Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plzeň si připomněla konvojem svobody konec druhé světové války

  15:25
Po přestávce v době covidové vyjel v neděli opět v Plzni během Slavností svobody oslavující konec 2. světové války Convoy of Liberty. Jedná se o přehlídku vojenských historických vozidel s přeletem dobových letounů. V čele konvoje jel letos tank americké armády Sherman.

Konvoj vyjel v 11 hodin ze Sukovy ulice v Plzni a pokračoval po Klatovské třídě podél náměstí Míru a Chodského náměstí až na centrální náměstí Republiky. Podél cesty stály tisíce lidí, většina s americkými vlajkami.

Během cesty se s lidmi zdravili i váleční veteráni, kteří projížděli v amerických džípech. Jsou to někdejší příslušníci jednotek Pattonovy 3. americké armády, kteří přinesli nejen do Plzně svobodu. Amerických veteránů, kteří na Slavnosti svobody přijíždí každý rok, letos dorazilo pět.

Z USA přijeli George Thompson, Herman Geist a Richard Pieper. Všichni tři přijeli v doprovodu rodin nebo blízkých. Za belgickou stranu přijeli Louis Gihoul a Valere Gustin. Když někteří z nich přijížděli kolem Chodského náměstí, vždy se ozval hlasitý potlesk.

Veterán Richard Pieper potěšil v sobotu večer na náměstí Republiky v Plzni Lukáše Coufala z Moravy, který do Plzně na slavnosti přijel s partou kamarádů. „Je mi velkým potěšením být tu s vámi. Jsme sice z Moravy, kterou osvobodila Rudá armáda, ale já spíš tíhnu k Západu,“ říkal veteránovi anglicky.

Ten ochotně natočil elektrický invalidní vozík ke skupině mladých lidí, kteří se s pravidelným hostem Slavností svobody vyfotili.

Proměna atmosféry

Ženu z feministického plakátu s nápisem We Can Do It, který v době 2. světové války v USA lákal americké ženy k pomoci armádě, v sobotu na slavnostech představovala bývalá členka jednoho z klubů vojenské historie Klára Konvářová z Plzně. Na hlavě měla přesně podle plakátu uvázaný červený šátek s bílými puntíky, na sobě pak modrou košili a montérky ušité podle starých střihů.

„Jezdíme sem 19 let,“ svěřila se. Atmosféra slavností se podle ní za tu dobu změnila. Dříve prý byli diváci víc nadšení, ptali se, chtěli o vojenské historii vědět víc, ale v posledních letech prý přibývá těch návštěvníků, kteří přichází jako na pouť a jen se dívají.

„My tu ale nejsme jako opice na koukání, ale chceme jim říkat například to, co pro nás Američané udělali,“ svěřila se mladá žena.

Na slavnosti dorazil i fotograf a fanda vojenské historie z Příbrami, kterého kamarádi znají pod přezdívkou Kolor. V sobotu se snažil s pomocí fotoaparátu zachytit atmosféru slavností, v neděli už frčel v džípu v koloně historických vozidel v rámci Convoy of Liberty, který vyjel ze Sukovy ulice, pokračoval po Klatovské třídě až na náměstí Republiky, a to společně s veterány, kterým lidé po cestě mávali.

Kolor přijel ve vojenském oblečení, které si pořídil před lety, když s kamarádem vyrazili na výročí vylodění v Normandii. Slavnosti mu také připadají spíš jako pouť. „Samé stánky, podobné je to v Normandii. Když jsme tam byli na 50. výročí vylodění, bylo to perfektní, loni už tam byli všude stánky a kolotoče. Zprofanovalo se to,“ myslí si Kolor.

Nadšení byli ze slavností naopak manželé Vlčkovi, kteří na akci přijeli se syny ve věku pět a deset let z Horní Břízy. „Kluci si sedli do mnoha džípů, vyskočili si na tank, jsou nadšení. Prošli jsme s nimi i interaktivní stezku pro děti,“ líčí paní Lucie v sobotu kolem 13 hodiny v Plzni u Pekla.

„Mami mám to dobře?,“ ptá se jí mezi řečí syn, který právě správně zapsal do řádky jméno jednoho z veteránů a zamířil pro odměnu za to, že v rámci interaktivní stezky zvládl otázky výborně.

Trošku rozladěná byla v sobotu po poledni pracovnice bistra na náměstí Republiky u zastávky tramvaje sousedícího s veřejnými toaletami. „Je tu méně lidí než před covidem, mnohem méně,“ svěřila se. Na náměstí je v té chvíli kolem tisícovky lidí.

„Možná se lidé ještě bojí covidu nebo začali šetřit,“ odhaduje Pavel Margitič s manželkou, kteří bydlí v Chomutově. Třináct let ale jezdí na chalupu do obce Sedlec u Kralovic.

