Lékař obžalovaný ze záměny krve kvůli řízení v opilosti vinu popírá

  13:28aktualizováno  13:28
Nikdy jsem neměl přestupek za alkohol, před jízdou jsem nepil. Tak se hájí před soudem bývalý primář Domažlické nemocnice Michal Kravec. Je obžalovaný, že v únoru 2014 nařídil sestře, aby pacientovi odebrala krev, a tu pak vydával za svoji, aby se vyhnul trestu za řízení v opilosti.

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14. dubna 2016) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Přestože hlavní líčení u domažlického soudu začalo už loni v listopadu, pětačtyřicetiletý lékař vypovídal ve čtvrtek poprvé. Kvůli špatnému psychickému stavu se totiž na první jednání nedostavil.

Před soudem vinu popřel a tvrdí, že opilý nikdy neřídil. „Když ošetřujete pacienty a dozvíte se, že x lidí nepřežilo nehody kvůli alkoholu, zapůsobí to na vás, nikdy bych to neudělal,“ prohlásil obžalovaný.

Uvedl, že předloni v noci na 21. února, kdy ho s autem zastavila policejní hlídka, jel do Domažlic. „Ptal jsem se, zda jsem něco provedl. To mi ale nebylo sděleno a byl jsem vyzván k první dechové zkoušce,“ popsal Kravec.

Policisté mu pak podle jeho slov oznámili, že je pozitivní. Podle spisu nadýchal 0,45 promile. Během kontroly údajně Kravcovi volal lékař z nemocnice a žádal ho o konzultaci u jednoho pacienta.

„Řekli jsem to policistům, ti mě odvezli do nemocnice a před vchodem provedli druhou dechovou zkoušku. Při ní jsem musel dýchnout asi desetkrát až patnáctkrát. Policisté ke mně stáli zády, zase řekli, že je zkouška pozitivní. Nerozuměl jsem tomu, za odpoledne jsem nic nepil,“ popsal obžalovaný.

Přestupkové řízení muselo být odloženo, alkohol v krvi nebyl

Pak už prý odešel na domluvenou konzultaci s kolegou, s nímž strávil asi půl hodiny. Poté policisté podle Kravce provedli třetí dechovou zkoušku, tvrdili mu, že je stále pozitivní s tím, že naměřené hodnoty ukazují na přestupek.

„Řekli, že odběr krve nebude potřeba. Odjeli jsme sepsat přestupek na obvodní oddělení. Než jsme začali psát, jeden z policistů přišel a řekl, že ještě pojedeme zpátky na odběr krve,“ vypověděl Kravec.

Odběr krve se v nemocnici opravdu uskutečnil. Jenže později se přišlo na to, že krev v ampuli, která měla být Kravcova, patřila hospitalizovanému pacientovi Vlastimilovi P. Podle žalobce Kravec jako primář nařídil zdravotní sestře, aby krev vyměnila. To ale obžalovaný u soudu popřel. Jeho advokát prohlásil, že našel tři pacienty z nemocnice v Domažlicích, kterým byla zaměněna ampule s odebranou krví, a zdravotníci jim krev museli brát znovu.

„Určité problémy s možnou záměnou tam asi byly, že mohly být ampule s krví zaměněny. Je to v navrhovaných důkazech. Výsledek zkoumání krve přišel do nemocnice a já jsem jej předal právnímu zástupci,“ prohlásil Kravec.

Podle obžaloby však Kravec záměnu krve sestře nařídil a udělal vše pro to, aby se vyhnul odpovědnosti za řízení pod vlivem návykové látky.

Přestupkové řízení, které bylo v tomto případu vedeno, musel správní orgán odložit, protože krev pacienta, kterou Michal Kravec vydával za svoji, neobsahovala žádný alkohol. Poškozený pacient loni v říjnu zemřel. Za poškození cizích práv však nyní Kravcovi hrozí až dva roky vězení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Oblohu v noci rozzářilo na 15 tisíc blesků, aktivní byly hlavně na Plzeňsku

Bouřka nad Plzní (11. srpna 2019)

Přes Česko se v noci na pondělí přehnaly bouřky, na mnoha místech byla k vidění světelná smršť v podobě blesků. „Na...

Další z rubriky

Plzeňský magistrát rozjede nový systém pro zájemce o nájemní bydlení

Ilustrační snímek

Výraznou změnu v systému přidělování městských bytů připravuje plzeňský magistrát. Nová pravidla by měla otevřít víc...

Opilec strhl vlajku ze střeženého pomníku, několik dní si toho nikdo nevšiml

Z pomníku zmizela vlajka, opilý mladík dokázal přelstít kamerový systém.

Přestože je pomník Díky, Ameriko! nejstřeženějším místem v Plzni, dvacetiletému muži se podařilo z něj bez povšimnutí...

Fronty na banány i televize, pořadníky na favorita. To byl socialismus

Za dřívějšího režimu se stály fronty na různé zboží. Nebylo exotické ovoce,...

O frontách za socialismu se vyprávějí legendy. Nebylo to tak, že by lidé čekali vždycky a na všechno, ale k běžnému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz