Rekonstrukce bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech. Technologický...

Rekonstrukce bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech. Technologický park TechTower, který tu vzniká, je zhruba z 80 procent hotov. Otevřít se má v únoru 2023. (18. května 2022) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Od piva k dronům. Někdejší pivovar se mění v TechTower plný nápadů

  • 4
Už z více než z 80 procent je hotová rekonstrukce objektů někdejšího pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech. Technologický park TechTower za 720 milionů korun město chystá otevřít od února příštího roku.

Jedna z největších investičních akcí v Plzni přinese městu unikátní zázemí pro inovativní technologické firmy, zaměřené na 5G a 6G mobilní sítě, umělou inteligenci, autonomní mobilitu, roboty i biomedicínu.

„Plzeň má velkou průmyslovou tradici, přičemž TechTower nabízí skvělou příležitost, jak napsat její další kapitolu. Vzniká místo, které bude sršet nápady, kde ti zkušenější budou předávat svoje znalosti a nechají se inspirovat energií a kreativitou mladých podnikavců,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Na projekt získala Plzeň 181 milionů korun z fondů Evropské unie.

Rezervovaná je už téměř polovina prostor, zachovávajících industriální design technické památky. Kromě kanceláří nabídne objekt i prototypové prostory s moderním vybavením, konferenční zázemí, laboratoře včetně deset metrů hluboké nádrže pro testování podvodních dronů, zasedací místnosti a další. Celkem je to deset tisíc metrů čtverečních nových ploch, působit tu může okolo 600 lidí a čtyři desítky firem.

Město teď spouští kampaň na obsazení prostor. „Firmy se hlásily už bez toho, že bychom prostory speciálně inzerovali. Kampaň spouštíme až nyní, přičemž hledáme podnikatele z řad startupů a již fungujících společností, kteří se realizují v oblastech, jako je virtuální a rozšířená realita, 5G sítě, zpracování takzvaných velkých dat, roboti, aplikační vývoj a podobně,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT), která zaštiťuje provoz areálu.

Nájemníky do areálu si chce město pečlivě vybrat podle několika kritérií. Jedním z nich je i zapojení do ekosystému na podporu technického vzdělávání a podnikání PINE (Pilsen INnovation Ecosystem).

„Skrze PINE chceme v západočeské metropoli udržet talentované lidi, aby neodcházeli za příležitostí například do Prahy. Chceme fungující společnosti propojit se startupy, potřebujeme od podnikatelů vědět, kam směřuje jejich byznys, abychom dokázali ovlivnit vzdělávání dětí a mladých lidí a rostla zde generace připravená na budoucnost, což můžeme velmi flexibilně činit například přes městské Centrum robotiky, kterým projde přes 600 dětí ročně, nebo SIT Port, který organizuje řadu akcí typu hackathony nebo startup weekendy,“ dodal Luděk Šantora.

Z vily budou mateřská škola a kanceláře

První objekt bude dokončen už v červnu, od září se chystá jeho otevření – jde o vilu u bývalé brány areálu. Bude v ní mateřská škola, kanceláře a prostory pro správce. Na podzim se uskuteční i předání největší budovy bývalých ležáckých sklepů.

Areál bývalého Světovaru byl postaven před první světovou válkou podle návrhu Bohuslava Štrébla jako konkurence Prazdroji. Ležácké sklepy byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Po válce tu působila armáda. Autory architektonického řešení TechToweru, jemuž dala jméno 32 metrů vysoká vodárenská věž, jsou architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz