Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Pro bezdomovce s covidem vzniknou v Plzni dvě nová karanténní zařízení

  17:06
Plzeň otevře nová karanténní centra pro lidi bez domova, u nichž se potvrdí onemocnění covid-19. Jedno bude v Domově sv. Františka a druhé v městské ubytovně. Objekt bývalé konzervatoře v městské části Doubravka, ze které v pátek utekli dva nakažení bezdomovci, zůstane jako záložní.

Do areálu DEPO2015 se dočasně přesune noclehárna z Domova sv. Františka. V jeho budově ve Wenzigově ulici nově vznikne karanténní místo pro bezdomovce s covidem-19. | foto: Petr Eret, MF DNES

Karanténní centra pro lidi bez domova v Domově svatého Františka ve Wenzigově ulici a v městské ubytovně v Plachého 52 budou mít celkovou kapacitu 50 lůžek.

Bezdomovců je na území Plzně kolem 450. Zástupci města očekávají, že počty lidí bez domova pozitivních na covid stoupnou s ohledem na potvrzenou britskou mutaci v kraji, pozitivitu odhalí i plošné testování. 

„Objekt pro umístění lidí bez domova do karantény či izolace ve Školní ulici na Doubravce s kapacitou 16 lůžek byl připravován vloni na základě údajů spojených s původní variantou SARS CoV-2. Poté, co se do České republiky dostala britská mutace, museli jsme tuto strategii přehodnotit. A to hlavně na základě nových skutečností, které se ukázaly při testování lidí bez domova v jiných městech, kdy třeba v Karlových Varech bylo ze 70 testovaných 30 pozitivních. Při vědomí toho, kolik lidí bez domova v Plzni žije, a po diskuzi s klíčovými aktéry z řad neziskových organizací jsme se rozhodli pro tuto novou variantu,“ vysvětlil primátor Plzně Martin Baxa

Domov svatého Františka, který provozuje Městská charita Plzeň, nabídne pro karanténu či izolaci nakažených maximálně 33 lůžek.

Služby nízkoprahového centra a noclehárny, jež domov běžně poskytuje, se dočasně přesunou do areálu DEPO2015, kde v únoru vznikl provizorní azyl pro bezdomovce, když přišly silné mrazy.

„Druhým místem pro karanténu covid pozitivních osob bude městská ubytovna v Plachého ulici 52. V řádu dnů tam zatím připravíme 14 míst ve dvoulůžkových pokojích, dle potřeby budeme přidávat další,“ doplnil radní David Šlouf, jenž je pověřený řešením nastalé situace. 

Podle jeho slov je toto nejrychlejší, nejschůdnější a nejefektivnější řešení. Ubytovna je určena k rekonstrukci, pro covid pozitivní budou vyhrazena dvě její horní patra. 

„Chceme udělat maximum, aby měli prostor pro vyléčení, poskytneme jim podmínky ke splnění nařízené karantény,“ doplnil Šlouf. Karanténní prostor i noclehárnu v DEPO2015 budou personálně zajišťovat lidé z neziskových organizací a také studenti VOŠ Plzeň.

V objektu Plachého 52 bude zajištěna non-stop služba městské policie. Pokud někdo v rozporu s nařízenou izolací opustí karanténní zařízení, strážníci okamžitě uvědomí státní policii. Předčasným opuštěním zařízení se daná osoba vystavuje možnosti trestního stíhání.

Nakažený bezdomovec je stále na útěku

Trestnímu stíhání se nyní vystavují dva muži, kteří v pátek utekli z karanténního místa v bývalé konzervatoři na Doubravce. A to i přesto, že areál byl uzamčený a dohled tam zajišťovala státní a nepřetržitě pak městská policie. Podle serveru krimi-plzeň.cz šlo o dva drogově závislé muže ve věku 30 a 25 let, kteří vytrhli mříž v okně. Jednoho policisté vypátrali ještě tentýž den, druhého našli v úterý. 

Opuštěnou školní budovu na Doubravce upravilo město pro umístění lidí bez domova nakažených covidem-19 loni loni na podzim. Stálo to desítky tisíc korun. Zařízení fungovalo pouhé dva dny, kdy tam bylo umístěno sedm nakažených. Poté, co odsud dva lidé utekli, město karanténní místo uzavřelo. Zbývající nemocní bezdomovci byli převezeni do Domova sv. Františka.

Podle vedoucího Domova sv. Františka Džemala Gërbaniho by se karanténní místo na Doubravce zavřelo tak jako tak, podle jeho slov bylo nevyhovující.

„Ve středu jsme se tam byli poprvé podívat, ve čtvrtek jsme komunikovali s městem, že prostory nejsou vhodné, že tam to nejde provozovat. V pátek, kdy se na místě vše řešilo, přišly kolegyně, které tam byly, že utekli dva klienti. To byla poslední kapka, ale zavřelo by se to i tak,“ popsal Gërbani.

Vedení doubraveckého městského obvodu od počátku nesouhlasilo s tím, aby někdejší škola sloužila takovému účelu. Obávali se toho, že se z domu stane azylové místo nebo ubytovna a žádali, aby město zajistilo bezpečnost obyvatel v dané lokalitě. Petici proti rozhodnutí města podepisovali také občané této čtvrti.

Autoři: ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň porazila v přípravném souboji šampionů Slovan Bratislava

Fotbalisté Plzně porazili v souboji úřadujících mistrů svých zemí Slovan Bratislava 3:1 a vyhráli i třetí přípravné...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Opilec si spletl cestu a jel po tramvajových kolejích. Zastavil ho strážník

Potkat na tramvajových kolejích auto, není v Plzni nic neobvyklého. Je to dokonce tak časté, že místní dopravní podnik...

Cestu z Plzně na jih komplikuje výstavba křižovatky, u Losiné jsou kolony

Na začátku prázdnin čeká řidiče v kraji řada omezení a uzavírek kvůli opravám cest. Kolony se z obou stran tvoří...

Na Klatovsku u Bezděkova se srazil traktor s vlakem, řidič nepřežil

U Bezděkova na Klatovsku se odpoledne srazil na železničním přejezdu osobní vlak s traktorem. Ve vlaku cestovalo 12...

Od vraku až po naleštěnou krásu, sběratel otevírá nevšední muzeum veteránů

Nové muzeum veteránů věnované vozům značek Volkswagen a Porsche otevírá v neděli 3. července ve Stodu na Plzeňsku...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...