Lepší rozpoznání nádorů i hodnocení kvality chůze. IKEM zkouší nejlepší startupy

  8:40
Technologické inovace ve zdravotnictví mají další startupové nováčky. Do druhého ročníku mezinárodního inkubačního programu Caelestinus se přihlásilo přes šedesát startupů, víc než třetinu z nich Caelestinus hodlá letos podporovat v dalším rozvoji a růstu. Nejlepší nápady již testují v pražském IKEM.

Nejlepší nápady již zkoušejí zdravotníci IKEM v praxi. Na snímku využívají specialisté umělou inteligenci u akutního zákroku jater. | foto: IKEM

Pravidelné měření krevního cukru patří mezi rutinní práce, které musejí zdravotní sestry v nemocnicích provádět každý den. „Uvolnit ruce“ jim může nápad Martina Fejta, který založil startup GluMCO, s nímž se letos dostal do inkubačního programu Caelestinus na podporu startupových nováčků. Jeho mobilní senzor a aplikace zjednodušují lékařům a sestrám sledování hladiny cukru v krvi pacientů.

Během pobytu pacientů v nemocnici nebude nutné využívat mobilní telefon, jak tomu bylo doposud.

„Jsme parta vývojářů, potřebujeme tak pomoct především s byznysovou částí,“ říká pro MF DNES Fejt, který se svým řešením uspěl i na European Healthcare Hackathon. Ten se odehrál v listopadu loňského roku v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). A právě v krčské nemocnici budou projekt mladých vývojářů již brzy zkoušet v praxi.

V léčbě pomáhá virtuální realita. Usnadňuje operace i rehabilitace pacientů

IKEM v současné době testuje tři projekty, které vznikají na základě zdravotnických hackathonů (několikadenní setkání věděckých týmů, pozn. red.) nebo z inkubátoru Caelestinus.

„Jde o řešení kontinuálního měření moči, monitoraci hodnot glykemie pacientů na JIP odděleních a aplikaci, která má usnadnit dávkování heparinu a inzulinu. Každý z projektů je v různé fázi vývoje. Kromě těchto konkrétních nových řešení konzultovali naši odborníci řadu dalších projektů z inkubátoru Caelestinus, které však v současné době z různých důvodů ještě nedošly do stádia reálného vývoje,“ říká mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

Do druhého ročníku mezinárodního inkubátoru se přihlásilo přes šedesát startupů. Jednadvacet z nich si Caelestinus vybral, aby je letos podpořil v dalším rozvoji a růstu. Osm je z Česka, pět dalších z Evropy, pět z Ameriky, dva z Afriky a jeden z Asie.

Startupy dostanou osmiměsíční odbornou a mentorskou podporu včetně možnosti prezentovat svá řešení na největších světových zdravotnických setkáních a získat kapitálovou investici.

Umělá inteligence pomáhá s diagnózou

Letošní zajímavé startupy

  • DataSentics (projekt DATAMASH): Řešení, které propojuje data z laboratoří a osobní informace pacienta. Má pomoci v diagnostice chronického onemocnění ledvin.
  • Gait Quality Monitor: Sada nositelných senzorů spolu s výpočetní jednotkou vyhodnocuje kvalitu chůze v reálném čase a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu uživateli nebo lékaři. Cílem je měřit a poskytovat diagnostiku pro prevenci závažných následků neurologických poruch a onemocnění.
  • MAIA LABS: Aplikace umělé inteligence analyzující obraz z endoskopu při kolorektálním vyšetření. Cílem je včas lépe identifikovat riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Některé startupy přihlášené do programu však finance nepotřebují a chtějí se spíše rozvíjet po odborné stránce. To je příklad datového modelu nazvaného Ettioled, jehož tým pochází z poradenské společnosti Deloitte. Ettioled umožňuje efektivní cílení na pacienty s chronickým onemocněním ledvin.

„Pro náš model jsme použili data z IKEM. Model byl za pomoci umělé inteligence (AI) schopen identifikovat malou podskupinu z celého datasetu, která byla později v 99 procentech diagnostikovaná chronickým onemocněním ledvin,“ potvrdil Pavel Milička z Ettioled.

Podle něj by se datový model mohl brzy využívat na detekci dalších chronických onemocnění. „Těšíme se na zajímavých osm měsíců networkingu s experty v oboru,“ doplňuje Milička.

Další letošní startupy se zaměřují například na diagnostiku zdravotní péče a diagnostiku ohrožených pacientů pomocí EKG, vývoj aplikace na lepší propojení diabetiků s odbornými lékaři nebo i senzory, které hodnotí kvalitu chůze jako prevenci neurologických onemocnění.

Loni vyhrála i analýza očí

První ročník programu Caelestinus skončil loni na podzim. Během osmi měsíců vytvořil 14 týmů. Jejich projekty se zabývaly například měřením objemu vylučované moči, vzděláváním pro záchranu životů nebo vývojem softwaru s umělou inteligencí pro analýzu snímků očního pozadí.

„Běh roku 2022 byl pro nás jako organizátory i účastníky inkubace pilotní. Podařilo se nám nastavit systém spolupráce s partnery jako IKEM nebo Fakultní nemocnicí Hradec Králové tak, aby v letošním ročníku účastníci získali podporu formou, která respektuje běh lékařských zařízení a časové možnosti odborných mentorů. Potvrdila se také síla online setkání, během kterých si startupy vyměňují své zkušenosti mezi sebou,“ říká zakladatel inkubátoru Caelestinus Tomáš Studeník.

Zázraky české medicíny. Naději dává kost z tiskárny i lék na rakovinu prostaty

Caelestinus nese název po milosrdném bratru Celestýnu Opitzovi, průkopníkovi operací pod narkózou. Už druhým rokem podporuje týmy formou komplexního mentoringu při budování nových startupových projektů. Pomáhá jim zároveň při stavbě nových služeb a produktů pro zdravotní péči, které využívají nejmodernější informační technologie: od samotného nápadu po funkční prototyp, který je testován a „dolaďován“ v ostrém zdravotnickém provozu.

„Počet i kvalita přihlášených týmů oproti loňskému pilotnímu roku šly nahoru. I tak se mezi přijaté pokročilé projekty dostali vítězové našich hackathonů. Čeští inovátoři mají na to, aby uspěli na globálním trhu zdravotních technologií a Caelestinus jim v tom pomůže,“ dodává Studeník.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Praha 4 v nájemní pasti. Inflační doložka ročně zvedá nájem radnice o miliony

27. dubna 2024  11:39

Nájem radnice Prahy 4 v soukromé budově v Krči stále citelněji vysává rozpočet městské části. V...

Hasičští potápěči cvičili v holešovickém přístavu. Vyprošťovali dodávku z Vltavy

27. dubna 2024  10:56

Hasiči a potápěči pražských hasičů cvičili v pátek vyzvednutí dodávky, která sjela do Vltavy a...

Ve Zdicích na Berounsku hořel rodinný dům, do nemocnice odvezli i jednoho hasiče

27. dubna 2024  9:21

Ve Zdicích na Berounsku hořel v pátek odpoledne rodinný dům, škoda dosáhla dvou milionů korun....

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...