Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Od klimatických témat se vrátíme k bezpečnosti Pražanů, říká primátor Hřib

  0:01
Primátor Zdeněk Hřib zorganizoval v týdnu setkání k technikám čištění graffiti, Pražany však v centru ještě víc trápí hluční turisté nebo dostupnost drog. "Je na čase se zase více zaměřit na témata spojená s bezpečností," připouští primátor v rozhovoru MF DNES. Mluví také o napjatých vztazích Prahy s Čínou.

Pražský primátor Zdeněk Hřib v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (22. listopadu 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

V posledních dnech jste se hodně zabýval graffiti, velkým problémem centra Prahy a zejména pak okolí Václavského náměstí je ovšem také snadná dostupnost drog i prostituce a další kriminalita. Víte o této žalostné situaci?
Ano, vím, nicméně možnosti města jsou omezené. Městská policie má totiž na starosti jen část závažné kriminality. Trestné činy primárně řeší státní policie. Rozhodně na ni budeme apelovat a spolupracovat s ní. Je pravda, že kolega v radě Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN) se vzhledem k aktuálním tématům kolem změny klimatu dosud hodně věnoval otázkám životního prostředí, které má kromě bezpečnosti také na starosti. Myslím si, že ve druhém půlroce je na čase se zase více zaměřit na témata spojená s bezpečností.

Rozumím, že je to primárně věcí státní policie, nicméně když vidíte, že sehnat drogy v noci v centru není žádný problém, tak vás to jako primátora asi nenechává úplně chladným.
Ten problém je skutečně dlouhodobý, víme o něm a budeme ho řešit. Věřím, že se s tím náměstek Hlubuček popere se ctí i přesto, že naše možnosti nejsou neomezené.

Fotogalerie

A co se týká hluku a nepořádku, který mají v centru každou noc na svědomí především opilí turisté, s tím něco dělat můžete?
Právě proto jsme zřídili funkci nočního starosty. Výsledkem jeho práce je například informační kampaň pro turisty, která se zaměřuje i na Dlouhou ulici a náplavku, kde je problém největší. Vysvětluje, že nejde o party zóny, ale rezidenční oblasti, a že zde platí noční klid po 22. hodině i to, že se zde nesmí konzumovat alkohol na ulici.

A nějaká konkrétní opatření nezavedete?
Už se s kluby podařilo vyjednat posílení jejich služeb security nebo zavedení vstupného, které by mělo omezit pěší přesuny mezi podniky. Právě při nich často dochází k nadměrnému hluku. Také se místní kluby zavázaly přestat spolupracovat s pub crawl agenturami (pořadatelé tahů po pražských hospodách, pozn. red.). To jsou záležitosti, které přispívají ke kultivovanějšímu nočnímu životu. Noční starosta také organizuje výzkum mezi účastníky nočního života, aby přijímaná opatření byla postavena na reálných datech a lépe jsme je cílili. Zjišťujeme, jestli jsou jejich cesty organizované, jestli užívají hotely či služby krátkodobých ubytování nebo třeba odkud pocházejí.

Stojí Praha vůbec o takové návštěvníky?
Pracujeme na orientaci na jiné turisty. Proto také prosazujeme zákaz pivních kol, neboť takové skupiny návštěvníků by si skutečně zasloužily nahrazení někým jiným. Nyní se třeba soustředíme na kongresový cestovní ruch v Praze, kdy se město aktivně účastní snahy nalákat sem různé lékařské i jiné kongresy.

Pražští záchranáři jako sponzorský dárek pro Číňany

Posuneme se k dalšímu aktuálnímu tématu. Podle čínského ministerstva zahraničí poškozujete vztahy Česka a Číny tím, že se snažíte z partnerské smlouvy s městem Peking vyjmout pasáž, kde Praha uznává nedělitelnou Čínu. Neobáváte se kvůli tomu negativního ekonomického dopadu na město?
Vyjádření čínské strany jsou potvrzením důvodu, proč článek číslo tři chceme odstranit, ten je totiž otázkou zahraniční politiky. V partnerské dohodě mezi městy nemá co dělat. Chceme mít apolitické vztahy.

Mohou mít tedy vaše kroky nějaké dopady pro Prahu, nebo ne?
Neobávám se negativních ekonomických dopadů a nemyslím, že kvůli tomu klesne atraktivita Prahy pro čínské turisty. Co se týká zrušení turné Pražské filharmonie (čínské úřady zrušily jako nátlak její podzimní turné, pozn. red.), která už měla uzavřenou smlouvu, ukazuje to, že Čína není důvěryhodným obchodním partnerem. Pražské filharmonii dáme slevu na nájem Smetanovy síně v Obecním domě na jejich zahajovací koncert v září.

Jak dosud fungovala spolupráce mezi Prahou a Pekingem?
Partnerství mezi městy by mělo být oboustranně výhodné. Je zjevné, že projekty, které se dosud uskutečnily s Pekingem či Šanghají, byly benefitem primárně pro čínskou stranu. Zejména se jednalo o školení leteckých záchranářů, které nakonec zaplatila společnost Home Credit (součást skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, pozn. red.). I když přeji všem kvalitní lékařskou péči, pražští záchranáři jsou tady, aby se věnovali záchraně životů a zdraví Pražanů. Nikoliv aby sloužili jako sponzorský dárek Home Creditu pro Číňany.

