Odpůrci spalovny v Chotíkově si nebrali servítky a boj nevzdávají

  13:53aktualizováno  13:53
Příznivci a odpůrci spalovny v Chotíkově u Plzně se opět střetli. Tentokrát při projednávání posudku vlivu stavby na životní prostředí EIA. Její autor tvrdí, že spalovna není škodlivá. Odpůrci nesouhlasí a popudilo je, že se schůzka, kde mohli naposledy argumentovat, konala brzy odpoledne a téměř tajně.

Studie budoucí spalovny odpadu, která ma vyrůst v Chotíkově u Plzně | foto: Plzeňská teplárenská

Odpůrci projektu chotíkovské spalovny komunálního odpadu si během středečního jednání nebrali servítky a proti spalovně bojují dál.

Ve středu ve zdejším kulturním domě mohli připomínkovat posudek vlivu spalovny na životní prostředí, takzvaná velká EIA. I když už Plzeňská teplárenská, což je investor, jeden kladný posudek EIA má, nechala si zpracovat ještě podrobnější, který byl hotový před Vánoci.

A nejen odpůrci mohli tento posudek připomínkovat. Byla to vůbec poslední možnost, jak ještě uplatnit nějaké námitky.

Místní ale dopálilo, že setkání s odborníky, zástupci plzeňské teplárny a Krajského úřadu Plzeňského kraje bylo naplánované na 14. hodinu, tedy na dobu, kdy je většina lidí v práci. Dále si lidé stěžovali na malou propagaci akce, někteří se o ní dozvěděli ve středu po poledni. Mnozí proto přišli i velkým zpožděním, někteří vůbec.

Škvára se prodá, popílek uskladní

Ještě než členové různých občanských sdružení, která bojují proti spalovně, vystoupili se svými námitkami k posudku, seznámil přítomné inženýr Čoček s technologií spalovny. Uvedl, že kromě tepla a elektrické energie, bude při spalování vznikat i druhotný odpad - škvára a popílek.

Škvára se může dál prodat a popílek by se měl ukládat do sila, z něhož se pak odveze na skládku nebezpečných odpadů. Na otázku, kam by to ale v takovém případě bylo, zatím všichni mlčí.

Diskutovalo se i o otázkách zdraví. "To zařízení bude opravdu velice moderní, odpovídající evropským standardům a garantující velice nízké imisní limity. Podívejme na spalovnu v Malešicích, která dosahuje skvělých imisních výsledků," upozornil zpracovatel posudku Vladimír Lapčík.

Dále hovořil i o zanedbatelném karcinogenním riziku. "Je 2 až 3 řády pod úrovní možného rizika," řekl k tomu.

Podle Lapčíka by spalovna neměla mít vliv ani na floru a faunu v okolí. Výstavbě zařízení sice budou muset ustoupit stromy, ale podle zpracovatelů se nejedná o hodnotné dřeviny.

Další parametr, který hovoří pro spalovnu v areálu chotíkovské skládky, je i to, že tato oblast se nenachází v žádné chráněné krajinné oblasti a je napojena na hlavní tah z Karlových Varů do Plzně.

Argumenty odborníků však podle odpůrců spalovny nejsou objektivní. Podle nich dojde k masivnímu zhoršení životního prostředí, a to nejen díky zplodinám, ale i množství výfukových plynů z kamionů, které mají podle plánované vize vozit do Chotíkova téměř 100 tisíc tun odpadu ročně.

Všechno se nemusí spalovat...

"Autor posudku se nezabýval významnými vlivy, ignoroval připomínky veřejnosti žádající posouzení variant s ekologicky vhodnějšími metodami nakládání s odpady," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a Chotíkově své argumenty přednesl.

"Pan Lapčík k těm variantám řekl, že to není ze zákona povinnost, a proto ty varianty neposuzoval," uvedl Šuta.

Jemu samotnému nejvíce vadí, že když se postaví zařízení, které bude spalováním odpadu vyrábět ještě teplo a elektřinu, bude se pálit zbytečně mnoho odpadu, který by se jinak mohl recyklovat.

S množstvím připomínek k posudku vystoupil v Chotíkově i Jiří Berkovec ze sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov. "Námitky jsme zaslali i k Evropské komisi a evropskému prezidentovi."

Servítky si nebrala ani členka Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov a bojovnice proti spalovně Kateřina Moučková. Teplárna podle ní "podvedla" lidi, když jim ještě před dvěma lety tvrdila, že se v Chotíkově bude spalovat 60 tisíc tun odpadů ročně, a nyní je to téměř 100 tisíc. Za sdružení poté navrhla kompletní přepracování posudku EIA.

Nejpozději do 22. února vydá krajský úřad na základě procesu EIA stanovisko vlivu stavby na životní prostředí. "Bude to podkladový materiál pro povolující rozhodnutí," uvedl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal.

Územní rozhodnutí pro stavbu spalovny zatím není právoplatné. Podle informací MF DNES je vydáno prvoinstanční a ještě není pravomocné, protože v současné době běží odvolací řízení. V těchto dnech rovněž běží druhé kolo výběrového řízení na dodavatele spalovny.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Skupina Kabát hrála pod širým nebem plzeňským fanouškům

Koncert rockové skupiny Kabát ve zcela zaplněném amfiteátru v Plzni - Lochotíně...

Rocková skupina Kabát zavítala v sobotu v rámci svého Po čertech velkýho turné do Plzně. Spolu se sedmnácti tisíci...

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Ženu bil tyčí a s nožem jí hrozil smrtí, řekl soud. Muže poslal do vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení muže, který je obžalovaný, že letos v lednu napadl svoji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz