Na otřesné životní podmínky tří desítek zvířat v chovné stanici v prostorách rodinného domu si inspektorům postěžoval kupující poté, co zde před časem koupil štěně. Chovaná zvířata byla údajně špinavá a zapáchala.
Veterináři se proto vydali stanici, v níž se chovají plemena bišonek a boloňský psík, zkontrolovat.
„Žena nejprve odmítla pustit inspektory na pozemek. Proto byla kontaktována policie a běchovický městský úřad,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Tzv. množírny psůPodle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna jde o uměle vytvořený pojem poukazující na chovatele, kteří chovají zvířata za účelem jejich prodeje a poněkud neodpovídajícím způsobem. „Tito tzv. množitelé drží několik fen, které neustále připouštějí. Ty jsou potom z porodů umořené.“ Množírny se také tváří jako zájmový chov. „Kdyby to měli jako registrovanou živnost, tak na ně dohlíží živnostenský úřad, dohlíží na ně i veterinární správa. Ale pokud se za nimi skrývá zájmový chov, tak za nimi nikdo nechodí. Když ale přijde stížnost, pak máme důvod tento chov prověřit. To byl i případ z Běchovic,“ řekl Josef Duben. |
Kontroloři následně zjistili, že žena zvířata chová ve třech oddělených místnostech, dohromady asi na 100 metrech čtverečních. V jedné se přitom v klecích nacházely dvě kojící feny s třítýdenními štěňaty. Neměly však k dispozici misky s vodou, pouze vlhčené granule.
„Chovatelka uvedla, že nádobu s vodou by zvířata vylila,“ pokračoval mluvčí. V dalších místnostech pak kontroloři objevili volně pobíhající psy, kteří neměli ani vlhčené krmení.
Žena však pochybení odmítala. Inspektorům tvrdila, že přišli neohlášení a nevhod právě před venčením psů a úklidem prostor.
„Na podlaze přitom byly vidět šmouhy po výkalech, lepkavost podlahy a specifický zápach jasně ukazovaly na přítomnost zaschlé moči. Přítomnost moče chovatelka připouštěla a to vzhledem k počtu zvířat. Inspektoři ale konstatovali, že intenzita přítomného zápachu není otázkou či výsledkem počínání zvířat z daného dne,“ dodal Duben. Vzduchem se pak linul silný zápach.
Podle inspektorů byla zvířata značně zanedbaná, jejich majitelka nedokázala předložit očkovací průkazy dvaceti dospělých psů. Tvrdila, že je má uloženy u veterináře, ten však její slova popřel. Později uvedla verzi, že je nemůže najít.
„Žena uvedla, že nevlastní žádný živnostenský list. Nepředložila ani evidenci o prodeji zvířat,“ dodal mluvčí veterinární správy.
S chovatelkou proto Městská veterinární správa v Praze zahájila správní řízení. Žena se dopustila porušení veterinárního zákona, porušila rovněž zákon na ochranu zvířat proti týrání.
„Nyní může dostat pokutu až 500 tisíc. Jelikož ale nedošlo k utýrání zvířat, nepředpokládá se, že pokuta dosáhne až této horní hranice,“ upřesnil mluvčí. Chovatelka se také bude muset několika kusů zbavit a dát je do útulku, podle veterinářů měla doma „přezvěřeno“.