Přednosta gynekologie FN Motol Roman Chmel | foto: Michal Sváček, MAFRA

Porod z cizí dělohy. Čeští lékaři využívají žijících i zemřelých dárkyň

Na světě se lékařům podařilo zatím transplantovat šedesát děloh, z nichž se narodilo 19 dětí. Jedno z nich v Praze. Fakultní nemocnice v Motole ve spolupráci s IKEM by se mohla zařadit mezi světově jedinečná centra, kde se takových dětí narodilo více. Již nyní další žena po transplantaci dítě čeká.

„Nemůžu prozradit detaily. Jedná se na jedné straně o vědeckou studii, jejíž závěrečné výsledky budeme prezentovat až okolo roku 2023, a zadruhé také chci, aby naše příjemkyně dělohy byly úplně v klidu a nebyly ve stresu,“ říká Roman Chmel, přednosta tamní gynekologicko-porodnické kliniky.

Je ten narozený chlapeček takový malý zázrak?
Pro nás, kteří jsme se programu transplantace dělohy s využitím metod asistované reprodukce v léčbě ženské neplodnosti věnovali v podstatě posledních pět let, to malý zázrak je. Až dva měsíce poté, co jsme se rozhodli s touto studií začít, se narodil ve Švédsku první chlapeček ženě po transplantaci dělohy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.