Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Pořadník na Jedličkárnu. Před rokem 1989 byla bezbariérovost vzácná

  7:01aktualizováno  10:01
Hodnotit to, jak se žilo před rokem 1989 lidem s handicapem, není snadné. Co člověk s postižením, to jiný problém a příběh. „Bezbariérové budovy či metro byly vzácné. Na lidi s postižením nikdo nemyslel,“ vzpomíná pro MF DNES handicapovaný Radek Musílek.
Radek Musílek, mediální koordinátor Jedličkova ústavu.

Radek Musílek, mediální koordinátor Jedličkova ústavu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bezbariérové školy byly před revolucí spíše výjimkou, takže děti se zdravotním handicapem se společně se zdravými většinou nevzdělávaly, protože se jednoduše nedostaly do budovy či třídy.

Pro děti s tělesným postižením v Praze fungoval Jedličkův ústav a školy, kde si splnily školní docházku. Dostalo se jim zde také rehabilitace a zdravotní péče. „Tím, že Jedle byla jedno z mála zařízení tohoto typu, dostat se do něj dalo na pořadník,“ říká Musílek, který tam nastoupil jako žák do čtvrté třídy v roce 1989.

Do té doby se vzdělával v běžné základní škole, která vůbec nebyla na dítě, které nemůže chodit, připravená. „Já jsem v té době ještě neměl ani vozík a jezdil jsem na takovém větším kočárku,“ dodává. Na invalidní vozík se rovněž muselo čekat. Maminka tak každou přestávku přišla a pomohla mu třeba na záchod.

Bezbariérová jedna stanice

Když na něj tedy konečně došla řada v pořadníku do Jedličkova ústavu a školy, poprvé mu tam zapůjčili vozík. Budova byla také přizpůsobená alespoň částečně lidem s handicapem. „Pro mě jako dítě bylo podstatné, že jsem se tady v Jedli všude dostal,“ podotýká.

Musílek následně vystudoval běžné gymnázium, kde mu v devadesátých letech ředitel vyšel vstříc a všechny hodiny jeho třídy umístil do přízemí. Po maturitě šel na pedagogickou vysokou školu a v současné době ve škole pro tělesně postižené v Jedličkově ústavu působí jako učitel.

„Dnes bych tu školu nepoznal. Kdyby mi někdo zavázal oči a po těch mnoha letech by mě sem přivedl, netušil bych, že jsem ve stejné budově,“ popisuje, jak se vybavení zlepšilo.

Problémem nebylo jen samotné vzdělávání, ale také třeba cestování. „Stanice metra Vyšehrad byla jediná bezbariérová stanice v Praze, takže jste tam mohli nastoupit, ale už jste nikde nevystoupili,“ podotýká se smíchem Musílek.

I když stále přístupnost budov a pražských míst není ideální, rozhodně se toho podle Musílka hodně změnilo. Ať už v dopravě, kdy jezdí nízkopodlažní autobusy či tramvaje, nebo třeba to, že na benzinových stanicích se vždy nachází bezbariérová toaleta.

Pokusy i zvláštní přístup. Školy pro handicapované děti fungují už 150 let

Dnes už tak Jedličkův ústav a školy nejsou uzavřené místo, ba spíše naopak. „Za komunistů to byl svět sám pro sebe, protože lidé neměli moc možností vyrazit ven, i když se o to zaměstnanci snažili,“ dodává. Když pracovníci se svými svěřenci někam vyjeli, museli je kvůli nedostatku bezbariérových míst všude sami nosit.

A spoustu překážek řešili i rodiče. Jiný příběh vypráví Dana Lacinová ze Společnosti pro lidi s mentálním postižením v České republice, které se v roce 1983 narodil syn s epilepsií a kombinovanými vadami. Vzpomíná na to, že jí tehdy chyběl hlavně dostatek informací.

Až když její syn začal chodit do zvláštní školy a poznala další rodiče, kteří se potýkali s podobnými problémy, dozvěděla se od nich více. Třeba to, že má nárok na příspěvek na péči. Do té doby se setkala jen s tím, že jí úřady doporučovaly, aby dala syna do ústavu v Praze v Krči. „Sociální pracovnice pozorovala moje dítě a řekla mi, že není v pořádku, a ať si zažádám o místo v ústavu, dokud je tam volno,“ vzpomíná Dana Lacinová.

Podle jejích zkušeností dnes existuje více možností, kam dítě s handicapem může chodit do školy a kde lze zjistit vše potřebné. „Je velký rozdíl mezi lidmi s postižením, někteří mají větší schopnosti a někteří menší a dneska se mohou zařadit i do normální školy, a to je obrovské plus,“ říká a doplňuje, že její syn byl ve zvláštní škole šťastný.

Ústavy mimo Prahu

Pozůstatky minulosti v této oblasti řeší Praha i třicet let po sametové revoluci. Většina pobytových zařízení pro lidi s postižením je totiž mimo Prahu. Tato praxe byla častá už za první republiky, ale nejvíce se rozšířila po druhé světové válce.

Když člověk s handicapem zůstane v péči ústavu ve Šluknovském výběžku či v Karlovarském kraji, příbuzní ho nemají možnost navštěvovat tak často, jak by chtěli. Složité je také pro rodiny vzít si své handicapované příbuzné na volné dny domů.

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

Česko - Polsko 3:1, fotbalistům na startu bojů o Euro pomohly bleskové góly

Čeští fotbalisté do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 vstoupili přesvědčivým vítězstvím. V souboji dvou...

Na Příbramsku sjel řidič do Vltavy, zemřel zaklíněný v kabině pod hladinou

U Hřiměždic na Příbramsku sjel po nárazu do zábradlí řidič nákladního auta do Vltavy. Muž, který byl zaklíněný v kabině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polští fanoušci prošli Prahou, policie jich před stadionem několik zadržela

Kvůli kvalifikačnímu zápasu o Euro mezi českými a polskými fotbalisty, který začal ve 20:45 v Edenu, přichystala...

Omluvte se Železnému za zveřejnění videa, vyzval strážníky primátor Svoboda

Na zveřejněný incident moderátora ČT Jakuba Železného s pražskou městskou policií dnes reagoval primátor Bohuslav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Muž vyhrožoval nemocnici v Příbrami likvidací, má zaplatit 40 tisíc

Muži, který loni v listopadu vyhrožoval příbramské nemocnici, vyměřil Okresní soud v Příbrami peněžitý trest ve výši 40...

Pražský lékař je obviněný ze znásilnění dítěte, policie hledá další oběti

Kriminalisté v minulých dnech zahájili trestní stíhání padesátiletého lékaře z pražské Hostivaře. Je podezřelý, že...

Zubařka a další žena čelí obžalobě z vraždy, muž si podle nich smrt přál

Státní zástupkyně obžalovala dvě ženy z vraždy padesátiletého muže v Praze. Obhajoba tvrdí, že si přál být usmrcen....

Auto na dálnici u Průhonic smetlo chodce, patrně vystoupil z kamionu

Na D1 u Průhonic v pondělí večer zemřel osmadvacetiletý chodec, srazilo ho osobní auto. Policie bude nehodu vyšetřovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...