Archivář: I komunističtí primátoři měli na řetězu medaili z mocnářství

  21:03
Řetěz pražského primátora má nevyčíslitelnou a především historickou hodnotu, říká ředitel Archivu hlavního města Prahy. Zlatý symbol hlavního města nebyl totiž za 120 let téměř nijak upravován. Hlasitě se o něm mluví od minulého týdne, kdy se vlády nad městem ujal primátor Tomáš Hudeček.
Primátorský řetěz s medailonem, na němž je zobrazena podobizna rakouského

Primátorský řetěz s medailonem, na němž je zobrazena podobizna rakouského císaře Františka Josefa I. Monarcha byl z odznaku odstraněn v roce 1921 | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Právě novopečený primátor Tomáš Hudeček byl prvním v celé řadě primátorů, který si při své inauguraci symbol svého úřadu nenasadil. Za to si vysloužil kritiku odborníka na etiketu Ladislava Špačka, ale i čtenářů v diskuzích (čtěte zde)

Praha má své insignie od 15. století. Jestliže nejprve byla odznakem purkmistra jeho pečeť, později bylo umožněno nosit nejvyšším představitelům města řetěz s medailonem a podobiznou panovníka. Historie současného primátorského řetězu sahá do roku 1896. Tehdy císař František Josef I. svolil, aby primátor mohl nosit zlatý nákrční řetěz s medailonem a jeho podobiznou, na druhé straně pak se znakem Prahy.

SLOVUTNÉMU STAROSTOVI KRÁL. HLAV. MĚSTA PRAHY. Detail lícní strany medailonku primátorského řetězu

Detail části řetězu pražského primátora

"Celá symbolika řetězu vznikla z toho, že primas (tedy nejvyšší představitel města) chtěl mít pečeť při ruce a bezpečně pod kontrolou. Proto ji začal nosit na krku na řetězu. A totéž dělali rektoři univerzit," vysvětlil ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

"Pověřený úředník, který držel pečeť města, za ni zodpovídal. Nosil ji při sobě. V momentě, kdy si ji pověsil na krk, každý věděl, že je to primas města," dodal.

Karel Groš, primátor Prahy v letech 1906 - 1918

Milan Kondr, primátor Prahy v letech 1991 - 1993

Pavel Bém, primátor Prahy v letech 2002 - 2010

Kdo primátorský řetěz nechal zhotovit?
Jeho pořízení navrhl starosta Gregor (v roce 1896), ale ve funkci se ho nedočkal. První, kdo s ním vystoupil, byl v srpnu 1898 Jan Podlipný. Od něj ho potom užívali všichni primátoři. S výjimkou Přemysla Šámala, komisaře pražského, který vlastně ani statutárním primátorem nebyl.

Proč ho odmítl nosit?
Došlo k tomu po 28. říjnu 1918. A bylo to kvůli podobizně rakouského mocnáře Františka Josefa I. na zadní straně medailonu. Šámal byl přesvědčený republikán a jeden z protagonistů vzniku Československa. Proto ten řetěz nenosil.

Od kdy řetěz začali primátoři znovu užívat?
Až poté, co by portrét císaře z rubu medaile vybroušen. Vyřešil to Šámalův nástupce primátor Baxa (v roce 1921). Takže primátorská medaile má jednu stranu se znakem hlavního města a ta druhá strana je hladká. (Do té doby byl řetěz uložen v městském muzeu).

Policejní dohled

Je uložen v trezoru na blíže nespecifikovaném místě. Pro každý přesun/převoz řetězu je třeba přítomnost policisty. Řetěz nese protokolista, policista musí mít volné ruce. To samé pravidlo platí i při převozu řetězu autem mimo budovu magistrátu, vždy se tak činí jen za policejního doprovodu.

Zdroj: MHMP

Existuje věrná kopie primátorského řetězu?
Neexistuje. Dokonce zlatník, který ho na konci 19. století vyrobil - Karel Ebner, se musel zavázat, že nikdy nic podobného nebo stejného už nevyrobí.

Byl řetěz za těch 120 let nějak upravován nebo byly nahrazeny některé jeho díly?
Nebyly. Je to pořád ten samý řetěz. Samotný řetěz váží 909,2 gramů, dalších 228 gramů váží medaile. Jediná úprava spočívala v tom vybroušení Františka Josefa, tak, aby ho mohl nosit a užívat republikánský primátor.

Detail části řetězu primátora Prahy.

Detail lícní strany medailonku na řetězu pražského primátora z roku 1897. Je zde napsáno: SLOVUTNÉMU STAROSTOVI KRÁL. HLAV. MĚSTA PRAHY

Ale později se uvažovalo, že původní medailon bude nahrazený.
Ano. Profesor Vojtíšek navrhoval, aby se na druhou stranu medaile vyrazilo něco jiného. Chtěl, aby se nechala udělat zcela nová medaile. Dokonce prosadil to, že městská rada v roce 1936 schválila záměr, že se nová medaile vyrobí. Zakázku od městské rady dostal profesor umělecko-průmyslové školy Karel Štipl. Ten v dubnu 1939 vytvořil návrh, za který dostal zálohově pět tisíc korun. Ale mezitím už vypukl protektorát a celá záležitost s nahrazením medaile se už nedořešila.

Historie řetězu

Důvod nošení řetězu je známý a kdysi byl zřejmě i praktický. Kdysi byla odznakem purkmistra jeho pečeť. Velké městské pečetidlo bývalo uchováno v truhlici. Vlastní pečeť purkmistra, kterou vždy po čtyřech týdnech předal svému nástupci, musela být pojištěna proti ztrátě ještě jinak. A to řetězem, který se nosil na krku.

V první polovině 15. století si Staré Město pražské pořídilo stříbrnou obecní pečeť, která ale byla spíš záležitostí reprezentující moc purkmistra, než aby se s ní pečetilo. Císař Ferdinad I. po nezdařeném stavovském povstání roku 1547 Starému i Novému Městu pečeť odňal. Právo nosit řetěz s medailonem, na němž byl vyobrazen panovník, pak uděloval jen jako výraz své zvláštní milosti. Mezi lety 1611-1784 výjimku udělil jen dvěma primátorům.

Současný řetěz pražského primátora se skládá z 15 osmihranných a 18 oválných článků, které jsou zdobeny českými granáty.

V roce 1909 byl řetěz podle návrhu Maxe Švabinského firmou Franta Anýž  prodloužen po vzoru řetězu londýnského starosty, kterému mince sahala až na konec vesty.

V roce 1918 navrhla městská rada, aby byl řetěz uložen do městského muzea. Jednak kvůli medaili s mocnářem, jednak se tehdy pokládalo za nedemokratické, aby  byl primátor zvlášť označen. Ale zkušenost brzy ukázala , že je třeba vyjádřit důstojnost tohoto úřadu.

V roce 1921 rada rozhodla, aby bylo při návštěvě Paříže použito primátorského řetězu. Ale předtím, že je nutno patřičně vyhladit hlavu bývalého mocnáře. Po druhé světové válce se řetěz začal používat pravidelně.

Zdroj: Praha.eu

Epizodně se o tom jednalo ještě v letech 1947 a 48, ale nakonec k té náhradě už nikdy nedošlo. Takže i komunističtí primátoři nosili ten rakousko-uherský medailon s vyrastrovaným císařem. A tak je tomu dodnes. Z jedné strany je tedy znak hlavního města Prahy a nápis Slovutnému starostovi Královského hlavního města Prahy. Ta druhá strana úplně hladká.

Jaká byla jeho cena při výrobě?
Bohužel, na to doklady neexistují. Protože novodobá část městského archivu i radničních dokumentů shořela 8. května 1945 ve Staroměstské radnici. Takže konkrétní doklady typu faktur a stvrzenek k dispozici nemáme.

A jeho současná hodnota?
Musela by se spočítat přes cenu zlata. Ale hlavně je tam ta historicko-kulturní hodnota, která je několikanásobně větší. Řetěz je symbol vyrobený podle návrhu proslulého architekta profesora Antonína Balšánka. Jde o unikátní dílo.

Jaká řetěz provázejí bezpečnostní opatření?
Tento primátorský řetěz je něco jako je pro stát svatováclavská koruna. Ale je o staletí mladší a také méně významný. Ale pro město Prahu je to unikát, který musí být speciálně zabezpečený a hlídaný.

Váží se k němu nějaké pověry či legendy jako například ke korunovačním klenotům?
Kdepak, to ne. Na to je ten pražský řetěz příliš mladý.

Má Praha kromě řetězu ještě další insignie?
Nemá. Má jen ten primátorský řetěz. Samozřejmě, že kdysi mělo město i další atribut v podobě oficiálního městského pečetidla. A když se magistrátní úřad po roce 1989 obnovoval, bylo pečetidlo opět pořízeno. Ale v praxi se už nepoužívá. Jsme ve věku razítek, takže už se na tyhle věci přeci jen nedbá. Dokonce už i Evropská unie razítka neuznává, protože nejsou potřebná. Tyhle symboly a atributy jsou na ústupu.

Autor:

Pražské letiště zkracuje dobu parkování zdarma na 10 minut

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili kvůli nevracení záloh za kelímky

28. dubna 2024  19:10,  aktualizováno  19:34

Sobotní studentský festival Majáles v pražských Letňanech probíhal zprvu hladce. Samotný závěr...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Máj, lásky čas. Zamilovaná zastávka u Vltavy se začíná plnit srdíčky a vzkazy

2. května 2024  18:16

Pražský dopravní podnik nachystal cestujícím další zpestření. Po Zasněné, Vánoční a Velikonoční...

Zeissův dalekohled na Petříně znovu zprovoznili. Oprava stála přes pět milionů

2. května 2024  16:33

Nově opravený Zeissův dalekohled ve Štefánikově hvězdárně ve čtvrtek opět zprovoznili. Pro...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...