Bulovka a Thomayerka ztratí přídomek fakultní. Mění razítka i vizitky

  15:28aktualizováno  15:28
Pražské nemocnice Na Bulovce a Thomayerova ztratí od 1. ledna z názvu slůvko fakultní. Obě nemocnice i ministerstvo, které je zřizuje, slibují, že pro pacienty se nic nezmění. Změna názvu se ale v novém roce projeví na webu nebo vizitkách. Nemocnice vyjde na desetitisíce.

Pražská nemocnice Na Bulovce | foto: MF DNES

Od Nového roku zůstanou v Praze tři fakultní nemocnice - Všeobecná fakultní nemocnice, FN Královské vinohrady a FN Motol. Bulovka a Thomayerova nemocnice o svůj přídomek přijdou. Vedení obou nemocnic se už na změny připravuje. Od Nového roku se změní webové stránky, vstupní brány do areálu nemocnic i razítka tamních lékařů.

"Nejvíce asi pacienti budou vnímat to, že na bráně nad vstupem do nemocnice se k prvnímu dni roku uřízne nápis fakultní. Slůvko se odstraní i z hlaviček oficiální korespondence nemocnice a z faktur. Název nemocnice se změní i na razítkách lékařů, na jejich zhotovení bylo vyhlášeno výběrové řízení," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek s tím, že změna nemine ani web nemocnice.

Univerzitní nemocnice

O zrušení statutu fakultní nemocnice začal u Bulovky a Thomayerovÿ nemocnice mluvit ministr zdravotnictví Leoš Heger v souvislosti s restrukturalizací lůžek. Veškerá činnost včetně klinik a odborných center zůstane podle resortu zachována.
Ministr Heger si ale tímto připraví půdu pro nový zákon o univerzitních nemocnicích, který má právní cestou ošetřit transformaci fakultních nemocnic. Heger chce posílit pražské kmenové nemocnice, které jsou fyzicky vázané na sídla lékařských fakult, a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál. Jinými slovy, nemocnice Bulovka a Thomayerova nemají s lékařskými fakultami provázáno tolik oborů jako ostatní pražské fakultní nemocnice, navíc odpovídají dostupnosti a spádovitosti lékařské péče.

"Web Fakultní nemocnice Na Bulovce bude půl roku dobíhat a nahradí jej už od prvního ledna doména s názvem Bulovka.cz. Pacienti se dostanou i na starý web, vše bude ale přesměrováno na nové webové stránky. Změní se i koncovky u mailů lékařů," dodal Šalek.

Letáky a vizitky zůstanou do rozdání

Podle Šalka se snaží nemocnice ke změně přistupovat racionálně a ne všude proto pacienti najdou nový název hned od 1. ledna. Třeba nad hlavní branou už ho nenajdou, na letácích a propagačních materiálech ale personál nemocnice slůvko fakultní jen přelepí. Materiál tak zůstane do vybrání v oběhu, aby se ihned nemusel tisknout nový. Podobně to bude také s vizitkami, které se rozdají a teprve v průběhu roku se do oběhu dostanou nové.

"Náklady na změny chceme minimalizovat. Kde se to tedy dá, řešíme to svépomocí," dodal Šalek. Nová razítka stojí nemocnici 40 tisíc korun, náklady na odstranění nápisu nad hlavní branou do areálu Bulovky asi 30 korun. "To je jen částka za novou flexu do řezačky. Samozřejmě zde není započítána lidská práce. Není to navíc konečné číslo, které naroste o desetitisíce korun. Bude totiž třeba nechat graficky zpracovat a znovu vytisknout cedule v nemocnici a navigační značení v areálu," doplnil mluvčí. Všechny náklady jdou z rozpočtů nemocnic, ministerstvo zdravotnictví na změny zvláštní účet vyhrazen nemá.

Podobné změny čekají i Fakultní Thomayerovu nemocnici. "Změní se název na hlavičkových papírech, razítkách, webu či bráně nemocnice. Jinak ale vůbec nic," říká mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

O převodu Bulovky se bude jednat v únoru

Obě nemocnice budou i v novém roce nadále spadat pod ministerstvo zdravotnictví. I beze slova fakultní mají být dál výukovým pracovištěm pro všechny pražské lékařské fakulty. Ani péče o pacienty se prý nijak nezmění. Změna přijde na Bulovku až v průběhu roku 2012. To by se totiž měl rozjet převod zařízení na Prahu, která chce mít z Bulovky metropolitní nemocnici.

"Na ministerstvu jsme zaznamenali zájem Prahy o převod Bulovky od státu na město a o její přetvoření na metropolitní nemocnici, zatím nám ale nepřišla žádná žádost schválená zastupitelstvem o zahájení převodu nemocnice. Ministerstvo je přesto připraveno okamžitě jednat," řekl iDNES.cz už dříve náměstek pro legislativu a právo Martin Plíšek z ministerstva zdravotnictví.

Převod podle něj potrvá měsíce. "Je potřeba řešit právní formu převodu a spoustu administrativy. Ministerstvo zdravotnictví má však samozřejmě zájem o zachování specializované péče, klinik a vzdělávání, tohle budou naše podmínky," dodal s tím, že pro ministerstvo, management nemocnice i pacienty by bylo nejlepší, kdyby se o převodu rozhodlo co nejrychleji a do března příštího roku bylo jasno.

Podle všeho s tím problém nebude, zájem je totiž i na druhé straně. "Vznikly obavy, že v rámci nové koalice by nemuselo k převodu Bulovky dojít. Není to ale pravda, stále o něj máme zájem, i v nové koalici. Na únorovém zastupitelstvu bych chtěl předložit návrh k vlastní transformaci," uvedl pražský radní pro zdravotnictví Ivan Kabický.

Dodal, že i Praha chce, aby si Bulovka zachovala rozsah péče a po převodu nemocnice z ministerstva na město se z ní nestalo jen druhořadé obvaziště. Bulovka má velké AIDS centrum či infekční kliniku vybavenou pro léčbu nejtěžších nákaz. V Thomayerově nemocnici je známá onkologie či špičkové centrum dětské traumatologie. O převzetí Thomayerky se zatím nejedná.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

Policie odložila případ ženy uštknuté mambou, hada koupila na internetu

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Pražští policisté odložili případ třicetileté ženy, kterou loni na začátku října uštkla v Hlubočepích jedovatá mamba....

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Poražený exsenátor, který se přel s rivalem o podporu, chce místo Baudyšové

Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line...

O uvolněné senátorské křeslo v obvodu Praha 9 bude na začátku dubna zřejmě bojovat desítka kandidátů, vyplývá z...

Najdete na iDNES.cz