Plzeňští umělci ukončili výstavu E-rotika, protestují proti cenzuře

  19:44aktualizováno  19:44
Výstava obrazů E- rotika předčasně skončila v Domě hudby v Plzni. Ukončili ji sami umělci z uskupení P-89 na protest proti tomu, že šéf plzeňské konzervatoře nechal z expozice odstranit dva eroticky zabarvené obrazy. Teď bude možná výstava k vidění v budově Českého rozhlasu.

Eroticky zabarvené obrazy klatovského malíře Jindřicha Bílka (na snímku) nechal z expozice v Domě hudby odstranit ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha. Umělci z uskupení P-89 pak na protest ukončili celou výstavu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jednalo se o cenzuru ve výtvarném umění nebo ne? Tuto otázku nastolili členové uměleckého plzeňského seskupení P-89 poté co zhruba před týdnem předčasně ukončili výstavu v Domě hudby.

Protestovali tak proti tomu, že ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha nechal odstranit z chodeb Domu hudby, který slouží i k výuce, dva eroticky zabarvené obrazy klatovského malíře Jindřicha Bílka.

Poté členové P-89 odstranili i ostatní obrazy a uvedli, že to udělali na protest proti cenzuře. Za cenzuru to ale Brejcha nepovažuje. "Musíte si uvědomit, že se nejedná o výstavní prostory, ale o školu. Když se jde člověk podívat na obrazy do galerie, tak když se mu nelíbí, tak odejde. Ale když vystavíte obrazy ve škole, tak se na ně žáci a učitelé musí dívat pět dní v týdnu. Takže když za mnou učitelé a žáci začali chodit, že se na obrazy dívat nechtějí, tak jsem je sundal," vysvětlil Brejcha, který se prý usmívá tomu, že se o něm začalo říkat, že nemá rád erotiku.

"Já mám erotiku rád ve všech podobách, rád se třeba dívám na krásné akty," dodal ředitel s tím, že s umělci z P-89 neměl žádnou smlouvu. "My jsme prostory umělcům nabídli z dobré vůle a zadarmo, takže sundání dvou obrazů bylo možné," uvedl Brejcha.

Má díla jsou spíš groteskou, říká malíř Bílek

Podle Tamary Salcmanové z P-89 je výstava v Domě hudby už uzavřenou věcí. "Chceme zahájit debatu o tom, jestli dnes v různých oblastech cenzura existuje," uvedla při čtvrteční debatě v Českém rozhlase v Plzni.

"Plzeň má cejch konzervativního města. Po revoluci se tu udála spousta věcí, které se bariery snaží odbourávat, ale jde to pomalu," uvedl Jan Souček z P-89.

Důvodem je podle herce a malíře Tomáše Šolce i to, že lidé, kteří v kultuře v Plzni působili před revolucí, tak po revoluci převlékli kabáty a teď se navzájem podporují. Šolc upozornil na komunistickou minulost šéfa Divadla J. K. Tyla Jana Buriana.

Jak uvedl herec, režisér a tvář projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015 Vilém Dubnička, je známo, že Burian roztrhal po revoluci komunistickou legitimaci. Podle Dubničky je důležité, aby každý za sebe upozorňoval na to, co mu vadí a pak se kultura někam pohne. "Já v divadle cenzuru necítím," řekl Dubnička.

Jeho kolegyně z Plzeň EHMK 2015 Mirka Reifová uvedla, že každý má tolik svobody, kolik jí unese. Podle ní se členové Plzeň EHMK 2015 snaží hranice posouvat pořádáním výstav či besed na různá témata a někdy i oni čelí upozornění, že se některá výstava či akce někomu nehodí.

Jindřich Bílek, jehož obrazy z výstavy zmizely, uvedl, že díla jsou velkou nadsázkou nebo spíš groteskou. "Jedná se o neuskutečnitelné scény a abych to umravnil nebo neprovokoval za každou cenu, tak jsem si dovolil použít hvězdičky na choulostivá místa," uvedl umělec, který prý není z těch, kteří na choulostivých scénách postavili kariéru.

Předčasně ukončená výstava E-rotika možná bude k vidění v plzeňské budově Českého rozhlasu. Zatím o tom jednají umělci z P-89.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Najdete na iDNES.cz