Pražské nemocnice Bulovka a Thomayerova ztratí přívlastek fakultní

  14:59aktualizováno  16:54
Pražské nemocnice Bulovka a Thomayerova ztratí k prvnímu lednu příštího roku přívlastek fakultní. Kvůli restrukturalizaci lůžek o tom rozhodlo ministerstvo. Veškerá činnost včetně klinik a odborných center zůstane zachována.

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze. | foto: Archiv MF DNESMF DNES

"Jde o první zásadní krok transformace pražského zdravotnictví za posledních dvacet let," sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Změnu prý konzultovalo s přednosty jednotlivých klinik i s ministerstvem školství.

V Praze zůstanou nadále tři fakultní nemocnice, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Ministr Leoš Heger si tak připravil půdu pro nový zákon o univerzitních nemocnicích, který má od prvního ledna právní cestou ošetřit transformaci fakultních nemocnic. Heger chce posílit kmenové nemocnice, které jsou fyzicky vázané na sídla lékařských fakult, a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

Praha o Bulovku požádá v říjnu

Jinými slovy, nemocnice Bulovka a Thomayerova nemají s lékařskými fakultami provázáno tolik oborů jako ostatní pražské fakultní nemocnice, které navíc odpovídají dostupnosti o spádovitosti lékařské péče. Navíc o Bulovku před časem projevila zájem Praha.

"Hlavní město Praha před časem projevilo mediální zájem o převod nemocnice Bulovka a Thomayerova. Jsme ochotní o tom jednat, ale očekáváme proto oficiální žádost podepřenou stanoviskem pražského zastupitelstva," uvedl náměstek ministra pro legislativu a právo Martin Plíšek s tím, že ministerstvo ještě od Prahy nic nedostalo. Jednou z podmínek převodu bude podle Plíška zachování superspecializované péče.

Náměstek primátora Ivan Kabický zájem Prahy o Bulovku potvrdil s tím, že město o ni začne usilovat v říjnu. "Celý proces jsme kvůli konkurzu na nového ředitele Bulovky zastavili. Připravujeme však na říjnové zastupitelstvo usnesení o vůli nemocnici Bulovka převzít," avizoval Kabický.

Převod na hlavní město by měl proběhnout stejně jako v případě Úrazové nemocnice v Brně změnou v zákoně 219. "Máme představu, že Praha by si převzala kompletně celou nemocnici, na druhou stranu z ministerstva občas přicházejí informace, že převod proběhne bez onkologie nebo infekčního oddělení, tak uvidíme," dodal Kabický.

O Thomayerovu nemocnici podle něj Praha zatím neusiluje. "Je to vize po roce 2014, tedy po druhém volebním období," poznamenal.

Pro pacienty se nic nezmění

Podle ministerstva zdravotnictví nepřijdou nemocnice o nic jiného než o slůvko z názvu. Pro lékaře pracující na Bulovce a v Thomayerově nemocnici ani pro pacienty obou zařízení se nic nezmění.

"Obě nemocnice zatím zůstanou jako přímo řízená zařízení stejně jako IKEM, Centrum péče o matku a dítě, Revmatologický ústav či nemocnice Nemocnice Na Homolce V Praze a podobně. Ty nenesou statut fakultního zařízení, ale poskytují tu neodbornější a superspecializovanou péči," vysvětlil Plíšek.

"Rozsah zdravotní péče se bude tak jako doposud přizpůsobovat potřebám pražského i středočeského regionu," ujistil i ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"V platnosti zůstanou smlouvy s jednotlivými pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik," dodal. Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic. Převedou se i dotace, aby nechyběly peníze a nesnížil se tak počet výkonů či lékařů.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zimola ČSSD neopouští, vznik platformy není konkurencí, ubezpečil Hamáček

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD, oznámil...

Mléčné bary, Tuzex a zanedbané letiště, vzpomínají Brňané na 80. léta

Jahodový koktejl vyráběli z jablek, kuřata grilovali ve Sputniku a do Prioru na brněnském náměstí Svobody se lidé...

Zranění na silnicích. Kvůli náledí došlo k sérii nehod, havaroval i autobus

Začátek zimní sezóny na silnicích potrápil řidiče. Dopravu v posledních hodinách zkomplikoval mokrý sníh a náledí,...

Školáci povinně na akci na Letnou? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz