Právě 1. září, v den jejího nástupu, Žďárskou představil veřejnosti ministr vnitra Vít Rakušan a generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS) generálporučík Vladimír Vlček přímo na hasičské stanici v Holešovicích.
Oba zdůraznili, že nová kolegyně pražských profesionálních hasičů splnila veškeré fyzické, zdravotní a psychické předpoklady stát se jednou z nich a během výkonu služby jako příslušnice HZS nebude mít žádné úlevy nebo zvláštní privilegia.
Michaela Žďárská působila od roku 2019 v jednotce dobrovolných hasičů v Dolních Měcholupech. „Zakotvila jsem tam díky inzerátu. Přestěhovala jsem se do Dolních Měcholup a velitel měl vyvěšeno, že shánějí někoho, komu je více než 17 let a je fyzicky zdatný,“ popsala.
„Podmínky jsem splňovala, říkala jsem si, že to půjdu zkusit, a už jsem u nich zůstala. Povolili mi to - také to nebývá zvykem, ale ženy u dobrovolných hasičů být můžou, takže tam to byla moje startovací čára,“ pokračovala.
Za tři roky měla u dobrovolných hasičů 49 výjezdů jak kvůli technické pomoci, tak k požárům. Pomáhala při odstraňování škod po tornádu i na covidové pohotovosti či při zajišťování pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Za svůj nejtěžší výjezd dosud považuje požár bytu z dubna loňského roku v ulici Černokostelecká, kde bylo 14 zraněných, z toho sedm dětí. Na místo dorazila se svou jednotkou jako druhá a poskytla zraněným první neodkladnou lékařskou pomoc.
12. dubna 2021 |
Hasička má za sebou také několik kurzů a stáží. Účastnila se třeba loňských RescueDays – tedy výcviku ve vyprošťování z havarovaných vozidel, nebo absolvovala výcvik v ohňovém trenažeru. V letošním roce navíc začala soutěžit v hasičské disciplíně TFA (Toughest Firefighter Alive), což je silový víceboj simulující práci hasičů, takže je zvyklá i na těžkou výstroj.
„Závodím v tom, taháme v tom i osmdesátikilové figuríny, skáčeme přes překážky, motáme hadice... Jde to zvládnout, ale ta síla je potřeba,“ přiblížila.
Žďárská řekla, že se jí přijetím k profesionální jednotce splnil sen. Prozradila, že z testů se nejvíce obávala těch fyzických, které se skládají ze sedů-lehů, mužských kliků a plavání 200 metrů na čas.
„Jsou tam stejné limity jako pro muže, ale všechno jsem zvládla. Díky tomu, že dělám TFA sport, což je víceméně fyzická příprava na výjezd, tak to pro mě bylo jednodušší. Chodím běhat, do posilovny, dvakrát týdně na kruhový trénink, takže fyzičku už trošku mám. Ale plavání jsem musela natrénovat, tam jsem musela zabrat,“ uvedla.
V Evropě je hasiček ve výjezdu až pět procent
První 24hodinová služba čeká Michaelu Žďárskou v sobotu. Otázku, jak se cítí v ryze mužském kolektivu, tedy označila za předčasnou. „Nicméně u dobrovolných hasičů je to v pořádku, tam jsme si na sebe zvykli a jsme sžití, takže věřím, že stejné to bude i tady,“ podotkla.
Věří, že jako žena by mohla díky empatii při výjezdech lépe působit například na děti. „Obavy můžu mít z čehokoliv - jezdí se na dopravní nehody, na požáry bytů, kde jsou malé děti. Ale myslím, že se s tím poperu a popasuju,“ uzavřela.
Ženy doposud v hasičském záchranném sboru působily převážně v operačních střediscích nebo v odboru prevence. Mezi 10 500 profesionálními hasiči je jich aktuálně 969. V západní Evropě přitom slouží u výjezdových jednotek zhruba tři až pět procent žen, v USA je tento podíl podstatně vyšší a u některých sborů dosahuje až 20 procent.
„Jsem přesvědčen, že tento okamžik nám otevře dveře a budeme mít více uchazeček o práci u hasičů,“ řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
„Nechceme dělat opravdu žádné rozdíly mezi ženami a muži. Jestliže žena splní všechny kvalifikační předpoklady, které chceme po mužích, tak není důvod, aby nebyla zařazena ve výjezdové jednotce,“ zdůraznil s tím, že stávající osazenstvo sboru je „velmi maskulinní a do sebe uzavřené“.