Plzeňský balet má tři nové mladé tváře včetně Francouzky Colombe Hays

  10:23aktualizováno  10:23
Baletní soubor v Plzni má tři nové tanečníky. Je mezi nimi i Francouzka Colombe Hays, ta se představí v titulní roli představení Raymonda. Dalšími nováčky jsou letošní absolventi pražské konzervatoře Kristýna Peštová a Dominik Peřina, kteří již stačili projít i mistrovskými kurzy primabaleriny Darii Klimentové.

Plzeňské divadlo J. K. Tyla

Přímo ze zahraničního angažmá posílila řady plzeňského souboru francouzská tanečnice Colombe Hays, která kromě konzervatoře v Paříži a v Toulonu studovala také na Královské baletní škole v Londýně a v předcházející sezoně byla angažována v Semperově opeře v Drážďanech.

Jazyková bariéra dnes už nikomu nehrozí - členové souboru se domlouvají se svou novou členkou převážně anglicky, ale i francouzsky či německy podobně jako s ruskou choreografkou Jelenou Pankovou, která zde nyní připravuje Glazunovovu Raymondu.

Neznamená to ovšem, že by se plzeňský baletní soubor početně rozrůstal. Do libereckého divadla totiž odešel Ondřej Hajný a po jednadvaceti letech odešla ze souboru jeho někdejší sólistka a nezapomenutelná Esmeralda Petra Tolašová, která přešla na post inspicientky v souboru opery.

Nová členka baletu plzeňského divadla Kristýna Peštová

Kristýna Peštová

Nový člen baletu plzeňského divadla Dominik Peřina

Dominik Peřina

Nová členka baletu plzeňského divadla Colombe Hays

Colombe Hays

"Kristýnu Peštovou a Dominika Peřinu jsem angažoval na základě jejich úspěchu v jarním konkursu. A Colombe Hays jsem objevil na konkurzu ve Státní opeře, kam jsem byl pozván, abych si do plzeňského souboru vybral ještě jednu členku. Konkurz byl zajímavý v tom, že až na pár jedinců se ho účastnili vesměs pouze Francouzky a Španělky. Ze tří adeptek jsem zvolil právě Colombe Hays, neboť byla výborná jak svými dispozicemi, tak výrazově, má za sebou řadu škol i roční angažmá. Proto ta volba padla na ni. A choreografka Jelena Pankova mě hned požádala, abych Colombe Hays dal titulní roli Raymondy jako studijní roli," říká šéf baletu Jiří Pokorný.

"Těším se v Plzni na zajímavou práci," usmívá se droboučká půvabná tmavovláska Colombe Hays. "Raymonda jako studijní úkol hned na samém počátku mého angažmá v Plzni je pro mě velikým povzbuzením. Práce v souboru mě těší, kolegové mě přijali velmi srdečně a jsem ráda, že jsem nabídku z plzeňského divadla dostala," říká Colombe Hays.

Křest ohněm v Raymondě 19. listopadu

Všichni tři tanečníci jsou od počátku angažováni hned ve všech baletních představeních Divadla J. K. Tyla v Plzni, nastudují i nové tituly operetní, muzikálové a operní.

"Zájem o angažmá v baletních souborech je velký, školy po celém světě produkují spoustu žáků a stále převažuje u tanečníků poptávka po kamenných divadlech, v nichž je široký repertoár, který zahrnuje klasiku, neoklasiku i modernu. Takových divadel není po Evropě mnoho. A od doby, kdy jsou hranice otevřené, zkoušejí tanečníci konkurzy ve všech takovýchto divadlech v Evropě. Plzeň může kromě toho širokého záběru hrát v jejich kariéře i roli odrazového můstku. Od samého počátku své profesionální dráhy jsou obsazováni do titulů všech žánrů, nejsou zaměřeni jednostranně," vysvětluje zájem zahraničních tanečníků Jiří Pokorný.

První velký baletní titul této sezony je již zmiňovaná Glazunovova Raymonda, která bude mít premiéru 19. listopadu. A v ní si všichni noví členové projdou svůj "křest ohněm".

Autor:

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na...

„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl...

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Ženu bil tyčí a s nožem jí hrozil smrtí, řekl soud. Muže poslal do vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení muže, který je obžalovaný, že letos v lednu napadl svoji...

Najdete na iDNES.cz