Mediální humbuk mě neovlivní, řekl soudce k H-Systemu a vyzval ke smíru

  • 6
Okresní soud pro Prahu-západ dnes spíše jen formálně zahájil jednání ve sporu mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti H-System a bytovým družstvem Svatopluk. Soudce navrhl smírčí řešení a jednání odročil. Právní zástupkyně konkurzního správce však možnou dohodu odmítá.

U soudu se mělo projednávat zaplacení nájemného za pozemky u řadových domů a pod nimi v Horoměřicích u Prahy. Konkurzní správce Josef Monsport družstvo žaluje o 22 milionů korun. Žalobu podal zhruba před rokem.

Podle zástupkyně žalobce měla žalovaná strana čas, aby navrhla smírčí řešení, případně se s konkurzním správcem setkala. Podle jeho právní zástupkyně nemá BD Svatopluk o jednání zájem.

Družstvo naopak tvrdí, že o setkání se zástupci věřitelského výboru žádalo víckrát.

„Soudce se vyslovil, že se spíše přiklání na stranu žalobce. Uložil nám, abychom podložili naše tvrzení ještě dalšími důkazy, to samozřejmě uděláme,“ řekl po jednání soudu novinářům předseda družstva Martin Junek. 

Družstvo by podle něj smírčí jednání preferovalo. „Stojíme o to, abychom se domluvili,“ dodal.

Samosoudce Zdeněk Blažek podotkl, že by oběma stranám by velmi prospělo, kdyby se pokusily jednat věcně. „Obě strany by si měly uvědomit, že pokud se skutečně budou chtít s druhou stranou dohodnout, tak za situace toho velkého mediálního humbuku, který kolem toho je, by jednání měla probíhat věcně a nějakým způsobem diskrétně,“ uvedl Blažek.

„Vím, že tady možná byl nějaký nátlak na vyšší soudy ohledně právě těch dobrých mravů a tak dále. Ale to evidentně svému účelu nedošlo. Já vás mohu ubezpečit, že kdyby bylo dvacet reportáží každý den o tom, že ti lidé jsou poškození, a já vím, že ta jejich situace není lehká, já se tím samozřejmě nemohu nechat v žádném případě ovlivnit,“ dodal Blažek.

Soud dnes začal jednat o zaplacení zhruba milionu za nájemné za pozemky pod řadovými domy. O dalších 21 milionech bude jednat v srpnu.

Žaloba je rozdělena na dvě části, každou projednává soud samostatně pod jinou spisovou značkou.

Dnešní jednání se podle Junka týká pozemků pod řadovými domy a přilehlých zahrad. Samotné řadové domy na pozemcích byly z konkurzu vyňaty. Svatopluk s placením nájemného nesouhlasí, uvádí například, že zahrady, za které chce Monsport nájemné, zdejší obyvatelé nevyužívají.

Monsport žádá nájemné za poslední tři roky před podáním žaloby, tedy za roky 2016 až 2018, nájemné za předešlá léta je promlčené.

Podle Junka zaslal Monsport družstvu předžalobní výzvu, kde požadoval zaplacení 21 milionů za užívání osmi bytových domů, tedy zhruba 60 bytů, a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů.

Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Ústavní soud uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Smetka dostal za vytunelování firmy 12 let vězení

Znalci začali v těchto dnech v Horoměřicích u Prahy oceňovat byty v konkurzu. Znalce při prohlídkách zajímá skutečný stav bytů, který zohlední při určování ceny, za kterou je budou moci současní majitelé nebo další zájemci koupit.

Znalecký posudek měl být hotový v dubnu, epidemie koronaviru ale jeho zpracování odsunula. Pokud vše půjde hladce, mohly by se první byty začít prodávat letos.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun.

Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

,