Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Praha založí společnost na záchranu Opencard, dá do ní sto milionů

  10:50aktualizováno  14:20
Pražští radní v úterý schválili založení městské obchodní společnosti, která by měla spravovat projekt Opencard. Do ní město vloží 100 milionů korun. Podle radního Jana Vašíčka je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Záměr podléhá schválení zastupitestvem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Veškeré kroky a vyjednávání by měly být zastřešeny pod městskou společností, která ponese název Operátor. Rada si od ní slibuje sjednocení a zjednodušení dosud roztříštěného provozu, správy a rozvoje projektu.

Vznik firmy musí kromě rady ještě příští týden posvětit zastupitelstvo.

Město přitom tlačí čas. Předchozí rada v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou totiž předloni v takzvaném řízení bez uveřejnění přiklepla správu Opencard společnosti Haguess dvouletou smlouvou za 74 milionů. I když představitelé metropole tvrdili, že neměli jinou možnost, protože společnost drží licence ke kartě, policie je obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Smlouva vyprší začátkem dubna a současné vedení se obává, že pokud ji prodlouží, policie si došlápne i na ně. Chce se proto vyvléct z povinnosti co dva roky obnovovat pro město nevýhodný kontrakt. Politici se proto s firmou eMoneyServices, která mezitím Haguess koupila, dohodli na odkupu části podniku.

Má to však háček. "Nabídku na cenu závodu je EMS připravena předložit pouze nové akciové společnosti," píše se v důvodové zprávě, kterou radní dostali.

"Firma eMoneyServices říká, že tu není subjekt, se kterým by mohla jednat. Jedná se už rok, ale k ničemu to nevedlo," popisuje radní pro informatiku Jan Vašíček.

"Až po roce to vyvrcholilo tím, že obě strany řekly, že pokud je smírnou cestou založení operátora, tak pojďme touto cestou," dodává Vašíček. Jednání podle něj začala s dostatečným předstihem.

"Sám za sebe mohu říct, že je to (založení společnosti) jedna ze schůdných variant řešení toho problému," říká zastupitel za ČSSD Karel Březina.

Jaké jiné varianty by mohly magistrát dostat z úzkých, si však chce ČSSD nechat až na rozhovory s TOP 09. "Nejsme ti, kteří by měli říkat, které další jsou schůdné," míní Březina.

Pokud návrh na založení společnosti projde, je město připraveno okamžitě začít jednat, za jakých podmínek a hlavně za kolik obchod proběhne.

Hrubý nástin hovoří o sumě 50 až 80 milionů korun. Podle Vašíčka bude záviset na tom, co všechno EMS nabídne k prodeji. "K tomu by potom přišli vyjednavači a bavili by se o tom, jestli tam tohle má, nebo nemá být, v jaké to tam má být ceně," nechce se radní pouštět do bližších odhadů.

Jak to stihnout do 6. dubna?

Vašíček věří, že pokud proběhne založení Operátora Opencard bez problémů, jednání by měla být poměrně rychlá. Byť uznává, že termín 6. dubna, kdy původní smlouva vyprší, je spíš v rovině přání. "Nemohu říct, že dohoda bude hotová za měsíc. Samozřejmě jednání budou složitá," předpovídá.

Úspěšná jednání by otevřela cestu k hledání strategického partnera. Tomu nyní brání složité vztahy mezi magistrátem, dopravním podnikem a už zmiňovanou EMS.

Nové funkce karty

Partner by mohl pomoci s rozvojem karty. "Když si chcete do systému vložit peníze, musíte do Škodova paláce. Nemůžete na internet, otevřít si svůj účet a převést si na něj ze své banky peníze," dává Vašíček příklad, k čemu by taková spolupráce mohla vést. Nové řešení by mohlo být hotové do dvou let.

Záležet bude i na tom, zda se město, potažmo jím vlastněná akciová společnost, rozhodne, že projekt bude dál řídit samo. "Nebo zda řekne, že soutěžíme koncesionáře, který do toho vloží svůj záměr a projekt převezme. To už ale asi bude předmětem volebního boje," řekl Vašíček.

Budou si Pražané kupovat papírové kupony?

Podle materiálů, které rada dostala v úterý na stůl, přicházejí v úvahu tři varianty, za nichž by se Praha nedobrovolně vrátila k papírovým kuponům, a projekt Opencard, který od roku 2005 spolykal přes 1,3 miliardy korun, zrušila.

 1. Město nic neudělá
  Pokud by město neudělalo nic, ani neprodloužilo smlouvu se současným dodavatelem a vlastníkem licencí eMoneyServices, hrozí havárie systému. Jediným způsobem, jak prodávat dlouhodobé jízdenky, by byly papírové kupony.
 2. Zřízení akciovky neprojde
  Stejný konec by nastal i v případě, že by se příští týden nepodařilo návrh v zastupitelstvu prohlasovat. Pak by město stálo před rozhodnutím, zda vypsat jednací řízení bez uveřejnění a vlastně zopakovat smlouvu s EMS z roku 2012, kvůli níž padla obvinění.V takovém případě by se ovšem představitelé Prahy pohybovali na hraně zákona a opět by riskovali obvinění. Případnou dohodu musí posvětit zastupitelstvo. "Pak by hrozilo, že by systém mohl přestat technicky fungovat," uznává radní pro informatiku Jan Vašíček. 
 3. Strany se nedohodnou na odkoupení podílu
  V úvahu připadá i to, že zastupitelé vznik akciové společnosti, která aktivity okolo Opencard zastřeší, schválí. Protože však vysoutěžení nového dodavatele bude nějakou dobu trvat, bude se akciová společnost muset dohodnout se současným majitelem, že odkoupí část podílu. Pokud se to nepodaří, opět se bude muset jít cestou jednacího řízení bez uveřejnění. Znovu by rozhodovalo zastupitelstvo a mohl by se opakovat druhý případ.
Autoři: , ,

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

 • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bazénu u domu se utopilo batole, zkoušeli ho zachraňovat desítky minut

Pražští policisté a záchranáři vyjížděli ve čtvrtek kolem poledne k topícímu se dítěti v Louňovicích v okrese...

Elektroaut je v Praze moc. Město jim plánuje omezit bezplatné parkování

Zaparkovat v Praze prakticky kdekoli a zdarma. To je výhoda řidičů aut s „elektrickou“ značkou EL. Praha však nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Malešicích přibývá uprchlíků, kteří nezvládají platit byt, tvrdí koordinátor

Ve stanovém táboře Malešice už nejsou jen romští uprchlíci, nově přicházejí i Ukrajinci, kteří pracují, ale nezvládají...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

Odstraňování skály u trati mezi Zadní Třebaní a Karlštejnem zastaví vlaky

Provoz na železnici mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku se opět zastaví. Důvodem je odstraňování utržené...

Plzeňskou Papírnu obsadí filmaři, kraj podpoří dalších deset titulů

Plzeňský kraj opět finančně přispěje na některé filmové projekty, které budou vznikat i na jeho území. Celkem půjde na...

Záchranář ve volnu pomohl cyklistovi, masivní krvácení zastavil ručníkem

Profesionální záchranáři pomáhají i mimo svou službu, důkazem toho je skutek řidiče středočeské záchranné služby. V...

U letiště v Ruzyni z kamionu vyskákalo osm migrantů, jednomu se podařilo utéct

Z kamionu, který byl odstavený nedaleko ruzyňského letiště, uteklo osm migrantů. Sedm z nich se policistům podařilo...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...