Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Bulovka a Thomayerka ztratí přídomek fakultní. Mění razítka i vizitky

  15:28aktualizováno  15:28
Pražské nemocnice Na Bulovce a Thomayerova ztratí od 1. ledna z názvu slůvko fakultní. Obě nemocnice i ministerstvo, které je zřizuje, slibují, že pro pacienty se nic nezmění. Změna názvu se ale v novém roce projeví na webu nebo vizitkách. Nemocnice vyjde na desetitisíce.

Pražská nemocnice Na Bulovce | foto: MF DNES

Od Nového roku zůstanou v Praze tři fakultní nemocnice - Všeobecná fakultní nemocnice, FN Královské vinohrady a FN Motol. Bulovka a Thomayerova nemocnice o svůj přídomek přijdou. Vedení obou nemocnic se už na změny připravuje. Od Nového roku se změní webové stránky, vstupní brány do areálu nemocnic i razítka tamních lékařů.

"Nejvíce asi pacienti budou vnímat to, že na bráně nad vstupem do nemocnice se k prvnímu dni roku uřízne nápis fakultní. Slůvko se odstraní i z hlaviček oficiální korespondence nemocnice a z faktur. Název nemocnice se změní i na razítkách lékařů, na jejich zhotovení bylo vyhlášeno výběrové řízení," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek s tím, že změna nemine ani web nemocnice.

Univerzitní nemocnice

O zrušení statutu fakultní nemocnice začal u Bulovky a Thomayerovÿ nemocnice mluvit ministr zdravotnictví Leoš Heger v souvislosti s restrukturalizací lůžek. Veškerá činnost včetně klinik a odborných center zůstane podle resortu zachována.
Ministr Heger si ale tímto připraví půdu pro nový zákon o univerzitních nemocnicích, který má právní cestou ošetřit transformaci fakultních nemocnic. Heger chce posílit pražské kmenové nemocnice, které jsou fyzicky vázané na sídla lékařských fakult, a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál. Jinými slovy, nemocnice Bulovka a Thomayerova nemají s lékařskými fakultami provázáno tolik oborů jako ostatní pražské fakultní nemocnice, navíc odpovídají dostupnosti a spádovitosti lékařské péče.

"Web Fakultní nemocnice Na Bulovce bude půl roku dobíhat a nahradí jej už od prvního ledna doména s názvem Bulovka.cz. Pacienti se dostanou i na starý web, vše bude ale přesměrováno na nové webové stránky. Změní se i koncovky u mailů lékařů," dodal Šalek.

Letáky a vizitky zůstanou do rozdání

Podle Šalka se snaží nemocnice ke změně přistupovat racionálně a ne všude proto pacienti najdou nový název hned od 1. ledna. Třeba nad hlavní branou už ho nenajdou, na letácích a propagačních materiálech ale personál nemocnice slůvko fakultní jen přelepí. Materiál tak zůstane do vybrání v oběhu, aby se ihned nemusel tisknout nový. Podobně to bude také s vizitkami, které se rozdají a teprve v průběhu roku se do oběhu dostanou nové.

"Náklady na změny chceme minimalizovat. Kde se to tedy dá, řešíme to svépomocí," dodal Šalek. Nová razítka stojí nemocnici 40 tisíc korun, náklady na odstranění nápisu nad hlavní branou do areálu Bulovky asi 30 korun. "To je jen částka za novou flexu do řezačky. Samozřejmě zde není započítána lidská práce. Není to navíc konečné číslo, které naroste o desetitisíce korun. Bude totiž třeba nechat graficky zpracovat a znovu vytisknout cedule v nemocnici a navigační značení v areálu," doplnil mluvčí. Všechny náklady jdou z rozpočtů nemocnic, ministerstvo zdravotnictví na změny zvláštní účet vyhrazen nemá.

Podobné změny čekají i Fakultní Thomayerovu nemocnici. "Změní se název na hlavičkových papírech, razítkách, webu či bráně nemocnice. Jinak ale vůbec nic," říká mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

O převodu Bulovky se bude jednat v únoru

Obě nemocnice budou i v novém roce nadále spadat pod ministerstvo zdravotnictví. I beze slova fakultní mají být dál výukovým pracovištěm pro všechny pražské lékařské fakulty. Ani péče o pacienty se prý nijak nezmění. Změna přijde na Bulovku až v průběhu roku 2012. To by se totiž měl rozjet převod zařízení na Prahu, která chce mít z Bulovky metropolitní nemocnici.

"Na ministerstvu jsme zaznamenali zájem Prahy o převod Bulovky od státu na město a o její přetvoření na metropolitní nemocnici, zatím nám ale nepřišla žádná žádost schválená zastupitelstvem o zahájení převodu nemocnice. Ministerstvo je přesto připraveno okamžitě jednat," řekl iDNES.cz už dříve náměstek pro legislativu a právo Martin Plíšek z ministerstva zdravotnictví.

Převod podle něj potrvá měsíce. "Je potřeba řešit právní formu převodu a spoustu administrativy. Ministerstvo zdravotnictví má však samozřejmě zájem o zachování specializované péče, klinik a vzdělávání, tohle budou naše podmínky," dodal s tím, že pro ministerstvo, management nemocnice i pacienty by bylo nejlepší, kdyby se o převodu rozhodlo co nejrychleji a do března příštího roku bylo jasno.

Podle všeho s tím problém nebude, zájem je totiž i na druhé straně. "Vznikly obavy, že v rámci nové koalice by nemuselo k převodu Bulovky dojít. Není to ale pravda, stále o něj máme zájem, i v nové koalici. Na únorovém zastupitelstvu bych chtěl předložit návrh k vlastní transformaci," uvedl pražský radní pro zdravotnictví Ivan Kabický.

Dodal, že i Praha chce, aby si Bulovka zachovala rozsah péče a po převodu nemocnice z ministerstva na město se z ní nestalo jen druhořadé obvaziště. Bulovka má velké AIDS centrum či infekční kliniku vybavenou pro léčbu nejtěžších nákaz. V Thomayerově nemocnici je známá onkologie či špičkové centrum dětské traumatologie. O převzetí Thomayerky se zatím nejedná.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vlastník zavřel cestu vedoucí přes jeho pozemek, výletníci ji chtějí zpět

Na turistické trase a cyklostezce vedoucí Šáreckým údolím mezi Podbabou a Nebušicemi se loni v listopadu objevila...

Za pití alkoholu mimo zahrádky už padly pokuty, v létě strážníci přitvrdí

S rozvolňováním opatření začaly podniky v Praze nabízet občerstvení ke konzumaci na zahrádkách. Jenže městská vyhláška...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

VIDEO: Bez turistů za polovic. V centru Prahy lákají na levné jídlo i pivo

„Takové ceny jsem tady viděl naposledy před 15 lety,“ říká číšník v restauraci před orlojem na Staroměstském náměstí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jste hovado a na facku, vzkázala Hřibovi opoziční zastupitelka Udženija

Na posledním zastupitelstvu pražského magistrátu, které trvalo až do ranních hodin, létaly vzduchem urážky a málem i...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Základy jsme zjistili na internetu, říkají výrobci středočeského cideru

Premium Manželé Abtovi vyrábějí řemeslné cidery, mošty a limonády na rodinném statku. Jejich dvě limonády získaly v tomto roce...

Jste hovado a na facku, vzkázala Hřibovi opoziční zastupitelka Udženija

Na posledním zastupitelstvu pražského magistrátu, které trvalo až do ranních hodin, létaly vzduchem urážky a málem i...

Opozice zpochybňuje opravu radnice Prahy 10, může prý stát stejně jako nová

Je lepší stavět novou budovu, či opravovat starou? V případě radnice v Praze 10 to může vyjít takřka nastejno. Opozice...

Kryt na Karlově náměstí v Praze čeká průzkum, mohl by sloužit jako nádrž

Radnice Prahy 2 nechá prozkoumat stav protileteckého krytu na Karlově náměstí nedaleko sochy Elišky Krásnohorské. Kryt...

Najdete na iDNES.cz