu Za starou Prahu není návrh nového železničního mostu pod Vyšehradem zdařilý pro význam a...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...