Pálení čarodějnic narušilo v Praze nebezpečné sucho

  • 155
Kvůli přetrvávajícímu suchu platil v Praze v pondělí večer zákaz rozdělávání ohně na rizikových místech včetně parků, kde se tradičně na konci dubna pálí čarodějnice. Pořadatelé čekali na srážky marně a přichystaná vatra tak například na Ladronce zůstala nezapálená.

Zákaz rozdělávání ohně platí v oblastech vyššího rizika požáru. Zapalovat ohně nesmějí ani pořadatelé velkých akcí, kterých se účastní hasiči a jejichž konání povolila městská část.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman iDNES.cz řekl, že zákaz pálení ohňů se vztahuje například na lesoparky, parky či zahradní porosty. „Tedy místa potenciálního vzniku požáru.“ Dodal, že zákaz se týká například i tradičního pálení čarodějnic v parku Ladronka.

Za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Pořadatelé akcí doufali, že během odpoledne či večera Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu platící do odvolání před nebezpečím požárů zruší, a tím pádem přestane platit i zákaz vydaný magistrátem. Podle meteorologů by však muselo nejprve zapršet.

„V tuto chvíli nám jede program podle plánu a situaci budeme vyhodnocovat s hasiči na místě a podle hydrometeorologů,“ uvedla za pořadatele akce na Ladronce v Praze 6 Darina Boumová. V půl osmé večer, kdy se měla zapálit hranice s čarodějnicí, však výstraha stále platila a vatra zůstala nezapálená.

Se zákazem ohňů počítá také starosta pražské Libuše. „Děkuji, že budete zákaz respektovat. Oheň se nezapálí ani v libušském lomu (SDH Libuš) ani na hřišti Švihovská (TJ Sokol Písnice),“ uvedl na Facebooku starosta Libuše Jiří Koubek (TOP 09).

Naopak organizátoři pálení čarodějnic v lesoparku Hostivař u Botiče slibovali, že tradiční oheň vzplane podle plánu s ohledem na to, že k večeru přestal foukat vítr.

„Máme informace z ČHMÚ, že zákaz by měl platit do odpoledne, a pro uzavřené areály jako jsme my, by zákaz už v podvečer neměl platit. U nás už ani nefouká,“ řekl iDNES.cz Daniel Prošek z Hostivařské přehrady.