Existovala i jiná spolupráce mezi oběma městy?
Žádná další smysluplná spolupráce se nekonala, takže pokud vyjednávání o odstranění článku tři dospějí do mrtvého bodu, tak je reálný scénář, že smlouvu vypovíme. Momentálně je míč na straně Pekingu, protože jsme jim poslední dopis poslali zhruba před dvěma týdny a nyní čekáme na jejich odpověď. Stále probíhá vyjednávání a chceme mít jasno do podzimu.

Jak vlastně vypadá takové vyjednávání, když se vám od ledna dosud nepodařilo dobrat se nějakého výsledku?
Jednání probíhají korespondenčně z důvodů diplomatických zvyklostí. Takže si posíláme nikoliv e-maily, ale dopisy. K určitému zdržení to vede, ale také to řešíme paralelně s dalšími záležitostmi, jako je metro D, odblokování brownfieldů nebo výsadba stromů. Chápu, že smlouva s Pekingem strhává vlnu pozornosti, ale pracujeme i na jiných věcech, které považuji za důležitější pro rozvoj města.

Veřejně vás ze stejného důvodu nedávno kritizovalo i čínské velvyslanectví v Praze. Sešel jste se v této záležitosti s velvyslancem?
Čínského velvyslance jsem naposledy viděl na novoročním setkání. Na něm se odehrál incident, kdy požadovali, abych vyhodil reprezentanta tchaj-pejské ekonomické a kulturní kanceláře v Praze, což jsem odmítl. Od té doby komunikaci s čínskou ambasádou vede ministerstvo zahraničí, což je podle mne správně.

S kterými městy aktivně spolupracuje Praha?
Například od roku 2001 je naším partnerským městem Tchaj-pej, s jehož starostou jsem se setkal při mé nedávné služební cestě na Tchaj-wan, a on přislíbil pro trojskou zoo vzácné luskouny. Při návštěvě Londýna, který však momentálně není naším partnerským městem, jsem se zase seznámil s tím, jak funguje jejich řídicí centrum dopravy i nízkoemisní zóna v centru města, o které se v Praze také mluví. A rádi bychom také blíže spolupracovali s Barcelonou, která je považována za lídra mezi městy v oblasti IT a smart cities.

Praha má obecně mnoho partnerských smluv, mohly by některé další zaniknout? Nebo jednáte i o vzniku nových?
Momentálně máme například dlouhodobě pozastavenou spolupráci s ruskými městy Moskva a Petrohrad, což vzniklo v návaznosti na události na Krymu. Naopak nyní vyjednáváme o partnerství s Vídní, a to z důvodu geografické i historické blízkosti.

Primátor Zdeněk Hřib zorganizoval v týdnu setkání k technikám čištění graffiti:

12. října 2018

  • Nejčtenější

O očkování lidé často nevědí ani obecné věci, říká šéfka hygieny Jágrová

Premium Na konci roku skončí sedmdesátiletá Zdeňka Jágrová v čele pražské hygieny. Ale nemyslí na to. „Všichni teď dělají...

Krejčířova vila byla vydražena za 21,38 milionu, přihazovali dva zájemci

Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy byla dnes vydražena za 21,38 milionu korun. V osmém pokusu...

VIDEO: Zásah proti agresivnímu pacientovi v Benešově z policejních kamer

Útok pacienta, který v pondělních odpoledních hodinách na chirurgické ambulanci nemocnice v Benešově ohrožoval...

U D1 vyrostla designová Pumpa, dobije elektromobily a odcloní hluk

Na dálnici D1 u Průhonic vyrostla stavebně unikátní čerpací stanice. Designový objekt s lakonickým názvem Pumpa stojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hřib chce obnovit vánoční trhy. Lidé se tam baví, odmítl Vojtěchův resort

Pražský primátor Zdeněk Hřib vyzval na sociální síti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby zrušil zákaz konání...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Lítačka bude chytřejší. Za uživatele pohlídá, aby nepřeplatili

Jednorázové zdražení jízdného, ke kterému vedení Prahy přistoupilo v létě, spoustu lidí motivovalo k nákupu...

Šéfa kutnohorské nemocnice odvolali uprostřed covidové vřavy, špatně hospodařil

V době, kdy kutnohorská nemocnice úpí stejně jako většina špitálů v zemi pod tlakem další covidové vlny, se musel...

Ďolíček není jen stavba, Lužánky v Praze nechceme, říká šéf družstva fandů

Mluví za všechny zelenobílé z tribun. O opravě vršovického stadionu ví Martin Kurka hodně. Za Družstvo fanoušků...

Covidové kontroly provádí pražská policie každý den, netýkají se jen trhů

V souvislosti s protiepidemiologickými opatřeními kontrolovali v pátek policisté pražské Havelské tržiště na Starém...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...