Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Kvůli mrazům slouží hala depa bezdomovcům, její kapacita se ještě navýší

  16:56
Velké mrazy přiměly zástupce Plzně, aby v areálu DEPO2015 zřídili místo pro bezdomovce, které nízké teploty zejména při nocování venku ohrožují na životě.Již první noc ale kapacita lůžek nestačila a neziskové organizace narychlo zajistily takzvané teplé židle.V následujících dnech se kapacita pomoci ještě navýší.

Nové středisko pro lidi bez domova v zóně DEPO 2015 v Plzni. (10. 2. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

V případě Plzně se jedná o velkou změnu dosavadní strategie v přístupu k bezdomovcům. Ještě v závěru minulého roku se jim nezamlouval například návrh postavit v zimě pro bezdomovce vyhřívané stany.

Zlom přinesla předpověď počasí na tento týden. Zástupci města se pak domluvili na řešení s představiteli neziskových organizací i městské policie. „Krizové okamžiky vyžadují krizová řešení. Naším cílem je, aby lidé bez domova přečkali mrazivé dny bez újmy na životě,“ prohlásil radní Plzně David Šlouf z ODS.

Počet lidí bez domova se v Plzni odhaduje na pět set. Někteří dosud ani v mrazech neměli zájem o azylový dům, kvůli nastaveným podmínkám. Pro některé je například bariérou zákaz vzít s sebou psa.

Hala v areálu DEPO215 se otevřela ve středu a už po poledni tam bylo sedm klientů, kteří se přišli ohřát. Provoz prostorného a vytápěného krizového centra pro lidi bez domova zajišťují zástupci obecně prospěšné společnosti Tady a teď. Její ředitelka Michaela Stehlíková se domnívá, že rychlému příchodu bezdomovců napomohli strážníci, kteří informaci o bezpečnější noclehárně rozšířili.

„Oni vědí, kde se bezdomovci zdržují. Už ve středu jsem mluvila s jednou skvělou policistkou, která je o tom informovala. Zprávu rozšiřovaly i terénní služby, které jsou v kontaktu s lidmi venku,“ řekla Stehlíková. Tvrdí, že podmínky pro přespávání v hale jsou ke klientům poměrně vstřícné. Mohou tam být se svými psy.

Jestli jsou pod vlivem alkoholu, se nezjišťuje, ale přímo na místě už alkohol nesmějí pít ani užívat jiné návykové látky. Nesmí být ani agresivní. „A musejí dodržovat epidemiologické postupy a nařízení. Lidé musí mít roušky,“ popsala ředitelka Tady a teď. Kapacita haly pro bezdomovce je 20 lůžek.

„Ale ta hala je veliká, takže v případě potřeby tady může být asi padesát lidí, i když pro všechny by nebyla přímo lůžka. Mohli by ale například dostat spacáky,“ konstatovala Stehlíková.

Již první noc kapacita nestačila, přišlo 28 lidí a dva psi. Neziskové organizace narychlo navýšily kapacitu pomoci o takzvané teplé židle. Následně přibudou další lůžka. Druhou noc využilo nabídky 32 lidí. 

O přeměnu haly na krizovou noclehárnu se postarali zástupci města. Zajistili technickou pomoc a zázemí jako jsou polní lůžka nebo židle.

Akce, na jejímž konci je hala pro dočasný pobyt bezdomovců, odstartovala sobotní předpověď meteorologů. V posledních dvaceti letech zástupci radnice při velkých mrazech tvrdili, že problém ohrožení bezdomovců řeší tak, že dali několik desítek tisíc na zaplacení noclehu na ubytovně, pokud by nestačila kapacita charitního Domu svatého Františka.

Do DEPO2015 mohou bezdomovci i se svými psy

Až letos někteří představitelé města uznali, že to nebyl vždy ideální postup. A poprvé začali o tématu otevřeně jednat se zástupci neziskových organizací, kteří mají zkušenosti z terénu a z práce s chudými lidmi. V pondělí svolal radní David Šlouf z ODS jednání zástupců města, neziskových organizací, městské policie nebo Charity. To byl zřejmě moment zlomu, kdy se o dočasném využití haly rozhodlo.

A nejenom o něm. Město nově nabízí, že se lidem bez střechy nad hlavou v mrazivých dnech postará o jejich psy. Někteří bezdomovci právě kvůli svým psům nechtějí do azylového domu, kam je vzít nemohou.

Domov svatého Františka ve Wenzigově ulici pro mrazové období zvýšil kapacitu noclehárny ze 46 lůžek o dalších 26. Při obsazení lůžek znovu nabízí možnost využít teplou židli. Už včera byly kapacity domova téměř zaplněné.

Terénní pracovníci Městské charity Plzeň se snaží pomoci i bezdomovcům, kteří nabízené možnosti ubytování z různých důvodů odmítají. „Distribuují i potravinové balíčky, ošacení, deky, spacáky a karimatky,“ sdělil vedoucí Domova svatého Františka Džemal Gerbani.

Na téma ohrožené skupiny lidí bez domova v Plzni už koncem minulého roku upozornili aktivisté z iniciativy Food not Bombs. V otevřeném dopise zástupcům radnice uvedli, že v Plzni od října 2020 zemřelo v důsledku zimy, nouzového stavu a nedostatečného přístupu k základním životním potřebám, jako je voda, potraviny a teplo, okolo deseti lidí bez domova.

„Lidé bez domova jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel, a pokud k tomu připojíme aktuální teploty pod bodem mrazu, stávají se ještě více ohroženými,“ napsali.

  • Nejčtenější

Zaběhnutý vlčák strávil noc v lese omotaný za vodítko, hledal ho i dron

Nervy drásající chvilky zažila Lenka Kolářová během procházky se svým psem v lese u Plzně. Ačkoliv měla zvíře na...

Lokomotiva si měla vydělat na opravu, před parádní jízdou ale zradil kompresor

Po šesti letech od zprovoznění čeká historickou parní lokomotivu z roku 1957 generální oprava. Nutné práce vyjdou na...

Říha o nominaci: Dělat ještě dramatické změny? Přišlo by mi to zvláštní

Premium Vedení reprezentace ukázalo při čtvrteční nominaci na olympijské hry 2022 na nejsilnější možný výběr. Tedy téměř, myslí...

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Příběh zneužití městské kanalizace k nápravě nedostatků sporného projektu na stavbu čtyř velkých bytových domů u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ochrana týmu je prioritou. Plzeň ruší kemp ve Španělsku, zůstává doma

Zhoršující se koronavirová situace ve světě přiměla první elitní tuzemský fotbalový tým téměř na poslední chvíli zrušit...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Od partnera utekla v pyžamu s miminem v náručí, za týrání skončil u soudu

Až osm let vězení hrozí čtyřiadvacetiletému J. N., který stanul u Okresního soudu Plzeň-město s obžalobou z týrání o...

Za Loosovými skvosty jezdí do Plzně lidé z celého světa, říká průvodce

Jiří Petrásek provází návštěvníky byty v Plzni, které navrhl známý architekt Adolf Loos. Unikátní je, kolik se jich v...

Za srážku vlaků dostal strojvůdce podmínku, podle soudu jel příliš rychle

Srážku osobního motoráku s protijedoucím měřicím vlakem, která se stala v září 2020 na nádraží ve Kdyni, zavinil podle...

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Příběh zneužití městské kanalizace k nápravě nedostatků sporného projektu na stavbu čtyř velkých bytových domů u...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...