Pražská muzejní noc nabízí poznání i zážitky, které by vystačily na rok

  17:02aktualizováno  6. června 15:56
Na nevšední noční návštěvu muzea či galerie láká už pošestnácté akce Pražská muzejní noc. V sobotu 8. června od 19 hodin do jedné v noci otevře své dveře pětačtyřicet kulturních institucí v sedmdesáti objektech po celém hlavním městě. Vstup pro návštěvníky je zdarma.

Dopravu mezi objekty během Muzejní noci tradičně zajišťuje několik speciálních autobusových linek | foto: DPP

Národní muzeum nabídne možnost navštívit zrekonstruovanou Historickou budovu s novou výstavou Rytíři nebes. „Jedná se o autentické předměty našich letců. Zmíním třeba Františka Fajtla nebo plukovníka Aleše Brixe. Budou tam jejich uniformy a vyznamenání,“ řekl ČTK náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík.

Do Nové budovy láká na výstavu věnovanou Keltům a Římanům, kteří kdysi obývali střední Evropu. Návštěvníkům tu kromě výstavy a přednášek předvedou ražbu mincí a ukážou své válečné umění. Zájemci si mohou obléknout dobový oděv a udělat si originální selfie.

Fotogalerie

Muzeum hudby vedle stálých expozic a výstavy o hudbě v normalizačním Československu zpříjemní večer živými vystoupeními dixielandu i symfoniků.

Milovníci hudby mohou zavítat i do muzeí Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Tóny japonského strunného nástroje šamisen se budou linout Náprstkovým muzeem. Zemi vycházejícího slunce tu přiblíží také ukázky tance, bojových umění, workshopy i zelený čaj a další delikatesy.

Domácí tradice připomene výstava Století trampingu doprovázená country hudbou a folklorními tanci v Národopisném muzeu, které sídlí v krásném prostředí Kinského zahrady. Kdo má rád drsnější prostředí, může se vydat do podzemí mauzolea a dalších zákoutí Národního památníku na Vítkově. I tady je k vidění mnohem více, třeba výstava věnovaná historii tuzemské turistiky. Slavnostní síň rozezní tóny původních varhan z roku 1938.

Úplnou nabídku Pražské muzejní noci v Národní muzeu najdete zde.

Své si najdou rovněž obdivovatelé techniky, ať už v Leteckém muzeu Kbely, kde se uskuteční průlety vojenských letadel a seskoky parašutistů, Národním technickém muzeu, Plynárenském muzeu nebo Muzeu městské hromadné dopravy. Muzeum Policie ČR připravilo výstavu o historii a současnosti policejních pyrotechniků.

Ochutnat ovocnou zmrzlinu z chemické laboratoře bude možné v Knihovně chemie Přírodovědecké fakulty UK. Ta láká také do Hrdličkova muzea člověka nebo svých skleníků. Otevřená do noci zůstane i Fata Morgana, skleník ve druhé pražské botanické zahradě.

Muzeum Karla Zemana promítne nově digitálně zrestaurované filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. MeetFactory láká na soudobé umění i prohlídku celé této továrny na kreativitu uprostřed kolejiště smíchovského nádraží. Noční vycházku obory Hvězda je vhodné spojit s návštěvou letohrádku, kde vás pozvou do hodovní síně a představí život Ferdinanda II.

Židovskou historii a tradice oživí Klausová a Maiselova synagoga. Svou expozici otevře také Česká národní banka nebo Český rozhlas.

K akci se letos připojilo také Pražské Quadriennale. Úplnou nabídku Pražské muzejní noci najdete zde.

O dopravu mezi jednotlivými objekty se postará devět zvláštních autobusových a jedna tramvajová linka, na niž budou nasazena historická vozidla. V provozu jsou v den akce od 18:30, poslední spoje vyjedou z centrálního přestupního bodu na Staroměstské přibližně hodinu po půlnoci. Cestování těmito linkami je zdarma.

Návštěvníci by však z kapacitních důvodů měli využívat také pravidelných linek, zdůraznil Miloš Trnka z pražského dopravního podniku. Do jedné v noci bude prodloužen i provoz metra.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Kamion smetl čtyři auta v koloně na D6, pět lidí se zranilo

Dálnici D6 uzavřela na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda dvou kamionů a...

Dálnici D6 uzavřela kolem třinácté hodiny na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda šesti vozů. Zranilo se pět lidí,...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Najdete na iDNES.cz