Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

V Neratovicích postaví moderní kostel, církev vyjde na 80 milionů

  7:01aktualizováno  10:01
Nové svatostánky se dnes staví jen výjimečně. V Neratovicích však jeden takový vyroste. Římskokatolická církev plánuje postavit moderní kostel za více než 80 milionů korun. Farnost by ještě do konce roku měla k záměru získat územní rozhodnutí a v příštím roce i stavební povolení. Samotná stavba potrvá dva až tři roky.

Neratovický kostel se nebude podobat známým historickým stavbám z center měst. Naopak dostane moderní design s čistými liniemi. Budova bude energeticky nenáročná a multifunkční. | foto: Fránek Architects

Když chtějí Neratovičtí o Vánocích slyšet bohoslužbu, obvykle mnohým nezbude než poslouchat venku, pokud tedy zrovna nesněží. Do malého kostelíku se totiž dostane jen pár desítek lidí. V regionu žádný jiný velký svatostánek není. To by se ale brzy mohlo změnit. 

Fotogalerie

Ve Středočeském kraji jde o unikátní počin. Kostely jsou totiž historickou součástí většiny městských center a nových se staví jen velmi málo. Obvykle jde spíš o církevní „klubovny“, v případě Neratovic však půjde o plnohodnotný kostel, který ve městě chybí. 

Padesátá léta církvím nepřála

I když první písemná zmínka o Neratovicích pochází z roku 1227, městem se staly teprve v roce 1957, kdy se díky chemičce Spolana začalo s intenzivním budováním nového moderního města panelákového typu. Na duchovní stánek se přitom nemyslelo. „Kvůli tomu farnost v Neratovicích nemá žádný kostel ani téměř žádné zázemí,“ vysvětluje MF DNES neratovický farář Peter Kováč.

Místní lidé mohou využívat jen malou kapli, která je ovšem v soukromých rukou, anebo malý kostelík na okraji města v Lobkovicích, který rovněž nemá žádné zázemí. Při větším zájmu o bohoslužby zejména o Vánocích lidé nemají šanci se tam vejít, mnohdy musí stát venku. „Naše farnost posledních 30 let narůstá a s tím sílí potřeba vlastního kostela a zázemí. Nemáme prostory, kde bychom mohli pravidelně fungovat,“ říká Kováč. 

Jako odpalovací rampy i výjimečné stavby. Nové kostely v konzumní době

Že zájem lidí o duchovno a komunitní život stoupá, potvrzuje i neratovický starosta Roman Kroužecký: „Velký kostel nám tady opravdu chybí, záměr na jeho výstavbu proto vítáme. Pravidelně chodím mezi lidi, tak cítím, že zájem o setkávání a duchovno stoupá. Církve v Neratovicích nyní musí pro bohoslužby využívat jen prostory, které mají různě pronajaté.“ 

Kostel i klubovna v jednom

Právě spojovat lidi má i zamýšlený kostel. Podle faráře Kováče půjde o unikátní stavbu, která propojí liturgický prostor kostela s učebnami, klubovnami a farou. Bude sloužit také jako komunitní centrum, koncertní, výstavní a přednáškový sál. 

„Pro setkávání, práci s dětmi a rodinami nyní využíváme řadu pronajatých prostor, což je z mnoha hledisek pro celou řadu aktivit velmi nepraktické. Jsme jako velká rodina, která se stále rozrůstá, ale přitom má problém s bydlením. Potřebuje vlastní střechu nad hlavou,“ dodává farář. 

Za 25 let vyrostly desítky kostelů. Kvalitní architektura je výjimkou

Nový kostel vznikne na rozhraní Neratovic a Libiše. Původně se sice uvažovalo, že by měl být blíže centru města, z toho ale nakonec sešlo. Farnost se totiž rozhodla stavět na svých pozemcích. 

Svatostánek navrhl architekt Zdeněk Fránek, jenž má se sakrálními stavbami zkušenosti. Vymyslel mu elegantní podobu s neobvyklým oválovým půdorysem. Stěny mají být čistě bílé a fasády hladké. Střecha bude plochá a moderně zatravněná. Jejím středem bude procházet dlouhý světlík, který dovnitř vpustí sluneční světlo.

Energeticky nenáročná stavba

V souladu se současnými trendy půjde také o energeticky nenáročnou budovu. „Budeme například zachytávat dešťovou vodu, která bude sloužit ke splachování a zalévání. Objekt je navíc koncipován jako budova v budově, na vytápění bude díky tomu potřeba jen minimum energie,“ upřesňuje Kováč. Prostor mezi dvěma plášti budovy vyplní zjednodušeně řečeno bezbariérová stoupající stezka, po níž je zajištěn přístup do horní části. Symbolizuje postup lidského života i spojení země a nebe. 

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Do prostor mezi klenbami architekt Fránek zakomponoval zázemí jako učebny, klubovny a toalety. „Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života, vnitřní prostor pod klenbou s horním osvětlením představuje tichý sakrální prostor oddělený od vnějšího světa,“ doplňuje architekt. 

Dominantou budovy pak má být 22 metrů vysoká lehce prohnutá železobetonová věž, která bude s kostelem propojena rampou shora. Na jejím vrchu bude zvonice. Náklady na investici bude z jedné třetiny hradit Arcibiskupství pražské, stejný podíl přidá neratovická farnost z prodeje nemovitostí a na zbytek by se měli složit dárci.

  • Nejčtenější

Při nehodě autobusů v Praze se zranilo 18 lidí, ve voze MHD jela školka

V Praze na Chodově se ráno srazily dva autobusy. Podle prvotních informací záchranářů se mohly zranit až tři desítky...

Konflikt v metru se na Floře přesunul k nákupnímu centru, skončil pobodáním

Pobodáním skončil ve čtvrtek kolem šesté hodiny večer konflikt v pražském obchodním centru na Floře. Policie útočníka...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

Muž na Floře pobodal druhého kvůli srážce na nástupišti metra, neznali se

Konflikt u obchodního centra Flora, při kterém jeden z mužů pobodal druhého, vyhodnotili kriminalisté jako pokus o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto vyplatí zaměstnancům další prémie, na Vánoce vyhlásí dovolenou

Prémii deset tisíc korun za výkon v roce 2019 vyplatí do konce týdne zhruba třiceti tisícům tarifních zaměstnanců...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Před sto lety začali badatelé kopat, dali vzniknout archeologickému ústavu

Před sto lety se v Praze zrodil archeologický ústav. Začal skromně ve třech místnostech kláštera. V terénních výzkumech...

Muž na Floře pobodal druhého kvůli srážce na nástupišti metra, neznali se

Konflikt u obchodního centra Flora, při kterém jeden z mužů pobodal druhého, vyhodnotili kriminalisté jako pokus o...

Premium

Blíží se oprava Barrandovského mostu. Čekají se mnohakilometrové kolony

Měří asi jen 350 metrů, ale kvůli jeho obnově nejspíš zkolabuje doprava v půlce Prahy. Na čtyři roky. Oprava vrchní...

Od poloviny prosince se pražská integrovaná doprava rozšíří na Rakovnicko

První etapa zapojení Rakovnicka do systému Pražské integrované dopravy (PID) startuje v neděli 15. prosince. Vzniknou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz