ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Praha zkoumala možnosti škol. Magistrát slibuje více míst i digitální přihlášky

  • 0
Zápisová turistika, rodiče píšící petice, přeplněné třídy, nedostatek pedagogů i deváťáci ve frontách k přijímačkám na střední školy. Svérázné momenty, které provázely končící školní rok v hlavním městě, mají jednoho společného jmenovatele: nedostatek míst. Podle magistrátu by však situace měla směřovat od září k lepšímu.

„Je vytvořena dostatečná finanční rezerva pro střední a základní školství v Praze,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pražské základní školy mají slíbené 2 miliardy, 250 milionů radní přiklepli těm středním.

Podle Hofmana město dokončilo rovněž analýzu počtu tříd v jednotlivých ročnících a jejich obsazenost v základních a mateřských školách. Tu Praha vypracovala ve spolupráci s městskými částmi.

„Průzkumy ukázaly potřebu komunikace mezi městskými částmi a magistrátem. Oficiální čísla totiž neodpovídala skutečným kapacitám škol,“ komentuje závěry radní pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN). Upřesňuje, že rozdíl v počtech skutečných a nadsazených míst je přes 11 tisíc.

Na mnoho prvňáčků nezbude místo, bují obchod se spádovou turistikou

Místa pro žáky se pomyslně nafukují hlavně tím, že školy vykazují svou celkovou kapacitu. Tedy včetně odborných učeben nebo družin. Z těch sice ředitel může udělat kmenové třídy a zajistit tak výuku více dětem, podle předešlých vyjádření Klecandy, na čemž se schoduje i se školními odborníky, tím však trpí kvalita výuky. Zároveň to může být zatěžkávací zkouška pro dětskou psychiku. V tomto případě totiž tráví celý vyučovací den v jedné místnosti.

Školáci a předškoláci v hlavním městě

● Dětí v posledním ročníku mateřské školy (5 let) je v Praze 13 534.

● Dětí s odkladem (6 a více let) čeká v metropoli na nástup do 1. tříd 2 048.

● 1 118 dětí bylo minulý rok v přípravných třídách základních škol.

● 15 dětí navštěvovalo přípravný ročník speciálních mateřských škol.

● Celkem tedy bylo v Praze ve školním roce 2022/2023 16 715 dětí v předškolním vzdělávání.

● Od září nastoupí do devátých tříd v Praze 12 528 žáků, meziroční nárůst deváťáků je 19,9 procenta.

● Ubývá však ukrajinských školáků. Zatímco v září 2023 jich v Praze studovalo na ZŠ 50 849, na jaře už to bylo jen 49 483.

Zdroj: ČSÚ

Cizinci a náplava

Podle ředitelky magistrátního odboru školství, mládeže a sportu Lenky Němcové je špatná situace na základkách spojená se silnými ročníky, ale také se stěhováním lidí do metropole. „Tlak na volná místa zvyšuje i umísťování dětí uprchlíků z Ukrajiny. Do základních škol chodí kolem osmi tisíc z nich, což je nejvíce v rámci ČR,“ dodává.

Údaje magistrátního průzkumu potvrzuje i Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj je v předškolním ročníku v Praze letos přes 16,5 tisíce dětí. Přitom loni bylo o dva tisíce prvňáků méně. Podle mluvčího ČSÚ Jiřího Novotného se však toto číslo může měnit, a to hlavně kvůli odkladům některých dětí a také návratu ukrajinských rodin zpět do vlasti.

Místa však scházejí úplně všude. „Největší zatížení lze očekávat především ve velkých městských částech, zejména v Praze 5, 9, 10 a 14, ale i u těch menších, například ve Zličíně či Štěrboholích,“ komentuje Němcová.

Nápor před několika měsíci zažívaly v období zápisu do přijímacích řízení i střední školy. V době, kdy sociální sítě zaplavovaly snímky dlouhých front na zápis do druhého kola přijímaček, radní Klecanda neochvějně ujišťoval, že míst je dost. A na jeho slova také došlo. Ke konci školního roku se školy o budoucí studenty již spíše přetahovaly a dětí bez místa ke studiu zůstalo z celkových 12 tisíc jen něco přes čtyři stovky, převážně z řad cizinců.

Problém, který hysterii ohledně přihlášek vyvolal, tkví podle magistrátu v systému přihlášek. Ten doteď není digitalizovaný, zjistit tedy, kde je ještě místo či zda je deváťák už někam přijat, je velmi obtížné. I v této oblasti nastal posun. „Ministerstvo školství (MŠMT) připravuje novelu zákona s cílem zavést nový způsob přijímacího řízení,“ komentuje Hofman.

Stát zaspal. Na střední školy se často nedostali ani premianti

Podle MŠMT by systém měl začít fungovat na jaře. „Díky prioritnímu seřazení škol na přihlášce zmizí problém s velkým počtem neumístěných uchazečů v první fázi přijímacího řízení,“ komentuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Místo dvou škol si pak budoucí středoškoláci budou moci podat přihlášku na tři až pět. Úkol zajistit technické řešení procesu padne na bedra CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pozn. red.).

Přibude lyceum i gymnázia

Meziročně však dětí v posledních ročnících základek neustále přibývá. ČSÚ uvádí, že se tento nárůst vyšplhal přes 19 procent. Podle Hofmana chce magistrát střední školy rozšiřovat.

„Na území Prahy jsme také vytipovali objekty pro nové školské využití. V Brandejsově statku v Suchdole by mohlo vzniknout gymnázium a Dominikánský dvůr v Praze 4 poslouží pro speciální školu,“ uvádí.

Oba prázdné objekty však podle něj vyžadují větší rekonstrukce. Ty by ale mohl pozdržet fakt, že objekty jsou památkově chráněné. V nejbližším horizontu Praha slibuje sportovní gymnázium v Šeberově, čtyřleté gymnázium v Újezdě a lyceum v Březiněvsi.

21. července 2023