Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Základ je umět pracovat s radarem a mít vytipovaný úkryt, říká lovec bouřek

  14:42
Když ostatní slyší hrom a vidí první blesky, „lovci bouřek“ už jsou několik desítek minut v terénu. Tento způsob focení přírodních jevů si většina z nás nejspíš spojí s výletem přímo do jádra bouřky. Tomu se však absolutní většina lovců vyhýbá. „Je to zbytečné riziko,“ říká Robin Duspara z Czech Thunderstorm Research Association (CTRA) v rozhovoru pro MF DNES.

Mohutná supercela u Třeště | foto: Robin Duspara

Před dvaceti lety zasáhly Prahu povodně. Umíte předpovědět i tento přírodní jev?
Ano, ale ne u všech druhů. Předpovědět umíme třeba povodně z trvalejších srážek, kde jsou předpovědi takřka dokonalé a dokážou říct dešťové úhrny za 24 hodin, 36 hodin a tak dále. Na to je velmi dobrý například model Aladin (numerický model počasí, pomocí kterého se připravují krátkodobé předpovědi, pozn. red.). Potom jsou to takzvané bleskové povodně, které vznikají při bouřkových situacích. Stejně tak jako vznikají dynamické podmínky pro supercely (bouřka, při které je nejvíce pravděpodobný vznik tornád, pozn. red.), existují také podmínky pro bouřky, které se pohybují jen zvolna nebo přímo stojí na místě.

V jedné obci svítí celý den sluníčko a o deset kilometrů dál plují na člunech. Tomu se říká „train efekt“ neboli efekt vlaku. Jde vlastně o situaci, kdy několik bouřek postupně přechází přes jedno místo, často přitom vzduch z jedné zanikající bouřky podpoří vznik další bouřkové buňky. Ty se předvídají hůře.

Jak se za těch dvacet let změnilo v hlavním městě počasí?
To je relativní. Pamatuji si, že do roku 2016 byly nad Prahou nejlepší bouřkové situace, to se poté přesunulo více na východ. Teď jsou ty nejvýznamnější situace spíše na jihu a jihovýchodě republiky. Za posledních šest let se u nás stala supercela naprosto normálním jevem, ne každá naštěstí tvoří tornádo. Když jsem se zabýval historií, našel jsem extrémy i v minulosti. V roce 1929 zasáhlo velkou část republiky takzvané derecho. Lidé zaznamenali několik tornád a supercel, to byla zřejmě bouřka století a škody se odklízely několik let. V osmdesátých letech zase padaly na Kolínsku dvanácticentimetrové kusy ledu, rozmlátilo to mnoho střech.

Robin Duspara

Pozorování bouřek se věnuje odmalička. S pravidelnou dokumentací začal v roce 2006, od roku 2008 se specializuje i na předpovědi bouřek. V roce 2017 se nynější předseda Czech Thunderstorm Research Association vydal lovit bouře do USA, kde spolupracoval i s výzkumným projektem TWIRL. Účastní se také mezinárodních konferencí a projektů a letos kandiduje do zastupitelstva Úval u Prahy, kde dlouhá léta bydlí.

Lovec bouřek Robin Duspara

Jak začal váš příběh s lovem bouřek?
Bouřky a vůbec všechny přírodní jevy mě fascinovaly odmalička. Zajímám se i o astronomii. Na základní škole jsem si místo čtení beletrie prohlížel atlas a kreslil k němu tornáda. Někdy v roce 2004 jsem se pak dostal k internetu a začal sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), nejrůznější radary či detekce blesků. Tehdy to bylo vše tak trochu v plenkách, používala se stará technika a radarový snímek se na slepé mapě objevil jednou za půl hodiny.

Později jsem se dostal i ke kameře, první lovení jsem podnikl ještě na staré kazety. Po tornádu na Chrudimsku (v roce 2008, pozn. red.) jsem se pak již začal zajímat o výstrahy a založil první webovky na předpovídání bouřek. A v té době někdy začaly vznikat první české komunity „lovců bouřek“.

Co od samotného lovu očekáváte? Můžete přiblížit, jak taková akce probíhá?
Řídíme se podle pravděpodobnosti. Máme zhruba dvacet členů, a když na radaru vidíme, že začínají první „bouřkové buňky“, rychle se rozmístíme do terénu. Snažíme se zachytit celý průběh bouřky, pokud tedy není nějak extra rychlá.

Jakou máte při lovu techniku? S čím se musí lovci potýkat?
Někdo má jen foťák, jiní používají třeba i nejrůznější detektory blesku. Na auta se dávají srážkoměry nebo příruční měřiče větru. Já začínal s jedním stativem se zrcadlovkou a druhým právě s takovým měřičem. Ukazovalo mi to nárazy větru. Potíž byla v tom, že jsem musel vždycky celou tu bagáž rychle zabalit, bouřka totiž bývá nevyzpytatelná. Nejvíce financí dáváme určitě do paliva, za rok toho najezdíme dost a nikdo nás nedotuje. Kvůli bouřkám někdy musíme jet v konkrétním úseku rychle a lidé si myslí, že jsme nějací závodníci. My ale jen chceme dohonit bouřku nebo ujíždíme před kroupami.

Jiní lovci bouřek v minulosti zmínili, že například o tornádu na Moravě věděli dopředu. Jak v takové situaci probíhá komunikace mezi vámi a ČHMÚ?
Výstrahy ČHMÚ se rozhodně obrovsky zlepšily, v roce 2008 byly oproti dnešku až na primitivní úrovni, nyní jsou již opravdu dobré. Co se týče tornáda, šly sice předpovědět podmínky pro vznik supercel, ale tornádo jako takové, jeho intenzitu a především lokalitu výskytu nikdo nepředpověděl. Podmínky pro něj byly na velké ploše, taková situace ale nastane třikrát až čtyřikrát za rok. My v CTRA nechceme působit paniku a při výstrahách píšeme, že mohou vzniknout lokální povětrnostní jevy. Nemůžeme ale ve většině předpovědí psát, že hrozí tornádo. S ČHMÚ komunikujeme, i když bychom chtěli spolupracovat víc.

Extrémní bouřky mají své hlídače. Jak se předvídá velká voda

Poskytlo loňské tornádo nějaká cenná data pro budoucí předpovědi?
Určitě ano. S každou situací se člověk učí, ať jde o přeháňky, či supercely. Já předpovídám od roku 2008 a učím se pořád. Naším cílem je o takových jevech zjistit co nejvíce a díky tomu zamezit maximálnímu množství škod, zranění a ztrátám na životech.

Z jaké vzdálenosti se vůbec může bouře sledovat, aby to bylo bezpečné?
Nejprve je hlavně třeba mít nějaké znalosti, třeba o práci s radarem. Je důležité vědět, jak bude bouřka postupovat, jak je silná, jestli hrozí kroupy, jestli bude rotovat a tak dále. Občas vznikají nebezpečné jevy velmi prudce, rozhodně bych doporučoval držet se radarových snímků, ty jsou i na Google mapách, a držet se mimo bouřkové buňky. Jakmile nad vámi začne pršet, stejně nemůžete fotit a musíte jet o kus dál.

Jaká jsou pravidla, kterými se při takové bouři řídit?
Vždy je třeba mít v bezpečné vzdálenosti úkryt. Obecně je samozřejmě nutné dbát na bezpečnost ve svém okolí, při bouřce hrozí pád úlomků větví, spadané stromy a další extrémní situace. Vždy je lepší být mimo bouřku než přímo pod ní.

A jaká jsou v Praze riziková místa z hlediska povodní?
Bezpečnostní opatření jsou nyní podle mě dobrá, od roku 2002 se do nich dost investovalo. Nejhůře je na tom nyní asi jih města, který však není tolik osídlený.

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Výtah na auta usmrtil v garážích muže, téměř mu oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací iDNES.cz tam muže...

Sídliště v Praze, které je skvělou adresou. Má vše, co si srdce žádá

Jihozápadní Město v Praze je na první pohled plné rozporů: skrývá v sobě unikátní památkovou rezervaci, bývalé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragická srážka na Černokostelecké. Na místě zasahoval i vrtulník

Při střetu dvou osobních aut v Černokostelecké ulici v Praze v úterý večer zemřel jeden člověk a další tři se zranili....

Bytový dům v Karlíně podpírá monumentální socha ženy od Davida Černého

U karlínské Invalidovny už několik měsíců vzniká jedinečný architektonický počin se sochami umělce Davida Černého. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Technické problémy šly předvídat, říká dopravní expert o Barrandovském mostě

Aktuální etapu oprav na Barrandovském mostě dodavatel nestihl včas, provoz na nejvytíženější dopravní tepně se tak...

Jeřáb vrátil na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře opravené zvony

Na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře se po téměř roční opravě vrátily zvony Michal a Ludvík. Jeřáb je vyzdvihl...

VIDEO: Muž polil plot ukrajinského velvyslanectví v Praze červenou barvou

Plot u sídla ukrajinského velvyslanectví v pražské Bubenči polil někdo v noci červenou barvou. Policejní mluvčí Jan...

Lidé vlakem jezdí, ale nikdo nevybírá jízdné, zlobí se obce na škrtání spojů

Radnicím podél trati Slaný – Louny se nelíbí záměr ukončit na ni vlakovou dopravu. Středočeský kraj, který provoz vlaků...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...