Chrám ve Staré Boleslavi prochází rekonstrukcí, klenbu ozdobí zlatá madona

  7:19aktualizováno  15:19
Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi prochází nejrozsáhlejší opravou od roku 1623. Lavice s věřícími nahradilo lešení s řemeslníky. Na zdi bude zlatě vyobrazena kopie reliéfu z palladia země české, které je v chrámu uloženo.

Restaurátorské práce v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi (5. 11. 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hlavní oltář je zahalený do igelitu. Přes lešení není skoro vidět. Podlahu, boční kaple a sochy zakrývá bednění. Lavice pro věřící z kostela zmizely. Stejně tak další vybavení. I obrazy svatých. 

Od klenutého stropu presbytáře, z úctyhodné výšky zhruba 22 metrů, se line tichá hudba. Chorál to není. To tam akademický malíř Jiří Říha restauruje stropní fresku a poslouchá u toho rádio. Zrovna pracuje na zlatém vyobrazení palladia země české. Jeho originál, kovový reliéf madony s dítětem, je v raně barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi běžně uschován. Svým významem je srovnáván s korunovačními klenoty. Teď je však na jiném místě, stejně jako vybavení kostela.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie prochází nejrozsáhlejší a nejnákladnější rekonstrukcí od dob svého dokončení v roce 1623. Byl proto vystěhován a místo věřících v něm potkáte hlavně řemeslníky a restaurátory.

„Autorem těchto fresek je Josef Hellich. Vytvořil je v roce 1873. Žádnou starší výmalbu jsme pod nimi kupodivu nenašli,“ říká Jiří Říha u stropních fresek. Zato hlavní oltář jej překvapil. „Tolik soch od Matyáše Brauna jsem na oltáři ještě neviděl,“ dodává.

Fotogalerie

Řemeslníci v kostele odkrývají letité nánosy prachu, seškrabují staré omítky, vyspravují praskliny, štukují, malují a zlatí. Čilý stavební ruch je i kolem kostela. Pracuje se na fasádě, kope se drenáž a kompletní rekonstrukcí prochází i ambit, klenutá otevřená chodba za kostelem se stropními malbami.

„Ambit bude opraven jako první, možná už do konce tohoto roku. Bude přístupný veřejnosti stejně tak jako bazilika,“ uvádí probošt staroboleslavské kapituly a místní duchovní správce Libor Bulín.

Omítka zčernala prachem

Na vnitřních omítkách chrámu je podle řemeslníků nejhorší čištění od starých nánosů. 

Co je palladium země české

Je to kovový reliéf madony s dítětem, kterému věřící připisují ochrannou moc nad českými zeměmi. Podle legendy ho dostala sv. Ludmila od věrozvěsta Metoděje.

„Někde bylo až sedm vrstev maleb. Většinou se v minulosti bílil. Na barvách se ale strašně moc podepsal prach. Doslova se zažral do omítek. Co bylo dříve bílé, skončilo jako černo-šedé,“ popisuje Marek Hulcer, umělecký štukatér a stavbyvedoucí za firmu Akant Art. Ta má na starosti kompletní výmalbu kostela, zvenku i zevnitř, restaurování fresek, opravy soklů a štuk. V minulosti pracovala například na rekonstrukci baziliky ve Velehradě, hlavního nádraží v Praze nebo Národního muzea.

„Až to tu dokončíme, bude kostel o hodně jiný, než na který byli lidé zvyklí. Bude zářit. Jen v bohatě zdobených bočních kaplích bude tak o 80 procent více zlata,“ říká Hulcer a pokračuje: „Dáváme to tu do původního stavu, tak jak to vypadalo ve druhé polovině 17. století.“

Po odstranění nánosů barev vyniknou ornamenty, které již nebyly ani vidět. Část z nich opět zvýrazní plátkové zlato. Vnitřek kostela bude mimo fresky vymalován jednou barvou, „sraženou bílou“ neboli „café latté“.

V mariánském komplexu za kostelem vznikne infocentrum a malá expozice věnovaná palladiu země české. V bývalém domku kostelníka pak bude duchovní poradna.

„Chceme Starou Boleslav celkově duchovně a kulturně povznést. Aby to bylo místo, kam budou lidé rádi přicházet a budou se tam vracet,“ uzavírá Libor Bulín.

Poutní areál ve Staré Boleslavi

Staroboleslavský poutní areál je spolu s Pražským hradem nejstarším a nejpamátnějším místem českého státu. Nyní prochází nákladnou rekonstrukcí, která je hrazena převážně z dotací Evropské unie. Ta na opravy věnovala téměř 242 milionů korun. Staroboleslavská kapitula má minimálně pětiprocentní účast a podle probošta Libora Bulína ji to i tak zadluží až na dvacet let. Krom již opravovaného mariánského komplexu by měla brzy začít také rekonstrukce románské baziliky sv. Václava. V centru města má církev i řadu jiných objektů, které chce v budoucnu opravit. Sloužit by mohly i jako zázemí pro poutníky. Mariánská bazilika by se měla otevřít na Nový rok 2020.  

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Policejní auto pronásledovalo motorkáře, převrátilo se na střechu

Ilustrační snímek

Pronásledování motorkáře, který v noci nezastavil na výzvu pražských policistů, skončilo nehodou. Policejní vůz najel...

Stavba metra D odstartuje v červnu, radní schválili geologický průzkum

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní schválili geologický průzkum, kterým v červnu začne stavba trasy metra D. Ta povede z Pankráce do...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz