Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Základ je umět pracovat s radarem a mít vytipovaný úkryt, říká lovec bouřek

  14:42
Když ostatní slyší hrom a vidí první blesky, „lovci bouřek“ už jsou několik desítek minut v terénu. Tento způsob focení přírodních jevů si většina z nás nejspíš spojí s výletem přímo do jádra bouřky. Tomu se však absolutní většina lovců vyhýbá. „Je to zbytečné riziko,“ říká Robin Duspara z Czech Thunderstorm Research Association (CTRA) v rozhovoru pro MF DNES.

Mohutná supercela u Třeště | foto: Robin Duspara

Před dvaceti lety zasáhly Prahu povodně. Umíte předpovědět i tento přírodní jev?
Ano, ale ne u všech druhů. Předpovědět umíme třeba povodně z trvalejších srážek, kde jsou předpovědi takřka dokonalé a dokážou říct dešťové úhrny za 24 hodin, 36 hodin a tak dále. Na to je velmi dobrý například model Aladin (numerický model počasí, pomocí kterého se připravují krátkodobé předpovědi, pozn. red.). Potom jsou to takzvané bleskové povodně, které vznikají při bouřkových situacích. Stejně tak jako vznikají dynamické podmínky pro supercely (bouřka, při které je nejvíce pravděpodobný vznik tornád, pozn. red.), existují také podmínky pro bouřky, které se pohybují jen zvolna nebo přímo stojí na místě.

V jedné obci svítí celý den sluníčko a o deset kilometrů dál plují na člunech. Tomu se říká „train efekt“ neboli efekt vlaku. Jde vlastně o situaci, kdy několik bouřek postupně přechází přes jedno místo, často přitom vzduch z jedné zanikající bouřky podpoří vznik další bouřkové buňky. Ty se předvídají hůře.

Jak se za těch dvacet let změnilo v hlavním městě počasí?
To je relativní. Pamatuji si, že do roku 2016 byly nad Prahou nejlepší bouřkové situace, to se poté přesunulo více na východ. Teď jsou ty nejvýznamnější situace spíše na jihu a jihovýchodě republiky. Za posledních šest let se u nás stala supercela naprosto normálním jevem, ne každá naštěstí tvoří tornádo. Když jsem se zabýval historií, našel jsem extrémy i v minulosti. V roce 1929 zasáhlo velkou část republiky takzvané derecho. Lidé zaznamenali několik tornád a supercel, to byla zřejmě bouřka století a škody se odklízely několik let. V osmdesátých letech zase padaly na Kolínsku dvanácticentimetrové kusy ledu, rozmlátilo to mnoho střech.

Robin Duspara

Pozorování bouřek se věnuje odmalička. S pravidelnou dokumentací začal v roce 2006, od roku 2008 se specializuje i na předpovědi bouřek. V roce 2017 se nynější předseda Czech Thunderstorm Research Association vydal lovit bouře do USA, kde spolupracoval i s výzkumným projektem TWIRL. Účastní se také mezinárodních konferencí a projektů a letos kandiduje do zastupitelstva Úval u Prahy, kde dlouhá léta bydlí.

Lovec bouřek Robin Duspara

Jak začal váš příběh s lovem bouřek?
Bouřky a vůbec všechny přírodní jevy mě fascinovaly odmalička. Zajímám se i o astronomii. Na základní škole jsem si místo čtení beletrie prohlížel atlas a kreslil k němu tornáda. Někdy v roce 2004 jsem se pak dostal k internetu a začal sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), nejrůznější radary či detekce blesků. Tehdy to bylo vše tak trochu v plenkách, používala se stará technika a radarový snímek se na slepé mapě objevil jednou za půl hodiny.

Později jsem se dostal i ke kameře, první lovení jsem podnikl ještě na staré kazety. Po tornádu na Chrudimsku (v roce 2008, pozn. red.) jsem se pak již začal zajímat o výstrahy a založil první webovky na předpovídání bouřek. A v té době někdy začaly vznikat první české komunity „lovců bouřek“.

Co od samotného lovu očekáváte? Můžete přiblížit, jak taková akce probíhá?
Řídíme se podle pravděpodobnosti. Máme zhruba dvacet členů, a když na radaru vidíme, že začínají první „bouřkové buňky“, rychle se rozmístíme do terénu. Snažíme se zachytit celý průběh bouřky, pokud tedy není nějak extra rychlá.

Jakou máte při lovu techniku? S čím se musí lovci potýkat?
Někdo má jen foťák, jiní používají třeba i nejrůznější detektory blesku. Na auta se dávají srážkoměry nebo příruční měřiče větru. Já začínal s jedním stativem se zrcadlovkou a druhým právě s takovým měřičem. Ukazovalo mi to nárazy větru. Potíž byla v tom, že jsem musel vždycky celou tu bagáž rychle zabalit, bouřka totiž bývá nevyzpytatelná. Nejvíce financí dáváme určitě do paliva, za rok toho najezdíme dost a nikdo nás nedotuje. Kvůli bouřkám někdy musíme jet v konkrétním úseku rychle a lidé si myslí, že jsme nějací závodníci. My ale jen chceme dohonit bouřku nebo ujíždíme před kroupami.

Jiní lovci bouřek v minulosti zmínili, že například o tornádu na Moravě věděli dopředu. Jak v takové situaci probíhá komunikace mezi vámi a ČHMÚ?
Výstrahy ČHMÚ se rozhodně obrovsky zlepšily, v roce 2008 byly oproti dnešku až na primitivní úrovni, nyní jsou již opravdu dobré. Co se týče tornáda, šly sice předpovědět podmínky pro vznik supercel, ale tornádo jako takové, jeho intenzitu a především lokalitu výskytu nikdo nepředpověděl. Podmínky pro něj byly na velké ploše, taková situace ale nastane třikrát až čtyřikrát za rok. My v CTRA nechceme působit paniku a při výstrahách píšeme, že mohou vzniknout lokální povětrnostní jevy. Nemůžeme ale ve většině předpovědí psát, že hrozí tornádo. S ČHMÚ komunikujeme, i když bychom chtěli spolupracovat víc.

Extrémní bouřky mají své hlídače. Jak se předvídá velká voda

Poskytlo loňské tornádo nějaká cenná data pro budoucí předpovědi?
Určitě ano. S každou situací se člověk učí, ať jde o přeháňky, či supercely. Já předpovídám od roku 2008 a učím se pořád. Naším cílem je o takových jevech zjistit co nejvíce a díky tomu zamezit maximálnímu množství škod, zranění a ztrátám na životech.

Z jaké vzdálenosti se vůbec může bouře sledovat, aby to bylo bezpečné?
Nejprve je hlavně třeba mít nějaké znalosti, třeba o práci s radarem. Je důležité vědět, jak bude bouřka postupovat, jak je silná, jestli hrozí kroupy, jestli bude rotovat a tak dále. Občas vznikají nebezpečné jevy velmi prudce, rozhodně bych doporučoval držet se radarových snímků, ty jsou i na Google mapách, a držet se mimo bouřkové buňky. Jakmile nad vámi začne pršet, stejně nemůžete fotit a musíte jet o kus dál.

Jaká jsou pravidla, kterými se při takové bouři řídit?
Vždy je třeba mít v bezpečné vzdálenosti úkryt. Obecně je samozřejmě nutné dbát na bezpečnost ve svém okolí, při bouřce hrozí pád úlomků větví, spadané stromy a další extrémní situace. Vždy je lepší být mimo bouřku než přímo pod ní.

A jaká jsou v Praze riziková místa z hlediska povodní?
Bezpečnostní opatření jsou nyní podle mě dobrá, od roku 2002 se do nich dost investovalo. Nejhůře je na tom nyní asi jih města, který však není tolik osídlený.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stramaccioni exkluzivně z Kataru: Chyboval jsem. Sparta má být česká

Premium Sešel z očí, ale z mysli ne. Kdykoli se fotbalová Sparta zasekne v krizi, jeho jméno se připomíná. Přitom už uteklo...

Emotivní pohřeb Jágra staršího se vzkazem: Nezdrav v nebi „Nazdar, děláš něco?“

Hokejový útočník Jaromír Jágr se týden od zveřejnění smutné zprávy o smrti otce zúčastnil pohřbu v rodném Kladně. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Černém Mostě se našla mrtvola. Policie zakrátko zadržela podezřelého

Na pražském sídlišti Černý Most v Bryksově ulici byl v úterý vpodvečer zabit třicetiletý muž. Policie po několika...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Kapsáři vyhlížejí žně. Nejrizikovější jsou v Praze Anděl či Václavské náměstí

Premium Zloděje všech sort, ať již se specializuji na „kapsy“ nepozorných chodců, či na věci ze zaparkovaných aut, mimořádně...

Squatteři obsadili dům ve Strašnicích, chtějí vybudovat novou Kliniku

V sobotu od pravého poledne skupina squatterů obsazuje dům ve Strašnicích v Malínského ulici. Plánují zde otevřít...

Vánoční atmosféru v Praze doplní slavnostní flotila autobusů a tramvají

V sobotu v podvečer Dopravní podnik hlavního města Prahy slavnostně představí vánoční flotilu svých vozů. Na dvoře...

Splňte si sen o luxusním bytě s nádherným výhledem. Jaké jsou na prodej?

V hlavním městě i v Českých Budějovicích se prodávají luxusní byty s velkou terasou za miliony i desítky milionů korun....

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...