ODS se v Praze rozešla s ČSSD, ve čtvrtek bude jednat s TOP 09

  10:18aktualizováno  15:59
Pražská ODS odpoledne definitivně ukončila společnou vládu s ČSSD. O případné nové koalici na pražské radnici bude s TOP 09 oficiálně jednat ve čtvrtek. Šéf pražské TOP 09 přiznal, že oťukávání pro novou koalici trvá už několik měsíců.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) na tiskové konferenci k rozpadu koalice s ČSSD (22. listopadu 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pražští občanští a sociální demokraté se domluvily na ukončení koaliční spolupráce po téměř roce společného vládnutí na magistrátě. Novinářům to po jednání řekl předseda pražské ODS Boris Šťastný. Vedení obou stran se dohodla na třicetidenní lhůtě, po níž skončí koaliční smlouva.

Hned ve čtvrtek začnou ale na pražské radnici jednání o vzniku nové koalice. Jako první se spolu sejdou představitelé ODS a TOP 09.

"Nějaké konzultace s lidmi na radnici běžely několik měsíců. To je standardní. Ve Sněmovně se taky bavíme napříč politickým spektrem, jak se kdo bude chovat k nějakým problematikám," řekl iDNES.cz šéf pražské TOP 09, poslanec František Laudát. "Oficiálně o změně poměrů ale TOP 09 nevyjednávala," podotkl.

Podle spekulací měl s TOP 09 už v minulých týdnech jednat i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Laudát tvrdí, že on přímo s primátorem nejednal. Svoboda na dotaz iDNES.cz, zda se vyjednávání odehrávala mnohem dříve než byl oznámen konec koalice ODS a ČSSD, nereagoval.

První oficiální schůzka čeká ODS a TOP 09 ve čtvrtek odpoledne. "Je dohodnuta na 17. hodinu po skončení zastupitelstva," dodal Laudát.

Rozpad koalice

Návrh na ukončení koaliční smlouvy vzešel z pondělního jednání regionální rady pražské ODS. Radě jej předložil Boris Šťastný. Jako důvod uvedl vyhrocenou ekonomickou situaci metropole. Kromě toho se objevila i myšlenka, že jde o pokus odstranit primátora Bohuslava Svobodu. Situaci v úterý projednal zastupitelský klub ODS. Ten schválil usnesení o konci koalice k 23. prosinci. Ve středu jej předal ČSSD. V úterý jednala také TOP 09. Její pražské předsednictvo se sešlo s celorepublikovým vedením strany. Požadavky pro vyjednávání zatím TOP 09 nekonkretizovala. Oficiálně začnou vyjednávání o nové koalici  v Praze ve čtvrtek odpoledne, kdy se sejdou vyjednavači z TOP 09 a ODS.

Schůzky se zúčastní jako vyjednavači za ODS šéf pražské buňky Boris Šťastný, primátor Bohuslav Svoboda a předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Za TOP 09 přijde jednat Laudát, předseda klubu TOP 09 Tomáš Hudeček a povolební kandidát na primátora Zdeněk Tůma.

Další konkrétní termíny vyjednávání o koalici zatím ODS ani TOP 09 nemá. Politici jsou ovšem ve střehu. "Avizoval jsem všem členům krajského výboru, aby byli připraveni na to, že je operativně svolám, když bude potřeba," doplnil Laudát.

Rychlé noční jednání nebude, říká ODS

Koalici s ČSSD loni ODS uzavřela bleskově během nočního jednání a navzdory povolebním námluvám s TOP 09. Nyní se dušuje, že podobně rychlé noční jednání se opakovat nebude.

"Z klubu jsme v úterý odcházeli v půl desáté v noci a všichni jsme byli vyčerpáni, takže jsme si šli odpočinout. Kdybych měl použít rétoriku pana ministra Schwarzenberga, řekl bych, že jsem v noci pokojně spal," popsal předseda pražské ODS Boris Šťastný.

TOP 09 ale takovému prohlášení bere vítr z plachet. "Samozřejmě nikdo nezabrání tomu, aby byly zákulisní manévry, kdy se dohaduje každý s každým. Já také konzultuji s ODS a ČSSD a uvnitř vlastní strany situaci, abych si udělal obrázek o tom, jak by ta koalice mohla vypadat," popsal Laudát.

To, že by obě strany měly blízko k dohodě, ale politici vyvracejí. "To je nesmysl," tvrdí Šťastný. "Nevylučuji variantu, že by do koalice dala něco každá z demokratických stran," pohrává si Laudát s myšlenkou trojkoalice ODS, TOP 09 a ČSSD. "Nicméně se to nesetkalo s pochopením," dodává vzápětí.

Mimo vyjednávací proud zatím zřejmě stojí ČSSD. "Žádný termín jednání s jinou stranou nemáme. Klub zastupitelů se sejde ve čtvrtek před jednáním zastupitelstva," řekl iDNES.cz místopředseda klubu sociálních demokratů, radní Petr Dolínek.

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Školačky zbily kvůli údajné pomluvě spolužačku, kopaly ji do hlavy

Kyberšikana

Mladoboleslavská policie vyšetřuje jednání dvou dívek ze základní školy, které zbily spolužačku. Když upadla na zem,...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Oprava Doberské ulice v Kladně se neúměrně protahuje, obyvatelé zuří

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně se prodloužily, místním vadí, že žijí...

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně, důležité výpadovce z města ve směru na dálnici D6, začaly loni v červnu....

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Pražské kanalizace dostaly pokutu kvůli odkališti v Drastech

Jak si čistírna stojí co do kvality vyčištěné vody? Vyhovuje čtyřem z pěti...

Česká inspekce životního prostředí pokutovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která podle ní neměla...

Najdete na iDNES.cz