„Celých 13 let jsme se sem chystali a až letos se to podařilo,“ svěřuje se pan Pavel, který miluje historickou vojenskou techniku. I proto byl ze slavností nadšený. „Muselo to dát strašně práce udržet auta stará přes 70 let v tak pěkném stavu,“ chválí majitele vojenské techniky pan Pavel. „Hudba, pití, krásná historická auta, je to tu úžasné,“ shrnuje.

Do plzeňského centra vyrazily i dvě kamarádky z Ukrajiny, které se do Česka stáhly před válkou. „Bydlím v Holýšově, přijela jsem za synem, který v Česku dva roky pracuje,“ svěřila se jedna z nich. Když ale viděla vojenskou techniku, rozplakala se, protože zatímco Češi si tanky jen prohlížejí, Ukrajinci na nich umírají.

„Jak šel čas... Thank you, boys!“

Na počest válečných veteránů byla v uplynulých dnech zahájena výstava v plzeňských Smetanových sadech s názvem „Jak šel čas… Thank you, boys!“. Připomněla právě George Thompson, Richard Piepera, Hermana Geista, Louis Gihoula, Valère Gustina, Earla Ingrama, Jamese Duncana a mnohé další muže generála Pattona, kteří se v roce 1945 probojovali z normandského pobřeží až do západních Čech.

Kromě portrétů jednotlivých hrdinů, jež opustili své rodiny, lásky a přátele a zapojili se do války proti hitlerovskému Německu, výstava průřezově připomíná i historické události v Plzni. Vrací se k uplynulým ročníkům oslav od devadesátých let minulého století do současnosti.

Zahájena byla za osobní účasti dvou amerických veteránů – George Thompsona a Richarda Piepera. K vidění je před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje do 26. května.Vernisáže se osobně zúčastnili dva američtí veteráni.

„Česká republika je mým druhým domovem. Má žena byla původem z Čech, moji přátelé na studiích byli Češi, vyrůstal jsem s komunitou českých farmářů v Texasu, od nichž jsem se naučil české slovo ‚pivo‘. Cítím se s vámi dobře a jsem v Plzni rád. Uvidíme, zda mi to věk dovolí i v příštím roce, přeci jen je mi už 97 let,“ sdělil George Thompson.

Richard Pieper přítomné pobavil historkou o tom, že v době osvobozování Plzně byl v Teplé. Když po pár dnech do Plzně přijel, objevil pivovar, dostal pět sudů piva, s kterými odjel zpět, a stal se válečným hrdinou.

Přátelství jsme obnovili a trvá

Jeden z autorů výstavy, Ivan Rollinger z Patton Memorial Pilsen, uvedl, že název výstavy Thank you, boys! je všeříkající. „Je poděkováním našim osvoboditelům a jejich rodinám, protože přátelství, které bylo v roce 1945 navázáno a následně na více než čtyři desítky let zcela zpřetrháno, jsme byli schopni v roce 1990 obnovit a trvá dosud,“ řekl Ivan Rollinger.

Na náměstí Republiky se veteráni účastnili slavnostního večera Thank you, boys! v režii Michala Cabana, který byl sestaven i na jejich počest.

Caban je se svým bratrem od roku 1995 úspěšným autorem a režisérem úvodního a závěrečného ceremoniálu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Michal Caban je režisérem, choreografem, scenáristou a filmovým a televizním tvůrcem. Je autorem námětu a scenáristou kultovního snímku Pražská pětka, podílel se na choreografii filmů Kouř, Pražákům, těm je tu hej!, Duna, Children of Dune, Mazaný Filip a dalších.

Během sobotního večera Thank you, boys! zazněla hudba v podání uskupení Pilsner Jazz Band. Do programu se zapojili plzeňští tanečníci swingu i členové folklórních souborů, kteří přiblížili svými vystoupeními atmosféru, jakou připravili armádě generála Pattona Plzeňané po osvobození v květnu 1945.

Večer byl proložen promítáním příběhů z doby osvobození, většinou byly příběhy spojené právě s veterány. Diváci měli příležitost zavzpomínat nejen na události spojené s osvobozením, ale i na dobu totality po roce 1948, která Plzeňanům násilně odepřela možnost si připomínat květnové události.

Plzeňské oslavy osvobození, za které město zaplatilo 6,5 milionů korun, patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu v Evropě.

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Plzeň rozšíří zóny s placeným parkováním, změny čekají i rezidenční karty

17. června 2024  15:17

Ještě letos se v Plzni rozšíří zóny placeného parkování, navíc zástupci města chystají zvýšení cen...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:21

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

Vyndal jsem pojistky a šel demonstrovat. Plzeňané slavili 125 let MHD

16. června 2024  13:41

Otcem tramvajové dopravy v Plzni je slavný vynálezce František Křižík. Nejen to, ale i spoustu...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...